Darowizna połowy samochodu. Jak przerejestrować auto tylko na siebie?
Przez kilka lat byłaś współwłaścicielem samochodu. Teraz zostajesz jego samoistnym właścicielem. Jakie urzędy musisz odwiedzić i jakich formalności dopełnić?
Kilka lat temu kupowałaś swoje pierwsze auto. Ponieważ według przepisów, byłaś wtedy niedoświadczonym kierowcą (nie szkodzi, że miałaś prawo jazdy i regularnie jeździłaś już od dziesięciu lat wcześniej), nie miałaś żadnych zniżek przy zakupie polisy OC. Gdy kupowałaś swój samochód, czekała Cię zapłata kwoty ubezpieczenia znacznie większej niż w przypadku osób, które posiadają auto już od dobrych paru lat i przysługują im zniżki za bezszkodową jazdę. Może nie byłoby to dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem finansowym, gdyby nie fakt, że w Polsce kwota ubezpieczenia zależy nie od wartości, czy rocznika pojazdu, ale od pojemności jego silnika. To nic, że kupowałaś niemłode już auto, ale ponieważ miało silnik 2.0, ubezpieczyciel wyliczył Ci kolosalną opłatę za OC.
Aby zmniejszyć koszty, na współwłaściciela samochodu wzięłaś swojego dziadka, który samochód ma od wielu lat, więc jako doświadczony użytkownik dróg korzysta z pełnych zniżek. Dzięki temu, zakup przez Ciebie polisy OC nie był już tak sporym wydatkiem - zniżki dziadka przeszły bowiem na Ciebie.
Chcesz się usamodzielnić
Po sześciu latach posiadania samochodu i bezszkodowej jazdy sama możesz już korzystać z pełnych zniżek. Postanowiłaś więc usamodzielnić się i stać się samoistnym właścicielem pojazdu. Jak to zrobić? Jakie urzędy odwiedzić i jakich formalności dopełnić?
Umowa darowizny
Po pierwsze - konieczna jest umowa darowizny. Abyś mogła stać się samoistnym właścicielem samochodu, współwłaściciel musi przekazać Ci w formie darowizny swoje udziały. Przyjmuje się, że współwłaściciele mają po 50% udziałów we własności auta, które zarejestrowane jest na ich oboje. Darczyńca (w tym przypadku Twój dziadek) musi zatem przekazać Ci nieodpłatnie swoje 50% - podpisując umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się bezpłatnie przekazać na rzecz obdarowanego swoją własność / udział we własności.
W przypadku podarowania pojazdu nie jest wymagana forma aktu notarialnego. Wystarczy spisanie umowy darowizny, w której Ty jako osoba obdarowana potwierdzisz, że nastąpiło przekazanie świadczenia, tzn. samochód został Ci wydany i masz pełne prawo do rozporządzania nim.
Pamiętaj! Poza informacją o przekazaniu udziałów we własności samochodu, umowa darowizny powinna zawierać dane obu stron spisujących umowę oraz dokładny opis samochodu, który jest przedmiotem darowizny - markę, model, rok produkcji, numery rejestracyjne, numery nadwozia.
Umowa darowizny musi być podpisana w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
Dowód rejestracyjny
Kolejnym krokiem jest zmiana danych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. W tym celu musisz udać się do właściwego Wydziału Komunikacji i złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego. Do wniosku jako załącznik musisz dołączyć umowę darowizny. Ponadto należy okazać dotychczasowy dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli była wydana), aktualną polisę OC, dowód osobisty. Po dokonaniu opłat za rejestrację, otrzymujesz najpierw pozwolenie czasowe, a po 2-4 tygodniach odbierasz nowy dowód rejestracyjny.
Polisa OC
Darczyńca ma obowiązek poinformować ubezpieczyciela o przeniesieniu własności pojazdu. Wówczas polisa OC automatycznie obejmuje obdarowanego. Ty, jako osoba obdarowana, możesz złożyć wypowiedzenie polisy OC i wykupić ją u innego ubezpieczyciela (oczywiście koniecznie przed wygaśnięciem wypowiedzianej umowy), albo kontynuować ją, będąc już samoistnym właścicielem pojazdu. Przy ubezpieczeniu przysługują Ci zniżki, które sama posiadasz za bezszkodową jazdę. Towarzystwo ubezpieczeniowe przelicza składki, uwzględniając Twoje zniżki i wystawia polisę na Twoje nazwisko. Jeśli masz pełne zniżki, tak samo jak Twój dziadek, który podarował Ci swoje udziały w pojeździe, nie będziesz płacić więcej za OC.
Podatek od darowizny
Należy pamiętać, że przekazanie na drodze darowizny udziałów we własności pojazdu podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Wysokość podatku lub ewentualne zupełne zwolnienie z jego płacenia zależy od stopnia spokrewnienia stron oraz od wartości przekazywanych udziałów.
Zwolnieniem od podatku objęte są darowizny otrzymane od małżonka, dzieci (także adoptowanych), wnuków, prawnuków, rodziców (także adopcyjnych), dziadków, rodzeństwa, pasierba, ojczyma i macochy. Jest to tzw. zerowa grupa podatkowa, w której w przypadku otrzymania darowizny od dziadka oczywiście się mieścisz. Niestety nie obejmuje ona już zięcia, synowej, teściów, zatem za darowiznę między członkami rodziny na linii np. teściowie - zięć/synowa konieczne jest zapłacenie podatku. Na szczęście najniższego.
Członkowie najbliższej rodziny (zerowa grupa podatkowa) będą zwolnieni z płacenia podatku pod warunkiem, że w ciągu sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego zgłoszą otrzymanie darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Jeśli o tym zapomnisz, darowizna podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.
Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy wartość darowizny nie przekracza 9637 zł (pod uwagę brane są wszystkie darowizny, jakie obdarowany otrzymał od tej samej osoby w ciągu ostatnich pięciu lat) lub gdy przekazanie darowizny odbyło się na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.
W drogę!
Gdy dopełnisz wszystkich formalności, jesteś już samoistnym właścicielem samochodu. Szerokiej drogi!