Jak zaprzyjaźnić się ze swoim autem?
Dziwi Cię, że znajomi mówią, że lubią prowadzić samochód, a wręcz relaksują się przy tej czynności? Oczywiście nie każdy musi kochać jazdę autem, jednak jeśli odczuwasz dyskomfort psychiczny w czasie jazdy i jeździsz tylko wtedy, kiedy musisz, z pewnością powinnaś zaprzyjaźnić się ze swoim pojazdem i dzięki temu czerpać przyjemność z jego prowadzenia.
Wygoda przede wszystkim
Aby prowadzenie samochodu było przyjemnością, musisz czuć się w nim komfortowo. Ustaw więc wygodnie fotel i zauważ jak wiele zmienia odpowiednia pozycja za kierownicą. Mnóstwo ludzi ustawia fotel „raz na zawsze”, nie zmieniając nigdy jego położenia. Często jest on ustawiony nieprawidłowo, jednak widoczność w lusterkach sugeruje kierowcy, że fotel jest dobrze przygotowany.
Dlatego nie zastanawiając się nad jego ewentualnym przestawieniem, wielu kierowców, po dłuższej podróży, wysiada z samochodu zmęczonych, rozkojarzonych, z bólem kręgosłupa, zapominając o tym, że przyczyna może być bardzo prozaiczna. Większość foteli samochodowych ma bogatą regulację i warto z niej korzystać. Musisz po prostu w swoim aucie czuć się wygodnie. Ból pleców z pewnością nie sprzyja przyjaźni z pojazdem.
Na wygodę składa się wiele czynników. Warto zadbać również o odpowiednią temperaturę. Jeśli Twój samochód nie posiada klimatyzacji, można przecież w upalny dzień zainstalować mały wiatraczek, który z pewnością polepszy komfort jazdy.
Natomiast ulubiona muzyka przywróci pogodę ducha w trudnych warunkach drogowych. Dopasuj także zapach do swoich preferencji. Na rynku jest całe zatrzęsienie różnych zapachów do samochodu, wybierz ten, który będzie tłem, a nie drażniącą zmysły, intensywną wonią.
Poczucie bezpieczeństwa
Trudno o prawdziwą przyjaźń, gdy nie czujesz się bezpiecznie w towarzystwie przyjaciela. Jeśli coś w samochodzie nie działa, nie odkładaj naprawy na nigdy nienadchodzące „kiedyś”. Wymieniaj regularnie olej, naprawiaj układ zawieszenia, rób okresowe przeglądy. Wszystkie te czynności dadzą Ci pewność, że auto nagle, z niewiadomych przyczyn nie odmówi posłuszeństwa. Ważne jest by dbać o tę przyjaźń, a samochód na pewno odwdzięczy się dobrym „zdrowiem”.
Pokonaj lęk
Wewnętrzny strach przed jazdą z pewnością nie pomaga w zaprzyjaźnianiu się z kierownicą. Musisz uwolnić się od natrętnych myśli i poczuć się swobodnie prowadząc samochód. Jest wiele sposobów, aby pokonać samochodowy lęk (polecam artykuł:
)
Zadbaj o finanse
Kiedy jazda samochodem dużo kosztuje i wszystkie wyjazdy są przykrą koniecznością, z pewnością ciężko osiągnąć odprężenie. Naucz się ekonomicznie jeździć – świadomość tego, że auto nie zabiera wszystkich oszczędności, jest ważna, aby podejść do prowadzenia z należytym spokojem (warto zajrzeć do artykułu: ).
Ważne drobiazgi
Auto musi Ci się również podobać, abyś czuła się w nim zupełnie swobodnie i miło. To tak jak z domem, który meblujesz według własnych upodobań i chcesz, żeby żyło Ci się w nim przyjemnie. Z samochodem jest podobnie. Spędza się w nim sporo czasu, dobrze więc, jeśli zaaranżujesz wnętrze tak, by prowadzenie samochodu odbywało się w miłej dla oka przestrzeni.
Jeśli coś nie odpowiada Ci we wnętrzu, zmień to. Możesz kupić nowe pokrowce na siedzenia, dywaniki, posadzić przy tylnej szybie pluszowego towarzysza podróży, możliwości jest mnóstwo, wszystko zależy od Twojej wyobraźni i inwencji. Jedynym warunkiem jest to, abyś czuła się w samochodzie jak „u siebie”. Wtedy przyjaźń z pojazdem z pewnością będzie trwała i długoletnia.