Dlaczego opony zimowe?
Kierowcy w Polsce coraz częściej sięgają po opony zimowe, aby sprostać warunkom panującym na drogach. Dominującą marką wśród „zimówek“ jest Dębica, którą zakłada do samochodu ponad 50% kierowców.
Dębickie opony zimowe produkowane na rynek europejski są projektowane w sposób zapewniający optymalne osiągi w warunkach zimy na naszym kontynencie. Ich konstrukcja przystosowana jest do opadów śniegu, gołoledzi i błota pośniegowego.
Specjalna receptura mieszanki bieżnikowej, która zachowuje elastyczność w niskich temperaturach, oraz specyficzna rzeźba bieżnika (z dużymi blokami w strefie barkowej i dużą liczbą odpowiednio ukształtowanych nacięć bieżnika) zapewniają bardzo dobrą przyczepność na błocie pośniegowym i śniegu. Wpływa to zdecydowanie na poprawę kierowalności, hamowania czy przyśpieszania.
Ciekawostką jest fakt, że opony zimowe są bardziej odporne na zjawisko aquaplaningu (poślizgu, w który mogą wpaść koła na cienkiej warstwie wody) niż opony letnie. Decyduje o tym bardziej otwarta i głębsza rzeźba bieżnika w porównaniu z oponami letnimi. Dodatkową zaletą kierunkowych opon zimowych (np.
DĘBICA Frigo Directional
) jest specjalny układ rowków pomiędzy klockami bieżnika, który zapewnia optymalne odprowadzanie wody.Warto zaznaczyć, że zmiana opon letnich na zimowe jest szczególnie ważna, gdy samochód jest wyposażony w opony letnie typu „high performance“ (wysokich osiągów); są to opony o wysokich indeksach prędkości H=210 km/h i wyższych, np.
DĘBICA Furio
. Opony letnie skonstruowane do eksploatacji przy bardzo wysokich prędkościach wymagają sztywniejszych mieszanek gumowych, których właściwości ulegają pogorszeniu już poniżej temperatury 10ˇC.Guma, z której są zbudowane opony „high performance“, zaczyna wtedy twardnieć i przypomina w zachowaniu plastyk, co może sprzyjać wpadaniu w poślizgi. W Polsce większość kierowców używa opon o niższych indeksach prędkości - do 190 km/h. Pogorszenie właściwości mieszanek gumowych, z których składają się takie opony, zachodzi przy temperaturze 7ˇC.
Najlepszym wskaźnikiem odpowiedniej pory na zmianę opon na zimowe jest spadek temperatury do 7ˇC. W takiej temperaturze mieszanka, z której składają się opony letnie, zaczyna twardnieć i może sprzyjać wpadaniu w poślizgi. W przypadku opon o wysokich indeksach prędkości jest to, odpowiednio, 10ˇC.
Firma Oponiarska Dębica S.A. jest największym polskim producentem opon do samochodów osobowych i dostaw-czych z przekraczającym 40% udziałem w rynku. Firma to także największa spośród 15 fabryk Goodyeara w Europie i czwarta pod względem wielkości - spośród 85 na świecie. Firma Oponiarska Dębica S.A. rozwija dynamicznie eksport swoich produktów, który w 2002 r. osiągnął poziom blisko 70% ogółu sprzedaży. Przedsiębiorstwo sprzedaje swoje produkty do 60 krajów na sześciu kontynentach, m.in. do: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch, USA i Brazylii.