Kraj, gdzie wszyscy mają prawo jazdy - czyli samochodem po Stanach Zjednoczonych
Kilometry prostych dróg i szerokich autostrad. Potężne, terenowe samochody, które można łatwo wynająć i stosunkowo tanio kupić. A co najważniejsze - paliwo w bardzo przystępnej cenie. Przy takich zaletach nic dziwnego, że prawdziwego fanatyka samochodowych podróży będzie pociągała wyprawa autem przez Amerykę. Najlepiej znad Atlantyku nad Pacyfik. Jakie wymogi trzeba spełnić, aby móc w USA prowadzić samochód? Czy przepisy różnią się w zależności od stanu? Lepiej w Ameryce kupić czy wypożyczyć samochód?
Niezbędne dokumenty
Podstawowym dokumentem uprawniającym do prowadzenia pojazdów na terenie Stanów Zjednoczonych jest w przypadku turystów polskie prawo jazdy oraz wydane w Polsce międzynarodowe prawo jazdy - International Driving Permit (IDP), gdzie zawarte jest tłumaczenie odpowiednich danych (koszt wydania: 30 złotych, czas oczekiwania na wydanie: około tygodnia). Tylko zestaw tych dwóch ważnych dokumentów upoważnia do jazdy samochodem i przy ewentualnej kontroli drogowej należy obydwa z nich okazać. Będą one także potrzebne, jeśli planujemy w Stanach wypożyczyć samochód. Należy przy tym pamiętać o tym, że międzynarodowe prawo jazdy wydawane jest tylko na trzy lata, przy czym nie dłużej niż okres ważności krajowego prawa jazdy.
Przepisy stanowe są różne
W przeciwieństwie do Polski w USA przepisy ruchu drogowego zmieniają się w zależności od tego, w jakim stanie przebywamy, dlatego planując podróż przez Amerykę, warto najpierw dokładnie zapoznać się z tymi regulacjami jeszcze zanim przekręcimy kluczyk w stacyjce. Odpowiednie kodeksy drogowe są z reguły dostępne w internecie na oficjalnych stronach parlamentów stanowych (Zgromadzenie Ogólne - General Assembly), jak to ma miejsce na przykład w przypadku stanu Illinois.
Jeśli chodzi o ograniczenia prędkości (w zależności od stanu dopuszczalna prędkość na autostradzie to od 55 do 80 mil na godzinę), pierwszą różnicą w kodeksach stanowych w stosunku do prawodawstwa polskiego jest rozróżnienie prędkości dopuszczalnej w dzień i w nocy. Na przykład w Teksasie na autostradach międzystanowych w obszarze zabudowanym w dzień wolno jechać maksymalnie 70 mil/godz. (112,65 km/h), natomiast w nocy już tylko 65 mph (104,60 km/godz.).
Inna ciekawostka to możliwość używania telefonu komórkowego – w wielu stanach ograniczenie to dotyczy przede wszystkim młodszych kierowców, poza tym czasami zabronione jest tylko wysyłanie smsów, natomiast rozmowa przez komórkę jest już dozwolona (np. w Colorado). We wszystkich stanach poza New Hampshire obowiązuje nakaz jazdy w pasach, choć tylko w połowie stanów i dystrykcie Columbia zapis ten dotyczy także pasażerów zajmujących tylne siedzenie.
Warto natomiast zwrócić uwagę, że na terenie całego USA obowiązuje ujednolicony przepis odnośnie dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi, które obecnie wynosi 0,08 mg/ml. Więcej przekrojowych danych na temat różnic w przepisach drogowych w poszczególnych stanach można uzyskać na stronie: http://www.iihs.org/laws/default.aspx.
Kupić czy wypożyczyć?
O cenach aut używanych w Stanach Zjednoczonych krążą prawdziwe legendy, jednak rzeczywistość nie jest już aż tak różowa. Po pierwsze również i w Ameryce dwudziestoletni samochód będzie awaryjny i może okazać się prawdziwą skarbonką nawet przez ten stosunkowo krótki czas, kiedy będziemy jego właścicielem. W zasadzie to tu problem może być tym większy, jeśli zapuścimy się na amerykańskie bezdroża, gdzie do najbliższej stacji benzynowej, nie mówiąc już o warsztacie samochodowym, możemy mieć kilkadziesiąt mil.
Poza tym należy wiedzieć, że nie będąc rezydentem w USA (brak stałego adresu), musimy liczyć się z trudnościami z zarejestrowaniem pojazdu z racji tego, że auta w Stanach Zjednoczonych uzyskują tablice rejestracyjne właściwe dla danego stanu - miejsca zamieszkania nowego właściciela.
Ponadto możemy też stanąć przed koniecznością zapłacenia bardzo wysokiej stawki ubezpieczenia, gdyż agencja ubezpieczeniowa nie będzie miała dostępu do danych dotyczących naszej dotychczasowej „historii” stłuczek i kolizji, co oznacza potencjalnie wyższe ryzyko.
W tej sytuacji naprawdę warto rozważyć wypożyczenie samochodu, tym bardziej, że stawki za wypożyczony na dwa miesiące samochód klasy ekonomicznej w popularnych agencjach jak Budget lub Hertz oscylują wokół 1500-2000 dolarów ze wszystkimi podatkami. Pamiętajmy jednak, że w USA standardowe wyposażenie samochodu obejmuje automatyczną skrzynię biegów, więc jeśli wcześniej nie mieliście okazji jeździć autem bez manualnej skrzyni biegów, trzeba będzie najpierw trochę poćwiczyć.