Kolory pod (cyfrową) kontrolą
Lakiernie samochodowe wraz z integralnie z nimi związanymi mieszalniami, stają się obecnie coraz bardziej skomplikowanymi laboratoriami, w których zarządzanie kolorami odbywa się w sposób cyfrowy. I nie chodzi przy tym wyłącznie o lakiery stosowane do pokrywania blach nadwozia, ale również zapasy magazynowe oraz tworzenie zintegrowanej bazy użytkowników.
Od papierowych wzorców – do spektrofotometru
Aż trudno w to uwierzyć, ale zaledwie dekadę temu lakiernie samochodowe w celu dopasowania odpowiedniego koloru po dokonanej renowacji powłoki lakierniczej, używały prawie wyłącznie papierowych wzorców kolorów. Były one przykładane do nadwozia i na ich podstawie dobierany był właściwy kolor lakieru. Nie zawsze jednak udawało się ustalić jego odpowiedni odcień. Obecnie papierowe wzorniki zostały całkowicie wyparte przez urządzenia elektroniczne, wśród których najbardziej rozpowszechnił się spektrofotometr. Dzięki zminimalizowaniu jego gabarytów, lakiernik może się nim posłużyć w każdym elemencie nadwozia pojazdu. Za jego pomocą kolory są mierzone cyfrowo, a ściśle dopasowany odcień lakieru można wybierać bezpośrednio z ekranu komputera – również z wykorzystaniem dostępnych aplikacji internetowych.
Jak to działa?
W celu dokonania cyfrowego pomiaru lakieru, lakiernik przykłada spektrofotometr do powłoki lakierniczej danego pojazdu. W ciągu zaledwie kilkunastu sekund, system komputerowy przeszukuje dostępne bazy kolorów w celu określenia dokładnego odcienia. Dzięki temu nie zachodzi potrzeba korzystania z dokumentacji kolorystycznej. Jest to szczególnie istotne jeśli nie dysponujemy danym kodem koloru – bez użycia spektrofotometru odpowiedni dobór koloru mógłby okazać się zadaniem wręcz niemożliwym do wykonania. To jednak nie wszystkie zalety zastosowania urządzeń elektronicznych we współczesnych lakierniach samochodowych. Dzięki nim lakiernik uzyskuje możliwość wstępnego porównania zmierzonego koloru z uzyskanym według receptury, może również przeprowadzać bieżącą archiwizację następujących po sobie pomiarów dla własnych potrzeb.
Z właściwą ziarnistością
W wyszukiwaniu odpowiedniego odcienia koloru, pomagają również różnego rodzaju wzorniki. Jednym z nich jest wzornik prezentujący mieszaniny lakierów o różnym stopniu ziarnistości aluminium. Pomiar jest przy tym dokonywany w kilku grupach jasności. Dysponując odpowiednim wzornikiem, lakiernik przykłada go do uszkodzonej powierzchni. Dzięki temu może on porównać ziarnistość oryginalnej powłoki lakierniczej nadwozia samochodu, z przykładanym wzornikiem. Odpowiednie parametry poziomu ziarnistości są następnie wprowadzane do programu wyszukiwania kolorów (uwzględniającego określony zakres ziarnistości). W najbardziej zaawansowanych programach, lakiernicy mogą znaleźć nie tylko informacje o określonym odcieniu koloru, ale również praktyczne wskazówki dotyczące powłok lakierniczych poszczególnych modeli pojazdów – w tym również występujących w limitowanych edycjach, czy tzw. wielokolorowych. Bazy kolorów ulegają stopniowemu poszerzaniu o kolejne odcienie, które do tej pory były niedostępne. Dzięki temu lakiernik posługując się odpowiednim programem, może znacznie bardziej precyzyjnie ustalić właściwą recepturę dla właśnie naprawianej powłoki lakierniczej. Uzyskuje również dalsze instrukcje, pomagające przygotować odpowiednią mieszaninę, a także dokonać jej aplikacji.
Nie tylko lakiery
Jak już zostało powiedziane we wstępie do niniejszego artykułu, zarządzanie kolorami w nowoczesnych lakierniach samochodowych, dotyczy również gromadzonych zapasów magazynowych. Chodzi o to, aby nie dopuszczać do sytuacji, w której podczas mieszania danego koloru zabraknie określonego komponentu. Nowoczesne zarządzanie eliminuje również marnowanie się resztek lakieru po dokonanej renowacji. Dzięki szczegółowej kontroli całego procesu, mogą one być wykorzystane ponownie w momencie pojawienia się kolejnego zlecenia na lakierowanie danym odcieniem. Dzięki zarządzaniu kolorami lakierów, można również odpowiednio konfigurować poziom dostępu do różnych opcji programu, co pozwala uzyskać niezależny wgląd w poszczególne receptury kolorów dla kilku lakierników jednocześnie.