Uciążliwe zabrudzenia - jak je usuwać?
Pomimo, że mamy już pełnię jesieni, to jednak na nadwoziach wielu samochodów widoczne są zabrudzenia pozostałe po wakacyjnych wojażach. Problem w tym, iż niektóre z nich trudno usunąć zarówno poprzez tradycyjne mycie w stacjonarnych urządzeniach mechanicznych, jak i w znacznie bardziej dokładnych myjniach ręcznych. W wielu przypadkach trudno również usunąć plamy i zabrudzenia wewnątrz pojazdu, przede wszystkim zaś te, które "zagościły" na tapicerce.
Na szybach i lakierze
Jedno z najbardziej irytujących zabrudzeń pojawiających się na szybie czołowej samochodu podczas długiej jazdy, stanowią rozbijające się o nią owady. Początkowo zanieczyszczenia te dają się usuwać za pomocą płynu do spryskiwaczy, w dłuższej perspektywie jednak wycieraczki zaczynają je rozmazywać na całej szybie. W takiej sytuacji powinniśmy zatrzymać się na najbliższej stacji, a następnie przemyć szybę przy użyciu dostępnej na niej wycieraczki. Warto wtedy również mieć przy sobie preparat do usuwania tego rodzaju zanieczyszczeń, aby bardziej skutecznie domyć szybę. Bardzo często prawdziwą zmorą kierujących są również kawałki rozpuszczonego asfaltu, które przyklejają się do karoserii aut. Dzieje się tak w szczególności po przejeżdżaniu przez remontowane odcinki dróg. Do usunięcia tego typu zabrudzeń – najkorzystniej od razu po ich wykryciu, najlepiej używać środków ropopochodnych, zawierających związki rozpuszczające i zmiękczające nieczystości. Pośpiech w tym przypadku jest dobrym doradcą, gdyż tego typu zanieczyszczenia pozostawione na dłuższy czas, mogą przyczynić się do powstania brzydkich plam na nadwoziu. Uwaga! Pod żadnym pozorem nie wolno stosować benzyny, czy rozpuszczalników. Używając ich możemy bowiem narazić powierzchnię lakieru na trwałe uszkodzenie.
Pył na felgach i (znów) owady
Sen z powiek właścicieli aut wyposażonych w felgi ze stopu metali lekkich, spędza również pył osadzający się na nich podczas zużywania się klocków hamulcowych. Fachowcy zalecają regularne mycie (nawet raz do tygodnia) alufelg, przy użyciu specjalnie do tego celu przeznaczonych preparatów z neutralnym pH. Innym rodzajem trudnych do usunięcia zabrudzeń, są szczątki owadów na zderzakach, w szczególności tych polakierowanych. Podobnie jak w przypadku kawałków asfaltu, również tu należy działać szybko. Utrzymywanie tego rodzaju nieczystości, powoduje bowiem często trwałe uszkodzenie powłoki lakierniczej i w konsekwencji konieczność wymiany zderzaka. Do usunięcia szczątków owadów powinno się stosować specjalnych preparatów, których działanie polega na chemicznym rozpuszczeniu nagromadzonych owadów, w tym m.in. muszek i komarów.
Czyste, świeże wnętrze
Trudne do usunięcia zabrudzenia mogą pojawiać się również wewnątrz kabiny pasażerskiej. Najczęściej powodują je różnego rodzaju płyny rozlane na tapicerkę. Gdy już wydarzy się podobny wypadek, to pierwszą czynnością musi być osuszenie mokrego miejsca przy użyciu np. papierowego ręcznika. Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie tapicerki, przy użyciu odpowiedniego środka. W przypadku uporczywych (zaschniętych) plam, może być konieczne zwrócenie się o pomoc do fachowca. Inny, zgoła jeszcze trudniejszy problem, stanowią różnego rodzaju pleśnie. W takiej sytuacji należy w pierwszej kolejności usunąć przyczynę ich powstania, a następnie dokładnie wyczyścić zainfekowane miejsce i zastosować środki zabijające bakterie i drobnoustroje. Czasami kłopotliwy bywa również przykry zapach wydobywający się z wnętrza auta. Dzieje się tak często w sytuacjach częstego przewożenia zwierząt, np. psów. Pozostawiona we wnętrzu sierść zaczyna ulegać rozkładowi. Proces ten potęguje zamknięta i często nasłoneczniona kabina pasażerska, wpływając bezpośrednio na obniżenie komfortu podróżowania. Jak zatem temu zaradzić? Najlepiej jak najszybciej zdecydować się na odkurzanie, a następnie wypranie foteli w wysokiej temperaturze. Najkorzystniej zrobić to przy użyciu pary.