Jak nie dać się oszukać u mechanika
Pomimo licznych zapewnień, że mechanicy w jednakowym stopniu uczciwie traktują kierowców mężczyzn i kobiety, rzeczywistość przedstawia się inaczej. Przekraczająca próg warsztatu kobieta, przeważnie od razu widziana jest jako klient drugiej kategorii, którego można naciągnąć na większe koszty. Jak zabezpieczyć się przed oszustwem u mechanika?
Jak wybrać odpowiedni warsztat
Warsztatów samochodowych jest wiele. Niemalże codziennie pojawiają się nowe. Gdy Twoje auto odmawia posłuszeństwa stajesz przed trudnym wyborem tego właściwego. Dużą pomocą może okazać się dla Ciebie „marketing szeptany”. Warto dowiedzieć się, czy ktoś spośród grona Twoich znajomych może polecić sprawdzonego mechanika, z którego usług mogłabyś skorzystać. Takie rozwiązanie często okazuje się najbardziej korzystne.
Cennych informacji możesz poszukać na forach i w serwisach internetowych. Oczywiście, nie każda z zawartych tam wiadomości musi jednoznacznie wskazywać, czy dany warsztat jest godny zaufania, bądź odwrotnie. Jednak połączenie tej wiedzy z informacjami z innych źródeł, może Ci pomóc w podjęciu decyzji.
Kiedy pojawisz się w warsztacie, zwróć uwagę na jego wygląd. Czy panuje w nim ład i porządek, miejsca pracy są odpowiednio zorganizowane i przede wszystkim, w jaki sposób jesteś obsługiwana przez pracowników. Jeśli są oni nieuprzejmi, niechętni do pomocy i lekceważą to, co do nich mówisz, możesz być pewna, że nie jest to miejsce, w którym chcesz zostawić swoje auto.
Czy warto zaufać autoryzowanemu serwisowi
W sytuacji, gdy naprawa jest skomplikowana, lub wymaga specjalistycznego sprzętu diagnostycznego, warto rozważyć skorzystanie z autoryzowanego serwisu. Jego zaletą jest odpowiednie wyposażenie oraz większe szanse na uwzględnienie reklamacji, w przypadku popełnienia przez pracowników błędu. Pamiętaj jednak, że wadą tego wyjścia są zdecydowanie wyższe koszty obsługi oraz, to że pracownicy serwisu często wykorzystują okazję, aby sprzedać klientowi więcej, niż ten w rzeczywiści potrzebuje.
Kupowanie części do auta
Gdy naprawa wymaga wymiany części, warto sprawdzić, jaki sposób ich zakupu jest dla Ciebie korzystniejszy. Mechanicy niemal zawsze oferują, że samodzielnie je zakupią, nawet ze zniżką. Wtedy należy poprosić o podanie konkretnej ceny, jaką będziesz musiała ponieść za ten zakup. Często okazuje się bowiem, że kupienie tych części we własnym zakresie będzie Cię kosztowało mniej, szczególnie, gdy wiele sklepów internetowych zajmuje się taką sprzedażą. Do samodzielnego zamówienia i zakupu odpowiednich części wystarczą najczęściej jedynie dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym.
Ustalenie warunków zlecenia
To jedna z najważniejszych rzeczy, jaką powinnaś zrobić. Mechanicy często nie chcą na początku określać ceny, jaką trzeba będzie zapłacić na wykonanie usługi. Dla własnego dobra postaraj się uzyskać deklarację konkretnej sumy za wykonanie usługi i jej potwierdzenie na piśmie. Ustal również, że wszelkie dodatkowe naprawy i koszty będą wymagały uzgodnienia z Tobą. Unikniesz w ten sposób późniejszych nieprzyjemnych konsekwencji.
Odbiór auta
Kiedy Twój samochód jest już naprawiony i gotowy do odbioru, rozlicz się szczegółowo
z warsztatem. Na otrzymanym rachunku powinny być wyszczególnione wszystkie zamówione usługi. Jeśli zostały wymienione części, stare powinnaś otrzymać z powrotem nawet, jeśli za chwilę będziesz miała je wyrzucić do śmietnika. Na nowe powinnaś otrzymać gwarancję. Gest ten pokarze mechanikowi, że kontrolujesz sytuację i jesteś świadoma tego, jak powinna wyglądać cała obsługa. Unikniesz tym samym również sytuacji, w której mógłby wymienić dobre części, bądź takie, które wymagałyby jedynie naprawy.
Nie musisz sprzedawać auta i przesiadać się na rower, aby nie zostać oszukana przez mechanika. Warto na początku poświęcić trochę czasu, aby poszukać i znaleźć warsztat, z którego będziesz zadowolona i który potraktuje Cię uczciwie. To inwestycja, z której z pewnością będziesz zadowolona.