Kierunek Adriatyk – Chorwacja za 10 godzin
Po latach wczasów nad Morzem Czarnym Polacy przenieśli się raczej nad Morze Śródziemne lub właśnie Adriatyk, do Chorwacji, gdzie być może czują się bardziej swojsko. Zapewne jest to także związane z bliskością z Polski do krajów byłej Jugosławii – podróż z Krakowa do Rijeki zajmuje około 10 godzin samochodem. Poza tym Chorwacja to kraj niewielki, którego najciekawsze zakątki można zwiedzić w ciągu dwutygodniowego urlopu. Nadaje się więc idealnie na wakacyjną objazdówkę z przyjaciółmi od campingu do campingu.
Hrvatska dla zmotoryzowanych turystów
Podobnie jak wszędzie na świecie, poruszając się po chorwackich drogach własnym autem, musimy mieć ze sobą dowód ubezpieczenia i prawo jazdy. Należy jeździć w zapiętych pasach i podobnie jak w Polsce nie wolno w trakcie prowadzenia samochodu rozmawiać przez komórkę, kiedy trzymamy ją w ręku.
Kiedy obowiązuje czas zimowy, na światłach w Chorwacji jeździmy całą dobę. Pamiętajmy, aby przed wyjazdem sprawdzić, czy na pewno mamy w aucie kamizelki odblaskowe. Wysiadając z auta na chorwackiej autostradzie musisz założyć kamizelkę żółtą lub pomarańczową. Poza tym trzeba posiadać dwa trójkąty ostrzegawcze (szczególnie istotne gdy podróżujesz z przyczepą kempingową). Musisz też znać następujące numery telefonów: 94 do pogotowia ratunkowego, 93 do straży pożarnej, 92 na policję i 987 do pomocy drogowej. Wybierając numer, pamiętaj, aby wystukać najpierw +385 1 1987. Poza tym na terenie Chorwacji działa też numer ratunkowy 112.
Restrykcyjna walka z prowadzeniem po alkoholu
Do niedawna w Chorwacji obowiązywał całkowity zakaz prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu, ale ustawa z 2008 roku wprowadziła pewne złagodzenie tych przepisów. Obecnie zakaz picia alkoholu przed drogą dotyczy młodych kierowców w wieku 16-24 lata oraz kierowców zawodowych. Oznacza to, że w badaniu alkomatem stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu u tych kierowców musi wynosić 0,00 g / kg. U pozostałych kierujących dopuszczalna wartość to 0,50 g / kg. Niedozwolone jest także prowadzenie auta pod wpływem narkotyków. Pamiętajmy poza tym, że według chorwackiego prawa nawet siedząc w stojącym samochodzie, ale z włączonym silnikiem, prowadzimy pojazd i możemy podlegać kontroli odpowiednich służb. Kara za złamanie tego przepisu to minimum 1000 kun (HRK), co stanowi równowartość około 500 zł.
Prędkość i autostrady
Kierowcy z Polski nie powinni mieć problemu ze stosowaniem się do chorwackich przepisów w zakresie ograniczenia prędkości. W terenie zabudowanym obowiązuje limit 50 km/h, natomiast w terenie niezabudowanym ta granica to 90 km/godz. Na autostradach i drogach ekspresowych możemy poruszać się maksymalnie odpowiednio 130 i 110 kilometrów na godzinę. Jeśli jedziemy z przyczepą campingową nie powinniśmy przekraczać 80 na godzinę.
Warto pamiętać, że autostrady na terenie Chorwacji są płatne. Stawka zależy od danego odcinka. Dużym ułatwieniem dla zagranicznych kierowców planujących spędzić urlop w Chorwacji jest możliwość wniesienia opłaty przez internet oraz sms także w ramach ryczałtu. Naturalnie możemy też skorzystać z tradycyjnych form płatności (karta bądź gotówka) w punktach opłat, ale w ten sposób nasza podróż nieco się wydłuża.