Auto-Boss ogłasza narodowy dzień zmiany opon
Kierowcy mogą nareszcie odetchnąć z ulgą - zima odpuściła! Temperatura powietrza stopniowo wzrasta, a to oznacza, że nadszedł odpowiedni moment na zmianę opon na letnie. Drogi kierowco, jeśli twój samochód dalej jeździ na zimówkach – nie zwlekaj. Przeczytaj poniższe porady i zmień opony na letnie!
1. Zimowe versus letnie
Najlepszy okres na zmianę opon to czas, kiedy mamy pewność, że temperatura na zewnątrz utrzymuje się powyżej 7 st.C. Zmiana opon jest o tyle ważna, że zwiększa nie tylko komfort jazdy, ale też bezpieczeństwo w nowych warunkach na jezdni.
Zmieniamy opony zimowe ponieważ, prócz różnicy w bieżniku w stosunku do opon letnich, mają one inny skład gumy. Guma w oponach zimowych jest bardziej miękka, aby jazda po śniegu była łatwiejsza, a samochód był bardziej przyczepny do jezdni. Zaś w oponach letnich najistotniejszym czynnikiem jest zdolność do odprowadzenia wody spomiędzy jezdni a kół – wyjaśnia Marek Godzieszka Dyrektor ds. technicznych Auto-Boss
2. Aluminium versus stal
Wybór odpowiednich felg do samochodu jest bardzo ważny. Odgrywają one istotną rolę nie tylko w wyglądzie samochodu, ale także w prowadzeniu pojazdu oraz w tym, jakie opony można na nich zainstalować.
Najpopularniejsze felgi to te aluminiowe, które dostępne są w niemal całej gamie wielkości, kształtów i kolorów. Zaletą tego materiału jest lekkość, dzięki czemu można w pewnym stopniu zmniejszyć wagę pojazdu. Poza tym zwiększona jest przyczepność i łatwiejsze jest prowadzenie auta.
Dla wielu kierowców największą zaletą jest wytrzymałość zakupionych felg, a nie wygląd. Egzamin w tej kategorii zdają felgi stalowe. W dodatku są one tańsze, niż te wykonane z aluminium. Jeśli kierowcy zależy na ekonomii lub po prostu na zaoszczędzeniu zawartości portfela, felgi stalowe to najlepsze rozwiązanie.
3. Eksploatacja i bezpieczeństwo
Jeśli decydujemy się na opony z zeszłego sezonu, to zanim przystąpimy do ich instalowania, warto sprawdzić czy nadają się one jeszcze do dalszego użytkowania. Dla pewności należy zmierzyć głębokość bieżnika, która powinna wynosić co najmniej 1,6 mm. Aby nasze opony służyły dłużej trzeba zadbać o odpowiednie ciśnienie w ogumieniu i stale je kontrolować. Taki nadzór może nas uchronić od niebezpieczeństwa na drodze, gdyż odpowiednie ciśnienie w ogumieniu to lepsza przyczepność, hamowanie i prawidłowe odprowadzanie wody spod kół.
Uwaga konkurs! Chcesz wygrać parasolkę Auto-Boss? Dokończ zdanie „Gdybym był/a oponą samochodową to..." Najlepszą odpowiedź nagrodzimy! Zgłoszenia ślij na adres k.romaniec@primepr.pl