Jak jeździć przy silnym wietrze?
Silne i porywiste wiatry są niejednokrotnie przyczyną wypadków drogowych. Jak zachować się za kierownicą, gdy na zewnątrz wieje silny wiatr?
Auto wywrócone na bok, zepchnięte z toru jazdy do rowu lub na przeciwległy pas ruchu, wprost pod jadące z naprzeciwka pojazdy; szyba rozbita w wyniku uderzenia złamanej gałęzi; cały przód samochodu uszkodzony po tym, jak nie udało się w porę zahamować przed powalonym na jezdnię betonowym słupem - to tylko niektóre sytuacje, za które odpowiedzialny może być mocny wiatr. Każda z nich może skończyć się tragicznie dla osoby, kierującej pojazdem i dla pasażerów.
W czasie niekorzystnych warunków pogodowych konieczne jest zatem zachowanie szczególnej ostrożności. O czym powinnaś wiedzieć, gdy będziesz prowadzić samochód podczas silnego i porywistego wiatru?
Wiatr boczny - najniebezpieczniejszy dla kierujących
O silnym wietrze możemy mówić wówczas, gdy jego prędkość jest równa lub przekracza 11 m/s. Dla podróżujących autem jedynym, można powiedzieć, „przyjaznym” wiatrem jest ten, który wieje od tyłu pojazdu, w kierunku jazdy. Niemniej i na niego należy uważać - wiejący wiatr może nieco wydłużyć drogę hamowania, zwłaszcza jeśli jesteśmy posiadaczkami samochodu o dużych gabarytach. Z kolei silny wiatr wiejący wprost na nas, na przód pojazdu, może spowalniać jazdę i wpływać na większe zużycie paliwa.
Najniebezpieczniejszy dla kierowców jest jednak wiatr boczny, zwłaszcza na nieosłoniętych odcinkach dróg. Gdy jedziemy na przykład przez teren zabudowany lub drogą przez las i nagle wyjeżdżamy na otwartą przestrzeń, uderzenie wiatru może mieć taką siłę, że nasze auto straci przyczepność i zostanie zepchnięte z toru jazdy, co w konsekwencji może doprowadzić do poważnego wypadku. Podobnie jest na mostach, czy w miejscach, gdzie kończą się ustawione przy drodze ekrany dźwiękochłonne.
Większy samochód - większe ryzyko
Warto też wiedzieć, że im wyższy i większy jest pojazd, jakim podróżujemy, tym większa jest powierzchnia, na którą może oddziaływać siła nacisku wiatru - stąd też większe będzie ryzyko, że nasz samochód zostanie zepchnięty z toru jazdy. Niestety, niebezpieczeństwo wzrasta też wtedy, gdy wysoki pojazd nie jest zbytnio obciążony, np. gdy podróżujemy same, a bagażnik jest zupełnie pusty.
Jak zachować się za kierownicą, gdy na zewnątrz wieje silny wiatr?
Zawsze przed wyjazdem, zwłaszcza w dłuższą podróż, warto sprawdzić prognozę pogody. Gdy pojawią się w niej ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami atmosferycznymi, jeśli to tylko możliwe, przełóż jazdę na później, gdy warunki pogodowe się poprawią. Oczywiście nie zawsze będzie to możliwe.
Jeśli musisz jechać, bądź szczególnie ostrożna! Radzimy:
1). Jedź powoli!
Pamiętaj, że od prędkości, z jaką będziesz jechać, zależy, jak daleko silny podmuch wiatru przesunie Twój samochód, zanim odzyskasz nad nim kontrolę. Wyjedź więc z domu wcześniej niż planowałaś i staraj się nie jechać zbyt szybko. Inaczej nie będziesz w stanie odpowiednio zareagować. Im mniejsza prędkość, tym łatwiej w razie silnego podmuchu zapanujesz nad pojazdem.
2). Reaguj adekwatnie do sytuacji.
W czasie jazdy przede wszystkim trzymaj kierownicę dwoma rękami, by szybciej móc zareagować w sytuacji zagrożenia. Unikaj gwałtownych ruchów. Podczas silnych podmuchów wiatru, staraj się natychmiast, ale bardzo delikatnie dostosowywać ułożenie kół samochodu do kierunku wiatru - np. jeśli czujesz, że wiatr spycha Cię na prawą stronę, to skręć lekko kierownicą w prawo. Wówczas zrównoważysz nieco siłę wiatru. Pamiętaj też, by być szczególnie ostrożna podczas skręcania i hamowania - manewry te dodatkowo zmniejszają przyczepność pojazdu. W miarę możliwości staraj się unikać używania hamulca.
3). Bądź czujna.
Uważnie obserwuj trasę, zwłaszcza gdy przejeżdżasz obok drzew, słupów, linii energetycznych, czy dużych reklam. Mocny wiatr w każdej chwili może złamać gałąź lub inny element, który będzie potencjalnym zagrożeniem nie tylko dla Twojego pojazdu, ale przede wszystkim dla Ciebie. Na drodze możesz też napotkać powalone drzewa lub inne przedmioty, które trzeba będzie ominąć. Jeśli odpowiednio dostosujesz prędkość do warunków drogowych, w porę uda Ci się zahamować, a potem bezpiecznie przejechać obok przeszkody.
4). Wybierz bezpieczne miejsce na postój.
Kiedy już dojedziesz na miejsce, wybierz bezpieczne miejsce do zaparkowania. Nigdy nie zostawiaj auta obok słupów, linii energetycznych, ani drzew - złamana przez porywisty wiatr gałąź lub oderwany metalowy element mogą uszkodzić Twój samochód. Zanim opuścisz pojazd, upewnij się, czy jest bezpiecznie.
Pełna koncentracja
Nie ma w stu procentach idealnej rady, jak pokonać trasę, gdy na zewnątrz wciąż wieje silny wiatr. Najważniejsze jest jednak zachowanie szczególnej ostrożności, opanowanie i pełna koncentracja. Wszelkie „rozpraszacze uwagi”, takie jak chociażby rozmowa z pasażerem, dźwięk telefonu komórkowego, a nawet muzyka, mogą działać na naszą niekorzyść, obniżając uwagę. A ta, przy niekorzystnych warunkach pogodowych, jest szczególnie istotna.
Życzymy Wam bezpiecznej podróży w każdych warunkach!