Harmonogram przeglądów
Prawidłowa eksploatacja samochodu, a więc także przeprowadzanie na czas okresowych przeglądów naszego samochodu, może uchronić nas przed poważniejszymi awariami, a przede wszystkim zapewnić pełne bezpieczeństwo na drodze. Przepisy nakładają na nas obowiązek przeprowadzania corocznego badania technicznego pojazdu starszego niż pięć lat. Również, aby zachować gwarancję nowego samochodu, trzeba regularnie odwiedzać autoryzowany serwis. Jednak samemu także warto pamiętać o tym, aby w stosownym czasie wymieniać olej oraz tarcze i klocki hamulcowe – dzięki temu auto posłuży nam na dłużej, a poza tym na pewno będzie je wtedy łatwiej sprzedać.
Przeglądy gwarancyjne
Nowe samochody są z reguły objęte dodatkową posprzedażową ochroną producenta. Gwarancja zwykle przyznawana jest na rok lub do czasu, kiedy na liczniku auta pojawi się granica np.: 100 tys. kilometrów. Aby jednak móc z tej ochrony w pełni korzystać, jesteśmy zobowiązani co pewien czas przeprowadzać przegląd gwarancyjny w autoryzowanych stacjach obsługi (ASO). Jest on powiązany z liczbą przejechanych kilometrów i najczęściej wypada po 30 lub 50 tysiącach km, czyli z reguły co 12 miesięcy musimy się w autoryzowanym serwisie pojawić.
Przeglądy gwarancyjne kosztują na ogół niemało (nawet 1000 zł), co jest związane między innymi z faktem, że wszystkie elementy do ewentualnej wymiany zastępuje się częściami oryginalnymi. Aby zachować gwarancję, ten wymóg jest jednak konieczny. W trakcie przeglądu wymieniany jest olej, filtr paliwa, filtr przeciwpyłkowy i ewentualnie inne zużywające się komponenty. Sama idea tego rodzaju sprawdzenia samochodu nie jest zła – wątpliwości budzi obowiązek wykonywania go w ASO, gdzie nie tylko części, ale również robocizna, jest dużo droższa.
Przeglądy techniczne
Obowiązkowe, wykonywane co roku w autoryzowanej Stacji Kontroli Pojazdów badanie techniczne obejmuje między innymi sprawdzenie układu jezdnego, świateł, układu hamulcowego oraz analizę poziomu spalin. Jego celem jest zweryfikowanie bezpieczeństwa samochodu i jego wpływu na środowisko naturalne. Od wyniku tego przeglądu zależy, czy auto zostanie dopuszczone do ruchu.
Brak ważnego badania technicznego może utrudnić dochodzenie ewentualnego roszczenia od naszego ubezpieczyciela, a także w przypadku kontroli przez policję grozi zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Dlatego warto wpisać sobie odpowiednie przypomnienie w komórkę lub kalendarz, tym bardziej, że koszt przeglądu technicznego to dla samochodów osobowych 99 złotych, a trwa z reguły nie dłużej niż pół godziny. Jeśli masz w aucie instalację gazową zapłacisz nieco więcej – 162 złote, a poza tym nawet w przypadku samochodu młodszego niż pięć lat, trzeba przegląd zrobić raz w roku.
Olej, hamulce, klimatyzacja
Poza obowiązkowymi badaniami sprawności auta, wynikającymi z przepisów prawa lub umowy gwarancji, warto dla własnego bezpieczeństwa i dłuższej radości użytkowania samochodu trzymać się zalecanych terminów wymiany oleju, klocków i tarcz hamulcowych oraz okresowo czyścić klimatyzację. Olej zaleca się wymieniać co 10.000 kilometrów. Przy zmianie opon wiosną i jesienią dobrze jest poprosić mechanika o kontrolę hamulców, a jeśli mamy opony całoroczne i tak przynajmniej raz w roku odwiedzić warsztat w tym właśnie celu. Posiadacze klimatyzacji powinni raz na dwa lata umówić się na jej czyszczenie, aby odkazić system z bakterii i grzybów. W zasadzie na koniec moglibyśmy się pokusić o stwierdzenie, że ze stanem samochodu jest trochę jak ze zdrowiem u jego właściciela – znacznie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.