Autem na Ukrainę - nie tylko na Euro 2012
Z Ukrainą łączą Polskę dosyć silne związki historyczne, dlatego ten kierunek ciągle cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów. Nie wspominając już o Krymie i ciągle odczuwalnym klimacie poprzedniej epoki. Obecnie dużym zainteresowaniem kierowców z Polski Ukraina cieszyć się będzie z pewnością ze względu na zbliżające się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Jak nie dać się zawiłościom ukraińskiego kodeksu drogowego? Co mówią podstawowe przepisy dotyczące prędkości, spożywania alkoholu, stosowania świateł i wyposażenia pojazdu? Jakich mandatów możemy się spodziewać?
Najważniejsze przepisy ruchu drogowego na Ukrainie
Samochodem na ukraińskich drogach może kierować osoba, która ukończyła 18 lat. Limit prędkości obowiązujący w mieście to 60 km/h, przy czym w dzielnicach mieszkalnych obowiązujące są dalsze restrykcje ograniczające prędkość pojazdów do 20 km/h. Poza terenem zabudowanym ograniczenie prędkości wynosi podobnie jak w Polsce 90 km/godz., ponadto 110 km/h na drogach ekspresowych oraz 130 km/h na autostradzie, chyba że znaki drogowe stanowią inaczej.
Podobnie jak w wielu krajach, także i na Ukrainie przepisy zobowiązują młodocianych kierowców (do dwóch lat od wydania prawa jazdy) do zachowania szczególnej ostrożności na drodze i nie przekraczania prędkości 70 km/h. Nie oznacza to jednak, że bardziej doświadczony kierowca jest zwolniony z obowiązku ciągłej analizy sytuacji drogowej oraz oceny warunków atmosferycznych. Musi on cały czas dostosowywać prędkość jazdy także i w odniesieniu do tych czynników. I wreszcie na Ukrainie absolutnie zabroniona jest jazda po alkoholu, tak więc nawet „jedno piwo” może nas drogo kosztować, łącznie z utratą prawa jazdy.
Ukraina - Potrzebne dokumenty i wyposażenie pojazdu
Mimo iż Ukraina nie należy do Unii Europejskiej, polskie prawo jazdy jest respektowane na jej terenie, choć oczywiście musimy mieć ze sobą także paszport. Wjeżdżając na terytorium Ukrainy własnym samochodem, powinniśmy posiadać Zieloną Kartę, co pozwoli uniknąć problemów z ewentualną wypłatą odszkodowania z ubezpieczenia. Warto jednak upewnić się, czy nasze ubezpieczenie AC uwzględnia kradzież auta na Ukrainie, gdzie ryzyko takiego zdarzenia jest stosunkowo wysokie.
Nie zapomnijmy też na przejściu granicznym odebrać karty migracyjnej z pieczątką, na której widnieć będzie data przekroczenia przez nas granicy ukraińskiej. Jest to istotne z tego względu, iż po 2 miesiącach pobytu każdy wwieziony na teren Ukrainy pojazd powinien zostać przerejestrowany na ukraińskie tablice. Jeśli chodzi o wyposażenie pojazdu, to musi znaleźć się w nim trójkąt ostrzegawczy, gaśnica oraz apteczka samochodowa.
Różnice w przepisach w stosunku do Polski
Na terenie Wspólnoty Europejskiej z oczywistych względów regulacje prawne są mocno ujednolicone. Ukraińskie przepisy na szczęście też są dosyć zbliżone do rozwiązań unijnych, choć zdarzają się pewne istotne różnice, z których warto zdawać sobie sprawę. Dobrym przykładem są nieco odmienne oznaczenia znaków drogowych. Przykładowo umieszczona na znaku lub pod znakiem czerwona gwiazdka oznacza, iż obowiązuje on w dni świąteczne oraz w weekendy. Z kolei dwa skrzyżowane młoty oznaczają dni robocze. Musimy być ponadto przygotowani na to, że znaki drogowe będą umieszczone w dosyć nietypowych miejscach lub będą w bardzo złym stanie albo w ogóle niewidoczne.
Warto też pamiętać, że na głównych drogach regularnie rozmieszczone są posterunki ukraińskiej milicji drogowej DAI, przed którymi należy bezwzględnie się zatrzymać. Koniecznie trzeba również mieć w pamięci, że na rondzie pierwszeństwo mają pojazdy nań wjeżdżające i to zjeżdżający z ronda musi przepuścić auta z prawej, które pragną na nie wjechać.
Ukraińskie mandaty
Na koniec garść informacji o mandatach. Przede wszystkim milicja ukraińska nie jest uprawniona do wystawienia mandatu na miejscu zdarzenia i musi przesłać odpowiednie dokumenty do właściwego sądu, co często wydłuża załatwienie sprawy. Sprzyja to też rozpowszechnieniu łapówkarstwa wśród ukraińskich milicjantów.
Ponadto również wysokość mandatów dla cudzoziemców może odbiegać od oficjalnego taryfikatora. Ten zaś mówi, że za jazdę po pijanemu grozi nam od 2550 do 3400 hrywien oraz utrata prawa jazdy nawet na 3 lata. Grzywna za przekroczenie prędkości wynieść może od 210 do 360 hrywien. Od 450 do 510 hrywien zapłacimy za rozmowę przez komórkę w trakcie jazdy (bez zestawu głośnomówiącego). Z podobną kwotą musimy się liczyć także przejeżdżając na czerwonym świetle lub wyprzedając w niedozwolonym miejscu. Dlatego też lepiej jeżdżąc po ukraińskich drogach zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć tych nieprzyjemności i problemów.