Bezpieczna podróż między kroplami deszczu
To oczywiste: kiedy jedziesz samochodem i nagle zaczyna padać deszcz, zwalniasz. Ale podróżowanie w takich warunkach nie tylko wymaga większej rozwagi. Dlatego chcemy podzielić się kilkoma prostymi wskazówkami, które pomogą Ci bezpiecznie dotrzeć do celu.
Złote zasady
Po pierwsze, podróżując w deszczu, dobrze jest dać się wyprzedzać. Samochody jadące tuż przed Tobą będą wypierały wodę, tworząc lepsze warunki do jazdy dla Ciebie. Ale uwaga. W takiej sytuacji pilnuj bezpiecznej odległości między twoim pojazdem i tym z przodu. Minimum to 5 długości auta. Nigdy nie wiesz, co może się przytrafić innym kierowcom i Tobie, a na śliskiej nawierzchni wydłuża się droga hamowania samochodu. Dlatego przestań patrzeć na iPhone’a i bacznie obserwuj światła hamowania auta przed sobą.
W ciągu dnia zamiast dziennych, używaj świateł mijania i nie włączaj świateł przeciwmgielnych. Światła do jazdy dziennej nie są wystarczająco silne w trudnych warunkach pogodowych. Warto też jeździć z włączoną klimatyzacją, bo „zbiera” ona wilgoć z wnętrza samochodu, a to eliminuje zaparowywanie szyb.
Uważaj na samochody ciężarowe. Jeśli będziesz przejeżdżać obok nich zbyt blisko, istnieje duże ryzyko, że gdy wjadą w kałużę, struga wody spadnie na szybę Twojego auta i chwilowo zasłoni Ci drogę. Pamiętaj, że w czasie deszczu każdy nagły ruch kierownicą może sprawić, że auto wymknie się spod kontroli. Jeśli musisz znacznie zwolnić, hamuj silnikiem. Jeśli hamujesz tak jak zazwyczaj, a Twoje auto posiada ABS, energicznie wciśnij pedał do końca. Gdy masz samochód bez ABS, hamuj pulsacyjnie, czyli wciskaj pedał hamulca i puszczaj go.
Staraj się też jechać blisko środkowego pasa jezdni. Woda ma tendencję do gromadzenia się na poboczu drogi i w korytach wyrzeźbionych przez inne samochody. Wjechanie w taką kałużę może zakończyć się poślizgiem, ponieważ opony tracą kontakt z podłożem.
Nie mniejszą pułapką może być droga pokryta taflą wody. Decydując się na przejazd przez rozlewisko, nie tylko narażasz się na poślizg, ale też na poważne uszkodzenia w przypadku wjechania w wyrwę. Możesz stracić tablicę rejestracyjną, przebić oponę, urwać koło lub osłonę pod silnikiem. Bezwzględnie wycofaj się, jeśli woda sięga dolnej krawędzi drzwi samochodu. Ryzykując, możesz zalać elementy w komorze silnikowej. Wody szczególnie nie lubią aparat zapłonowy, cewka, przewody wysokiego napięcia, filtr powietrza i systemy elektryczne pojazdu.
Dobre rady
Jak bezpiecznie przejeżdżać przez kałuże? Spokojnie i płynnie. Wjeżdżaj w wodę wolno, tak by nie spowodować rozbryzgów, które mogą zalać silnik lub – po prostu – ochlapać przechodniów. Forsuj przeszkodę na niskim biegu, który pozwoli utrzymać odpowiednią prędkość, dzięki czemu nie zatrzymasz się w połowie drogi.
Jeżeli mimo wszystko twój samochód wpadnie w poślizg (zjawisko aquaplaningu), nie hamuj ani nie wykonuj gwałtownych ruchów kierownicą.
Kiedy poczujesz, że tyłem auta rzuca na boki, zdejmij powoli nogę z gazu i delikatnie skręć kierownicę w tym samym kierunku (np. gdy tył auta wyrzuca w prawo, skręć w prawo), a gdy poczujesz, że samochód zareaguje na Twoje polecenie, skręcić koła w przeciwnym kierunku. Możesz też trzymać koła prosto, aż auto odzyska przyczepność.
Gdy prowadzenie w ulewie sprawia Ci dużą trudność, zjedź na parking. Nie zatrzymuj się na poboczu, bo w takich warunkach Twoje auto może być niewidoczne. Jeśli musisz podjąć taką decyzję, włącz światła awaryjne. Podczas silnego gradobicia najlepiej ustawić samochód pod takim kątem, aby grad padał na przód auta. Szyby boczne i tylne nie są wzmacniane, więc są one znacznie bardziej podatne na pękanie.