Docieranie nowego auta
Pojawia się w naszej rodzinie wyczekiwany. Nie możemy doczekać się, kiedy pierwszy raz będziemy mogły spędzić z nim trochę czasu. W końcu jest! Piękny i tyko nasz! Nowy samochód. Trzeba o niego odpowiednio zadbać, aby w późniejszym czasie jazda nim była równie przyjemna i niekłopotliwa, tak jak na początku, kiedy jeszcze w jego wnętrzu unosił się zapach tworzywa i lakieru.
Czym jest docieranie?
Wyobraźmy sobie, że mamy nowe, skórzane obuwie, które uwiera niemiłosiernie. Przez pierwszych kilka dni formuje się i dopasowuje kształtem do naszej stopy, by potem stać się najwygodniejszymi i ulubionymi butami. Podobnie jest z samochodem. Nowy nabytek, który dopiero co został poskładany, z różnych części, na taśmach produkcyjnych, potrzebuje czasu, aby wszystkie nowe elementy spasowały do siebie. Dotyczy to zwłaszcza silnika. To, jak będziemy traktować auto w pierwszym okresie eksploatacji, z pewnością wpłynie na jego dalszą trwałość i niezawodność podzespołów mechanicznych.
Czy nowoczesne samochody również potrzebują dotarcia?
Co prawda, minęły już czasy, kiedy tradycyjne dotarcie było koniecznością. Polegało ono na częstych przeglądach, pierwszej wymianie oleju już po tysiącu przejechanych kilometrach i bardzo ostrożnej jeździe przez pierwsze kilkanaście tysięcy kilometrów przebiegu. Dziś, mimo tego że nowe silniki docierane są fabrycznie, każda z jego części jest wykonywana precyzyjniej, aby wszystko pasowało do siebie idealnie, producenci samochodów zalecają ostrożniejszą jazdę w pierwszych miesiącach korzystania z nowego auta. W instrukcji każdego nowego samochodu znajdziemy zapisek o tym, że aby miał on lepsze osiągi, był ekonomiczny i trwały należy przestrzegać, zwłaszcza na początku jego użytkowania kilku zasad.
Jak najlepiej użytkować nowy samochód?
Ważne jest, aby nie „przemęczać” nowego samochodu. Producenci zalecają, aby na początku nie próbować pełnej mocy silnika. Mówi się, że 75% jego możliwości to maksimum, jakie możemy wykorzystać w czasie docierania. W praktyce oznacza to, że nie powinnyśmy jeździć na obrotach bardzo wysokich, ale także bardzo niskich. Najlepiej utrzymywać obroty na średnim poziomie 3000 do 3500. Dotyczy to pierwszych trzech do pięciu tysięcy przejechanych kilometrów.
W tym czasie, warto też pamiętać, aby maksymalna prędkość, z jaką jedziemy nie przekraczała 130 km/h. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby nie przegrzewać silnika. Jeśli samochód jest „w trasie” ponad dwie godziny, dobrze jest zrobić przerwę w jeździe. Postój musi być na tyle długi, aby temperatura silnika spadła. Zbyt krótkie wyjazdy (poniżej 3 km) również nie służą silnikowi. Nie zdąży on się wtedy odpowiednio nagrzać.
Jeśli masz taką możliwość, dobrze jest docierać samochód w warunkach miejskich. Ciągłe ruszanie, zatrzymywanie, przyspieszanie i zwalnianie pozwala na dokładne dopasowanie wszystkich części motoru. Staraj się jednak unikać korków.
Większość producentów nowych aut zaleca wymianę oleju dopiero po około 10 tysiącach kilometrów, jednak dobrze jest już wcześniej wymienić olej. Nie warto oszczędzać na tej czynności, gdyż dobrze nasmarowany silnik to podstawa jego prawidłowej pracy. Z tego też powodu pamiętaj o częstej kontroli jego poziomu.
Dotrzeć musi się nie tylko silnik
Nie tylko silnik potrzebuje specjalnego traktowania na początku naszej „znajomości” z samochodem. Pod szczególną opieką powinny znaleźć się także hamulce oraz opony fabrycznie nowego auta. Dotarcia wymagają mechaniczne podzespoły układu hamowania, w związku z tym, pamiętaj, aby nie hamować gwałtownie przy pierwszych kilkuset kilometrach (oczywiście w sytuacji zagrożenia ważniejsze od docierania jest bezpieczeństwo).
Nowe ogumienie osiąga najlepsze parametry po około 500 km jazdy, wcześniej, ze względu na dostosowywanie się do asfaltu, możliwa jest słabsza przyczepność kół do podłoża. Samochód może lekko „pływać”, zwróć więc na to uwagę i prowadź bezpiecznie do celu.
Nie zapominajmy też, aby obchodzić się należycie nie tylko z nowym autem. Zadbany samochód będzie naszym najlepszym przyjacielem i za naszą troskę odwdzięczy się niezwodnością.