Dobre nawyki w samochodzie
Wielu kierowców gubi za kółkiem nadmierna pewność siebie i przekonanie, że pewne podstawowe zasady bezpieczeństwa ich już nie dotyczą. A przecież wiemy, że diabeł tkwi w szczegółach. Chcesz podróżować samochodem z przyjemnością i bezpiecznie? Naucz się przestrzegać pewnych rytuałów.
Wyreguluj fotel
Po pierwsze, natychmiast po zajęciu miejsca za kierownicą przystąp do poprawnego ustawienia fotela. Jak to zrobić? Odsuń siedzenie do tyłu, wyciągnij obie nogi do przodu. Lewą wciśnij pedał sprzęgła do oporu.
Jeżeli jest to niewykonalne, przesuwaj fotel do przodu, aż do momentu, gdy lewa noga pozostanie lekko zgięta w kolanie. Jeśli masz samochód z automatyczną skrzynią biegów, musisz oprzeć lewą stopę o przednią ściankę podłogi tuż przy pedale hamulca. Noga lewa powinna być wyprostowana. Natomiast prawa noga po wciśnięciu pedału hamulca powinna pozostać ugięta w kolanie!
Zaś oparcie fotela musisz ustawić tak, aby ręka chwytająca kierownicę na godzinie dwunastej była minimalnie ugięta w łokciu. Zbyt bliskie przysunięcie fotela do przodu i jazda "z twarzą na szybie” ogranicza ruchy. Równie niebezpieczne jest jeżdżenie ze zbyt daleko odsuniętym fotelem, bo stopy mogą nam się ześlizgnąć z pedałów. Wierzchołek zagłówka ustaw na wysokości czubka głowy.
Zapnij pasy
Jeżeli są to pasy bezwładnościowe, musisz włożyć klamrę i sprawdzić czy zaskoczyła następnie naciągnij pas tak, aby dość ciasno cię trzymał. Gdy masz na sobie grube ubranie, zdejmij wierzchnia warstwę, która ogranicza Twoje ruchy. Nie zapinaj pasów w trakcie jazdy, to niedobry zwyczaj, który grozi stłuczką.
Schowaj do zamykanych schowków, wszystkie luźno pozostawione w kabinie przedmioty. W czasie wypadku mogą zamienić się w groźną amunicję zagrażającą Tobie i współpasażerom.
Ustaw lusterka
W samochodzie masz do dyspozycji 3 lusterka. W lusterku wewnętrznym powinnaś widzieć maksymalną powierzchnię tylnej szyby. Przesuń głowę w lewą stronę jak najbliżej szyby i ustaw lewe lusterko tak, abyś widziała w nim co dzieje się z prawej strony auta i mogła dostrzec kawałek boku swojego samochodu jako punkt odniesienia dla określania odległości od Twojego pojazdu. Przesuń głowę w kierunku fotela pasażera i ustaw prawe lusterko boczne. Nie powinnaś móc dostrzec w lusterku bocznym żadnego z boków swojego auta, gdy siedzisz wyprostowana na przeciwko kierownicy.
Dobrze złap kierownicę
Zapamiętaj sobie raz na zawsze, że tylko trzymanie kierownicy w obu dłoniach zagwarantuje Ci bezpieczeństwo. Porównując kierownicę do tarczy zegara, dłonie powinny mieścić się: lewa między 9-10 a prawa 2-3. Takie ułożenie rąk sprawia, że samochód prowadzi się stabilniej. Powinnaś trzymać kierownicę chwytem zamkniętym z kciukami w środku. To zmniejsza ryzyko wybicia kierownicy podczas wjechania w dziurę.
Poprawnie steruj pedałami
Pedały powinnaś naciskać najszerszym miejscem stopy czyli tuż za palcami. Naciskając prawą nogą hamulec lub gaz, powinnaś trzymać piętę opartą na podłodze. Dzięki temu można łatwiej dozować siłę nacisku na pedał. Zmieniając stopę z gazu na hamulec lub na odwrót, dobrze jest nie odrywać pięty od podłogi. Jednak w przypadku sprzęgła nie powinnyśmy nawet próbować tego robić. Nogę należy trzymać na sprzęgle tylko podczas zmiany biegu albo gdy ruszamy. We wszystkich innych sytuacjach lewa noga powinna znajdować się na podnóżku.
Dobrze jest wyrobić sobie odpowiednie nawyki, które nie są kłopotliwe w codzienności, jednak mogą nawet uratować Ci życie.