Alternatywy: 4
Rodzaje nowoczesnych myjni przeznaczonych dla samochodów osobowych
Wbrew tytułowi, nie chodzi tu o popularny przed laty polski serial komediowy, ale o liczbę różnych technologii mycia samochodów, z których mogą skorzystać ich użytkownicy. Poza powszechnie znanymi myjniami mechanicznymi, ręcznymi i bezdotykowymi, o czystość auta można również zadbać korzystając z oferty urządzeń hybrydowych, łączących technologię mechaniczną i bezdotykową. W ostatnim czasie pojawiły się kolejne dwie alternatywy wyszorowania czterech kółek. Są nimi myjnie parowe oraz tzw. NoWet, czyli działające bez użycia wody. Ich najważniejszą zaletą jest mobilność: ze względu na małe gabaryty urządzeń, myjnie te mogą one stanąć w dowolnym miejscu, np. na parkingu przed centrum handlowym.
Szczotką, ręką...
Najbardziej popularne myjnie mechaniczne działają obecnie przy prawie wszystkich dużych stacjach paliw. W zależności od wybranego wariantu, oferują one mycie szamponem lub tzw. aktywną pianą wraz z czyszczeniem podwozia i woskowaniem karoserii (w rozbudowanych wersjach). Zaletą myjni mechanicznych jest szybkość wykonanej usługi, wadą zaś niedokładne mycie wszystkich elementów nadwozia, m.in. krawędzi otworów drzwiowych. Bardziej wymagający użytkownicy samochodów mogą skorzystać z oferty myjni ręcznych. W ramach tzw. kompletu oferują one zarówno dokładne czyszczenie nadwozia wraz z jego woskowaniem, jak również mycie szyb (obustronne) i odkurzanie wnętrza auta. Klient może również zlecić konserwację uszczelek gumowych specjalnymi preparatami oraz smarowanie wszystkich zamków.
...a może bez dotyku?
Alternatywą dla myjni mechanicznych i manualnych, są tzw. myjnie bezdotykowe. Można się spotkać z dwoma ich wariantami: ręcznym i automatycznym. W pierwszym z nich klient kupuje żeton, a następnie myje swój samochód gorącą wodą z pianą, przy użyciu lancy ciśnieniowej. Kolejny krok to spłukanie karoserii niepozostawiającą zacieków zdemineralizowaną wodą osmotyczną. W wariancie automatycznym pracą myjni steruje komputer: dostosowuje on program czyszczący do stopnia zabrudzenia powierzchni nadwozia. Użycie komputera zapewnia dokładniejsze mycie, ponieważ tzw. aktywna piana jest nakładana jednocześnie z pięciu stron na karoserię. Dokładniejsze i silniejsze jest również jej spłukiwanie – ok. 140-litrami wody na minutę, pod ciśnieniem 80 barów.
Dwa w jednym
Właściciele czterech kółek mogą również natrafić na tzw. myjnie hybrydowe, czyli łączące technologię mechaniczną z bezdotykową. Jak to działa? W pierwszej fazie mycia – bezdotykowej, karoseria auta jest spłukiwana z zanieczyszczeń, a następnie nakłada się na nią aktywną pianę. Po jej spłukaniu, włącza się urządzenie do mechanicznego czyszczenia nadwozia za pomocą specjalnych szczotek bawełnianych. W myjniach hybrydowych, w odróżnieniu od tradycyjnych mechanicznych, są ich dwa rodzaje. Pierwsze z nich myją nadwozie, drugie zaś polerują lakier. Klienci mogą zamówić również opcjonalnie rozprowadzanie po jego powierzchni wosku.
Para buch, ścierka w ruch
Na terenie kraju zaczyna przybywać mobilnych myjni samochodowych, które do czyszczenia aut wykorzystują parę wodną. W większości myjni są to urządzenia składające się ze zbiornika wody, pompy i specjalnego bojlera (rzadziej tylko samego bojlera). W tym ostatnim woda jest podgrzewana do momentu wytworzenia się pary wodnej. Ta ostatnia jest następnie kierowana na powierzchnię nadwozia przy użyciu specjalnego pistoletu. Gorąca para zmiękcza zabrudzenia, które są na bieżąco usuwane za pomocą ścierki. W zależności od stopnia zabrudzenia, stosuje się parę suchą lub mokrą: przy uporczywym brudzie dodaje się specjalny biodegradowalny detergent. Mycie parowe można stosować nie tylko do czyszczenia karoserii samochodów, ale również wnętrza i silnika. Zaletą tej metody jest niskie zużycie wody – na umycie średniej wielkości auta potrzeba jej ok. 2 litrów.
Umyj mnie... bez wody
Inny rodzaj myjni mobilnych stanowią tzw. urządzenia NoWet. Jak twierdzą dystrybutorzy, zapewniają one skuteczne umycie samochodu bez kropli wody. Jak to możliwe? Myjnie NoWet, sięgające swoim rodowodem do Australii, wykorzystują do czyszczenia naturalne składniki, m.in. glinkę kaolinową oraz naturalny wosk roślinny z palmy brazylijskiej (tzw. wosk Carnauba). Mieszaninę tych dwóch substancji w postaci sprayu, nanosi się na zabrudzoną powierzchnię nadwozia. Preparat rozpuszcza zabrudzenia, które są następnie usuwane za pomocą bawełnianej ściereczki. Producenci urządzeń NoWet zapewniają, iż kaolinowo-woskowa mieszanka nie rysuje lakieru nadwozia i nie pozostawia smug. Ponadto, ich zdaniem, użycie naturalnego wosku wydłuża odporność karoserii samochodu na różnego rodzaju zabrudzenia.