Kolorowe dylematy
Klasyczny kuszący czerwienią lansowaną przez Valentino, elegancki czarny, do którego pasuje oko Kleopatry, a może biały królujący w tym sezonie na pokazach mody. W salonach jest tyle samochodów o różnych wymyślnych odcieniach karoserii, że można dostać bólu głowy. Zanim więc zaczniesz żonglować kolorami przyszłego auta sprawdź co poszczególne barwy mogą wnieść do Twojego życia.
Dilerzy potwierdzą, że wbrew panującej opinii, dla kobiety kolor nadwozia ma takie samo znaczenie jak dla mężczyzny. Ma trafiać w nasz gust i być praktyczny. Jaki kolor auta jest więc najpopularniejszy?
Z dokładnych wyliczeń firmy DuPont, wynika, że na świecie ubiegły rok należał do barwy białej (22% kupujących), srebrnej (22% kupujących) i czarnej (22% kupujących). Na kolejnych miejscach uplasowały się szary, czerwony, niebieski, brązowy, beżowy, zielony, żółty oraz złoty. Co ciekawe, podobnym gustem wykazują się również Polacy, ale w tym roku kobiety coraz odważniej sięgają po niebanalne kolory.
- W naszym salonie furorę wśród kobiet robi brąz czekoladowy - mówi Agnieszka Stępień z grupy Auto Wimar, dilera marki Skoda. – Czarny się podoba, ale panie nie kupują go ze względów praktycznych. Nie sprzedają się już samochody czerwone.
Na jaki kolor warto postawić? Jeśli bierzesz pod uwagę względy praktyczne musisz wiedzieć, na ciemnym lakierze bardziej widać wszelkie zanieczyszczenia – kurz, błoto, ptasie odchody. Trzeba będzie dbać, by zawsze był czysty, bo tylko wtedy wygląda elegancko.
Ponadto im ciemniejszy samochód, tym szybciej latem się nagrzeje. W czasie upałów w kabinie auta pozostawionego na kilka godzin na słońcu, temperatura może sięgać nawet 70° C. Kolejnym mankamentem jest to, że pojazdy w ciemnych barwach są mniej widoczne na drodze, zwłaszcza o zmroku.
Z badań przeprowadzonych w Monash University Accident Research Centre w Melbourne w Australi wynika, że najbezpieczniejsze jest jeżdżenie białymi samochodami w każdych warunkach. Bezpiecznymi kolorami okazały także barwy kremowe, beż i kolor żółty. Ryzyko wypadku w czasie podróżowania czerwonymi i niebieskimi samochodami jest za to o 7% wyższe niż w przypadku koloru białego.
Samochody w jasnych barwach polecane są również kierowcom, którym zależy na schludnym wyglądzie samochodu. Mniej widoczny jest na nich brud. Najpraktyczniejszym kolorem pod tym względem jest srebrny metalik. Ważna przewaga jasnych lakierów polega też na tym, że mniej widać na nich zarysowania i drobne wgniecenia.
- Im bliżej barwy srebrnej – tym lepiej dla pań, którym parkowanie sprawia kłopoty, bo blacha samochodowa pod lakierem ma właśnie taki kolor - mówi Grzegorz Lutczak, z serwisu Lakierniczego Tęcza - I jest jeszcze coś. Posiadając jasny samochód, można swobodnie korzystać z myjni mechanicznej, a ciemne auta lepiej myć delikatnie ręcznie, specjalnymi myjkami i gąbkami, które często trzeba płukać, aby uniknąć zarysowań lakieru. Osobiście polecam lakiery metalizowane i perłowe. Są droższe, ale odporniejsze na zarysowania, ale też nie blakną . - dodaje Grzegorz Lutczak.
Wnioski nasuwają się same. Gdy samochód ma służyć do jazdy po mieście i po drogach, gdzie jest dużo kurzu lepiej wybierz nadwozie w kolorze srebrnym, piaskowym czy nawet białym. I na koniec jeszcze jedna cenna rada - nigdy nie wybieraj lakieru tylko na podstawie wzornika. Tu działa taka sama zasada, jak przypadku próbnika koloru farb na ściany – na małej powierzchni barwa wydaje się mocniejsza i bardziej intensywna. Próbnik zwykle oglądasz w salonie, przy małej ilości światła dziennego, nierzadko przy dodatkowym świetle sztucznym – kolor prezentowany w takich warunkach wygląda inaczej niż w rzeczywistości.