Jak przeżyć EURO 2012 i nie stracić auta?
Słysząc w radiu lub telewizji wzmiankę o piłkarskich mistrzostwach, czujesz, jak włosy stają Ci dęba z przerażenia? Zastanawiasz się, jak się wtedy poruszać po mieście i nie zwariować? Myślisz o miesięcznym urlopie z dala od nie tylko piłkarskich emocji? Spokojnie. Nasz survivalowy poradnik pomoże Ci przetrwać Euro 2012, uchronić samochód i nie zwariować.
1. Pokochaj komunikację miejską lub rower
Euro 2012 oznacza olbrzymi nalot turystów na miasta rozgrywek, czyli Warszawę, Wrocław, Poznań i Gdańsk, ale tłumów na pewno należy się spodziewać także w Krakowie, gdzie swoją bazę będą mieć reprezentacje Anglii, Włoch i Holandii. Natomiast strefy kibica Euro można spodziewać się w zasadzie we wszystkich większych miastach Polski. Będzie to zapewne oznaczać zwiększony ruch na drogach oraz na ulicach. Aby uniknąć stania w korkach, radzimy przesiąść się w czerwcu do metra, kolejki, autobusów i tramwajów (opcja dla wygodnych to taksówka). W ten sposób wszystkim będzie nam na pewno lżej. Jeśli w pracy możesz się przebrać a jeszcze lepiej wziąć prysznic, możesz pomyśleć o rowerze. Przy okazji przed wakacjami możesz zgubić zbędny tłuszczyk.
2. Uważaj, gdzie parkujesz samochód
Jeśli masz nieszczęście mieszkać w pobliżu stadionu piłkarskiego, przy strefie kibica lub w okolicy popularnego pubu sportowego, lepiej zaparkuj samochód w garażu lub wywieź poza spodziewane „rejony walk” Euro 2012. Futbol to specyficzna dyscyplina sportu przypominająca wojnę podjazdową i ten bojowy nastrój często udziela się też kibicom. A wtedy ofiarami frustracji i złości często padają zostawione przy ulicy samochody. Auta mogą ucierpieć nawet wtedy, kiedy kibiców ogarnia podlana piwem euforia albo kiedy śpieszą się na mecz i niezbyt ostrożnie traktują na przykład lusterka zaparkowanych pojazdów. Dlatego proponujemy rozważyć wykupienie na czerwiec miejsca na parkingu strzeżonym.
3. Śledź terminarz imprez
Nawet jeżeli nie jesteś kibicem, warto być na bieżąco z terminami spotkań Mistrzostw Europy EURO 2012. W końcu mecze odbywają się nie we wszystkie dni i nie ciągle w tych samych miastach. Może to oznaczać, że czasami będziemy mogli jednak skorzystać z samochodu. Szczególnie jeśli musimy pokonać całe miasto, aby przewieźć coś ciężkiego lub odbieramy właśnie babcię z dworca kolejowego. Natomiast w „dni zero” będziemy wiedzieć, których rejonów miasta lepiej unikać.
4. Zabezpiecz auto z zewnątrz
Jeśli w trakcie Euro 2012 nie możesz obejść się bez samochodu, postaraj się go odpowiednio zabezpieczyć. Naklej po zewnętrznej stronie szyb folię antywłamaniową, która utrudni bądź uniemożliwi wybicie szyby. W ten sam sposób możesz zabezpieczyć lakier. Po zaparkowaniu złóż lusterka. Możesz też rozważyć zakup pokrowca, choć niestety i tak najbezpieczniej będzie zostawić auto na strzeżonym parkingu lub w garażu.
5. Wybierz się na wcześniejsze wakacje pod prąd
Cała Europa na czerwiec rusza na wschód na mistrzostwa EURO 2012? To oznacza, że na zachodzie powinno być przynajmniej nieco luźniej. Może w takim razie zaplanować czerwcową objazdówkę po Europie? Pogoda jest wtedy na ogół ładna, ale nie ma jeszcze koszmarnego upału. Tylko pamiętaj – w europejskich metropoliach też na pewno będą strefy kibica. Sprawdź gdzie, zanim ironia losu sprawi, że Twoje auto zostanie porysowane lub zniszczone z dala od centrum wydarzeń.