A jak assistance, B jak bezpieczeństwo, C jak ciekawa alternatywa
Wśród dzisiejszego zalewu rynku przez usługi i towary niepotrzebne, których rzekomą niezbędność wmawiają nam spece od marketingu, warto zauważać i podkreślać rzeczy, za które z pewnością warto zapłacić. Jedną z takich rzeczy jest ubezpieczenie assistance, które może niejednokrotnie uratować nas w problematycznych sytuacjach.
Istnieje wiele rodzajów pakietów assistance od drogowego zaczynając, poprzez wariant podróżny, a na domowym kończąc. Każdy z nich ma gwarantować pomoc w nagłych przypadkach, w zakresie opisanym w warunkach ubezpieczenia. Skupmy się jednak na assistance komunikacyjnym. Obecnie tego rodzaju pomoc staje się coraz bardziej popularna, dlatego możemy zakupić pakiet AS niemal w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, czasem banki proponują go jako dodatek do nowo otwartego konta, niejednokrotnie można otrzymać go gratis przy zakupie OC i AC. Właściciele nowych, salonowych samochodów czasem dostają pakiet assistance w cenie auta. Jak widać możliwości nabycia ubezpieczenia jest mnóstwo, jednak jeszcze więcej jest możliwości wyboru konkretnego pakietu usług.
Zapoznaj się dokładnie z warunkami umowy
Ubezpieczenie ubezpieczeniu nie równe i to, jaki pakiet wybierzemy, w przyszłości będzie rzutowało na nasze zadowolenie z udzielonej pomocy. W obecnym zatrzęsieniu ofert nie trudno jest się pogubić, jednak warto poświęcić odrobinę więcej czasu i wybrać to, co naprawdę jest nam potrzebne.
Nie rzucajmy na pierwsze lepsze AS tylko dlatego, że jest tanie lub nie przestańmy interesować się assistance, bo dostałyśmy „jakieś tam” za darmo przy okazji innych ubezpieczeń. Bowiem może okazać się, że wtedy kiedy stoimy na drodze z pustym bakiem i przydałoby się pomoc od ubezpieczyciela, to nic nie da nam posiadana polisa, gdyż w warunkach ubezpieczenia zabrakło wpisu o awariach powyżej 30 kilometrów od naszego miejsca zamieszkania. Jeśli więc dobrze nie przyjrzymy się, co w danym pakiecie nam przysługuje, a co nie, możemy się w kryzysowej sytuacji niebagatelnie rozczarować.
Nie kupuj kota w worku
Komunikacyjne pakiety assistance mogą obejmować przeróżne obszary związane z pomocą na drodze, dlatego warto przemyśleć, co w naszym przypadku przyda się najbardziej, a z czym możemy poradzić sobie same. Usługi świadczone przez ubezpieczycieli można pogrupować w trzy główne kategorie:
-doradztwo
-pomoc w razie awarii
-pomoc w razie wypadku
Decydując się na zakup assistance, koniecznie sprawdźmy, co oferuje towarzystwo ubezpieczeniowe. Może się na przykład okazać, że atrakcyjna, tania oferta nie obejmuje pomocy w razie wypadku, a my zachłyśnięte mnóstwem drobnych napraw w sytuacjach awaryjnych (wymiana koła, dowiezienie paliwa, naładowanie akumulatora), nie zauważymy tego faktu i w razie stłuczki zostaniemy bez pomocy.
Dobrze jest też zwrócić uwagę, czy firma ubezpieczeniowa wprowadza limit kilometrów, do jakiego w razie potrzeby odholuje nasze auto i gdzie będzie ono odstawione. Najlepiej, jeśli same możemy wybrać warsztat lub inne miejsce. Zdarza się jednak, że umowa przewiduje holowanie samochodu do serwisu wskazanego przez ubezpieczyciela lub na najbliższy parking. Dobrze wiedzieć takie rzeczy wcześniej. Koniecznie sprawdźmy też dokąd zostaniemy wraz z pasażerami, odwiezieni w razie unieruchomienia naszego pojazdu. Niektóre ubezpieczenia obejmują dojazd do domu, inne na przykład tylko do miejsca odholowania naszego pojazdu.
Decydując się na pakiet, przemyślmy czy będziemy wyjeżdżać za granicę, czasem lepiej dopłacić i mieć pewność, że poza granicami Polski także nie zostaniemy pozostawione same sobie. Niektóre firmy dają także możliwość wykupu pakietu zagranicznego na przykład na tydzień lub miesiąc, a nawet na konkretną liczbę dni. W zdecydowanej większości musimy zdecydować się na roczny wariant, dlatego trzeba dobrze przestudiować warunki polisy zanim ją zakupimy.
Istnieją oczywiście pakiety ekskluzywne, które zawierają w sobie wszystkie usługi i dogodności, jak to zwykle bywa są one droższe od standardowych. Za pakiety z podstawowymi usługami zapłacimy od około 100 zł do 150 zł/rok, za pełne od 200 - 600 zł. Warto przemyśleć jednak czy roczny koszt kilkuset złotych to dużo za całkowity spokój ducha. Przynajmniej, jeśli chodzi o aspekt motoryzacyjny.