Dziecko w drodze
Planując podróż autem musimy zastanowić się nad wyborem odpowiedniej pory. Wybór właściwego czasu pozwoli nam zaplanować inne ważne kwestie, takie jak trudność trasy, liczbę kilometrów czy ilość planowanych postojów. Pamiętajmy o zegarze biologicznym dzieci, ich potrzebach fizjologicznych oraz śnie. Jeśli planujemy podróż wielogodzinną, nie ryzykujmy i zaplanujmy dodatkowy nocleg na trasie, aby zregenerować siły.
Podstawową zasadą i wymogiem bezpieczeństwa jest to, aby dziecko przez cały czas podróżowało w foteliku samochodowym. Fotelik dziecka musi być sprawdzony i dostosowany do jego wagi i wzrostu. Dziecko w wieku do 12 miesięcy, o wadze do 13 kg, musi podróżować w odpowiednim nosidełku tyłem do kierunku jazdy. Wszystkie dzieci w wieku do 12 lat, których wzrost nie przekracza 150 cm, muszą jeździć w fotelikach lub na poduszkach podwyższających.
O poziomie bezpieczeństwa i komforcie jazdy decydują prawidłowo wyregulowane i zapięte pasy bezpieczeństwa.
W przypadku fotelików z własnymi pasami punktowymi, pas samochodowy powinien być maksymalnie naciągnięty, aby fotel był mocno przymocowany do siedzenia.
Kiedy przewozisz starsze dziecko zapięte pasem samochodowym, wówczas pas nie może przechodzić przez szyję i brzuch. W żadnym wypadku pasy nie mogą być luźne ani poplątane.
Pamiętajmy także o zablokowaniu drzwi, aby w czasie jazdy dziecko nie miało możliwości ich otwarcia.
Podróż z dzieckiem zazwyczaj trwa dłużej, gdyż konieczne są częste postoje. Niemowlaka musisz przewinąć i nakarmić. Starsze dzieci chcą skorzystać z toalety. Przystanki planujmy zatem nie rzadziej, niż co 2-3 godziny. Ustalmy np. , że robimy przystanki po przejechaniu maksymalnie 200 kilometrów. Świeże powietrze, krótki spacer, kilka podskoków pozwolą nam łatwiej znieść trudny dalszej podróży. Aby podróż przebiegała spokojnie warto malucha czymś zainteresować. Pamiętaj, aby w podróż zabrać ulubione zabawki, piosenki na CD. Gdy maluch cierpi na chorobę lokomocyjną, koniecznie należy zaopatrzyć się w odpowiednie leki.
Kobiety w ciąży? Koniecznie z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.
Kobieta ciężarna z widoczną ciążą nie ma obowiązku jeżdżenia w pasach bezpieczeństwa. Niezapięte pasy stanowią realne zagrożenie dla życia przyszłej mamy i jej dziecka. Obecnie coraz więcej kobiet jest świadomych tego, że pasy należy zapinać. Niestety, nie wszystkie przyszłe mamy robią to sposób właściwy. Nieprawidłowo zapięte pasy są zagrożeniem dla przyszłej matki i dziecka.
Problem z odpowiednio zamontowanym pasem rozwiązuje adapter Clippasafe. Dzięki konstrukcji adaptera pas biodrowy przebiega poniżej nienarodzonego dziecka. Adapter Clippasafe powinien być stosowany już od samego początku ciąży, ponieważ zapobiega poronieniom i odklejeniu się łożyska w przypadku nagłego hamowania lub wypadku samochodowego. Dzięki adapterowi, pasy nie opinają brzuszka, co ważne pełna wygoda i bezpieczeństwo zarówno dla mamy jak i dziecka. Adapter Clippasafe jest świetną inwestycją w bezpieczeństwo i komfort jazdy zarówno przyszłej mamy, jak i dziecka, dlatego powinien znaleźć się w każdym samochodzie, którym podróżuje przyszła mama.
Więcej szczegółów na temat bezpiecznej podróży w ciąży, przyszłe mamy znajdą na stronie: www.clippasafe.pl