Nielegalne montaże instalacji LPG
Jeśli zdecydowaliśmy się na montaż instalacji gazowej w swoim samochodzie, to pamiętajmy, że bardzo ważny jest dla nas fakt wiarygodności zakładu, który wykonuje usługę. Należy dowiedzieć się czy otrzymamy fakturę za wykonaną usługę oraz czy zakład jest upoważniony do wystawiania "Wyciągu ze świadectwa homologacji..." montażu instalacji.
W pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się czy firma, której chcemy zlecić usługę znajduje się na liście Instytutu Transportu Samochodowego. Taki wpis upoważnia zakład montujący do wystawiania „Wyciągu ze świadectwa homologacji…” montażu instalacji. Jest to dokument wymagany przy dokonywaniu obowiązkowego wpisu w dowodzie rejestracyjnym pojazdu o przystosowaniu do zasilania gazem.
ITS prowadzi nadzór nad siecią zakładów. Na stronie internetowej znajdziemy aktualny wykaz sieci dealerskich wraz z zakładami uprawnionych do montażu instalacji gazowych w pojazdach. Łatwiej będzie nam wyszukać interesujący nas zakład, jeśli dowiemy się, przez kogo i do której sieci zakładów jest dopisany. Jeśli mamy wątpliwości można skontaktować się bezpośrednio z właścicielem homologacji i dowiedzieć się więcej o danym zakładzie.
Ważne aby dokumenty, potwierdzające montaż instalacji gazowej były wystawiane przez zakład, który faktycznie dokonał montażu, ponieważ tylko wtedy możemy bez problemu nie tylko uzyskać wpis w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, co jest czynnością niezbędną ale również wyegzekwować warunki gwarancji.
W przypadku gdy „Wyciąg ze świadectwa homologacji…” montażu instalacji i faktura za montaż zostały wystawione przez zakład, w którym fizycznie nie dokonano montażu dochodzi do sprzeczności. W razie problemów nie mamy od kogo egzekwować poprawności funkcjonowania instalacji gazowej ani zwrotu pieniędzy w przypadku gdyby instalację trzeba było zdemontować.
W naszym interesie jest aby na fakturze widniała kwota, którą faktycznie płacimy za usługę montażu. Jako umowa sprzedaży zabezpiecza nasz interes jako kupującego na wypadek wad zakupionego przedmiotu poprzez rękojmię i gwarancję.
Po zamontowaniu instalacji gazowej, zgodnie z obowiązującymi przepisami, należy w ciągu 30 dni od daty montażu udać się do Wydziału Komunikacji, w którym zarejestrowany jest pojazd, w celu dokonania adnotacji w dowodzie rejestracyjnym pojazdu o instalacji gazowej.
Zgłoszenia dokonuje się na wniosek właściciela na formularzu zgłoszenia zmian w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Bez tego wpisu, poruszanie się pojazdem wyposażonym w instalację gazową jest niedopuszczalne.
Zatem jakie dokumenty powinniśmy otrzymać od zakładu aby bez problemu uzyskać obowiązkowy wpis w dowodzie rejestracyjnym pojazdu o przystosowaniu do zasilania gazem?
• „Wyciąg ze świadectwa homologacji…” montażu instalacji (na formacie kartki A4) Koniecznie należy sprawdzić czy wyciąg został poprawnie wydany właśnie do naszego samochodu.
• Fakturę na montaż instalacji gazowej w samochodzie, wystawiona przez zakład należący do sieci dealerskiej, który dokonał montażu.
• Certyfikat na zbiornik. Koniecznie należy porównać dane (szczególnie numery) z certyfikatu z numerami na tabliczce znamionowej zbiornika.
Jakie jeszcze dokumenty powinniśmy ze sobą zabrać w celu załatwienia formalności?
Jeżeli chodzi o samochód do którego została zamontowana instalacja gazowa to oprócz wypełnionego odpowiedniego wniosku, do wydziału komunikacji należy dostarczyć następujące dokumenty:
• Dowód rejestracyjny wraz z ważnym badaniem technicznym dopuszczającym pojazd do ruchu drogowego.
• Karta pojazdu (jeżeli była wydana).
• Dowód osobisty lub inny dokument określający tożsamość właściciela.
Na uzyskanie wpisu w dowodzie rejestracyjnym o instalacji gazowej mamy 30 dni, w tym czasie kierowca posługuje się „potwierdzeniem dokonania montażu gazowego układu zasilania……” wydanym przez zakład montażu. Sama formalność w wydziale komunikacji trwa kilka minut i jest bezpłatna.
Formalności nie trzeba załatwiać osobiście, ale wtedy należy upoważnić określoną osobę do wykonania wszelkich czynności związanych z uzyskaniem wpisu. Złożenie pełnomocnictwa kosztuje 17 zł, chyba że jest udzielane najbliższej rodzinie wtedy jest bezpłatne.