Jesteś u celu
Natura i duma prawdziwego mężczyzny nie pozwala pytać o drogę. Co zrobić, kiedy jednak znajdziemy się w obcym mieście, a czas pozostały do przybycia pod wyznaczony punkt nieubłaganie ucieka? Rozwiązania są dwa. Próbować pytać przypadkowych, często niezorientowanych, przechodniów albo uruchomić nawigację, która szybko i bezpiecznie poprowadzi nas do celu.
Nawigacje samochodowe zrewolucjonizowały prowadzenie samochodu. Kiedyś korzystali z niej tylko nieliczni, dziś ma ją prawie każdy. Od niedzielnego kierowcy po taksówkarza. Ci ostatni przekonali się do niej dopiero ostatnio. W końcu zrozumieli, że to małe pudełko może czasem lepiej znać topografię miasta niż najstarszy wyjadacz. Niewątpliwym czynnikiem, który sprzyjał popularyzacji tych urządzeń, jest znaczny spadek cen. Kiedyś na własną nawigację trzeba było przeznaczyć blisko tysiąc złotych, dziś na zakup podstawowego modelu wystarczy nie więcej niż 250 zł. Wraz ze spadkiem cen spadała też jakość i zwiększała się liczba dostępnych urządzeń na rynku. Dziś trudno policzyć, ile różnych modeli i firm dostępnych jest w sprzedaży. Postanowiliśmy przyjrzeć się rynkowi nawigacji samochodowych i sprawdzić, jakie funkcje warto brać pod uwagę podczas zakupu urządzenia.
Nawigacje samochodowe, mimo braku znacznych zmian zewnętrznych, ciągle przechodzą kolejne ulepszenia. Zmienia się ich oprogramowanie, a także aspekty techniczne. Pod tym kątem urządzenia nawigacyjne nie różnią się niczym od komputerów czy smartfonów. Są coraz bardziej intuicyjne, mają szybsze procesory, więcej pamięci RAM, a także większe i bardziej czytelne wyświetlacze.
Agata Piekut, BECKER. – Wraz z wprowadzaniem coraz bardziej zaawansowanych i szczegółowych map, duża zmiana nastąpiła również w przypadku rozmiaru wyświetlacza. Aktualnie najpopularniejsze urządzenia mają pięciocalowy ekran, dzięki czemu wszystkie ważne informacje są wyraźnie widoczne na mapie.
Przy aktualnym tempie zmian w infrastrukturze drogowej, ciągłych zmianach w organizacji ruchu, aktualizacja map nawigacyjnych jest rzeczą absolutnie konieczną. Stare nawigacje często miały z tym spore problemy, a w niektórych miastach czy trasach ich użyteczność była znikoma. Dziś większość nawigacji dobrych producentów w funkcję aktualizacji map została wyposażona dożywotnio.
Andrzej Kasprzyk, senior vice-president, TomTom. – Obecnie mapy są wielowarstwową siatką. Składają się na nie nie tylko podstawowe mapy drogowe, lecz także zarchiwizowane dane o rzeczywistych prędkościach, utrudnieniach w ruchu, zamkniętych drogach, godzinach szczytu (np. funkcja IQ Routes w nawigacjach TomTom), a także analizowane na bieżąco dane otrzymywane od użytkowników w czasie rzeczywistym.
Dzięki takiemu podejściu do nawigacji, możliwe jest wyznaczenie rzeczywiście najbardziej optymalnej trasy, która pozwoli na bezpieczne dotarcie do celu w możliwie najkrótszym czasie. Nawigacje mogą być też mobilnym centrum mulitimedialnym, wyświetlają zdjęcia, odtwarzają filmy i muzykę. Niemniej jednak, takie funkcje to tylko dla sporej liczby kierowców mało użyteczny gadżet. Od jakiegoś czasu urządzenia rozwijane są coraz częściej pod kątem optymalizacji systemu nawigacji zamiast rozbudowy funkcji multimedialnych. To krok w dobrą stronę. Nawigacja powinna realizować swoją podstawową funkcję najlepiej jak to możliwe – nawigować do celu. Ważną funkcją, która ostatnio pojawiła się w urządzeniach nawigacyjnych, jest możliwość sterowania głosem. Możliwość ta jest rozwijana już od dłuższego czasu w wielu innych urządzeniach, dlatego w tej chwili jest dość niezawodna, a sterowanie głosem pozwala np. na łatwe wprowadzenie miejsca podróży bez odrywania rąk od kierownicy. Tego typu funkcje dostępne są w dobrej klasy nawigacjach renomowanych producentów jak Tom Tom, BECKER czy Garmin.
W naszych telefonach coraz częściej pojawiają się też funkcje nawigacji. Czy jednak nowoczesny smartfon jest w stanie zastąpić dobrą nawigację? Być może nie ma sensu wydawać kilkaset złotych na nawigację, skoro telefon już ją ma? Odpowiedź jest prosta, telefon nigdy nie zastąpi w pełni nawigacji. Nowoczesny smartfon może być urządzeniem, które od czasu do czasu pomoże w znalezieniu odpowiedniej drogi. Nawigacje samochodowe to urządzenia po prostu dedykowane kierowcom, smartfony to urządzenia do wszystkiego. Korzystanie z nich jako jedynego urządzenia nawigacyjnego może być niewygodne, trudne, a czasem nawet niebezpieczne.
Andrzej Kasprzyk, senior vice-president, TomTom. – Wyświetlacze nawigacji są dostosowane do pracy w samochodzie, światło nie odbija się tam, gdzie nie powinno, a widok drogi jest wyraźniejszy niż w rozwiązaniach oferowanych na smartfonach bądź tabletach. Ekran w nawigacjach jest też przeciętnie większy od ekranu smartfonu. Dzięki temu wzrok tak szybko się nie męczy i kierowca jest bardziej skoncentrowany na drodze.
Nawigacje w telefonach mają jeszcze jedną cechę, która łączy w sobie zarówno wady, jak i zalety, a jest nią łączność z Internetem. Zapewnia ona najbardziej aktualną informację o sytuacji na drodze, ale wymaga ciągłej transmisji danych. Jest dość kosztowna, szczególnie za granicą. Dodatkowo, korzystając z nawigacji zainstalowanej w telefonie, pojawia się ryzyko ominięcia ważnych informacji podczas korzystania z normalnych funkcji telefonu.
Jak w gąszczu funkcji i modeli wybrać ten, który nie będzie chińskim bublem, a także nie przepłacić kilkaset złotych tylko za logo? Postanowiliśmy zrobić przegląd urządzeń nawigacyjnych dostępnych w Polsce. Wybór odpowiedniej nawigacji do floty samochodowej to trudne zadanie, które może przynieść sporo korzyści, zarówno dla komfortu kierowców, jak i zadań, które mają wykonywać.
Garmin Nuvi 3490LMT EU
Cena: 1320 zł
Przekątna ekranu: 4,3''
Nawigacja Garmina to jeden z najlepszych produktów dostępnych na polskim rynku. Produkt doceniony w wielu rankingach i zestawieniach jest definitywnie warty polecenia. Dużą moc obliczeniową zapewnia procesor o mocy 1 GHz. Dzięki temu, urządzenie w najkrótszym możliwym czasie obliczy trasę, a także skomunikuje się z satelitami. Dzięki dożywotniej aktualizacji map i subskrypcji komunikatów drogowych będziemy mieli zawsze najświeższe informację z trasy bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Duży i niezwykle czytelny ekran zapewni spory komfort podczas użytkowania urządzenia, a na postoju może zamienić się w mobilne centrum rozrywki. Dzięki modułowi bluetooth nawigację można przekształcić w zestaw głośnomówiący. Ta nawigacja ma tylko jedną wadę – wysoką cenę. To urządzenie kompleksowe dla tych, którzy chcą kupić raz, ale dobrze, bez konieczności kupowania dodatkowych elementów za jakiś czas.
Becker Ready 50
Cena: 599 zł
Przekątna ekranu: 5''
Model Ready 50 łączy w sobie zalety drogich i dobrych urządzeń przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnej ceny. Wyposażone jest w masę funkcji wspomagających kierowcę w codziennych zadaniach. Dożywotnia aktualizacja map i subskrypcja komunikatów drogowych jest niezwykle ważną opcją, która pozwala na wyznaczenie optymalnej trasy w każdych warunkach. Inna trasa wyznaczona zostanie w nocy, w dzień, a także w weekendy oraz dni tygodnia. Dzięki asystentowi skrętu, nie pomylimy już zjazdu z autostrady, a asystent parkowania znajdzie parkingi w pobliżu wyznaczonego punktu docelowego. Urządzenie dostępne jest w dość przyzwoitej cenie i warto się nim zainteresować.
MODECOM Freeway AX
Cena: 490 zł
Przekątna ekranu 5''
Najnowszy model Modecom to dobrej klasy nawigacja i prawdziwy kombajn mulitmedialny w jednym. Dzięki procesorowi o dużej mocy (1 GHz) nawigacja oblicza trasę w bardzo krótkim czasie, a także zapewnia świetną płynność działania filmów i... gier. Urządzenie oparte jest na systemie operacyjnym android (stosowanym w smartfonach, np. Samsunga) i ma dostęp do darmowych i płatnych aplikacji i gier z Google Play. Nawigacja ma zainstalowaną AutoMapę z aktualizacjami na rok, później będziemy zmuszeni dokupić aktualizację na kolejne lata. Duży wyświetlacz z bardzo dobrą rozdzielczością jest bardzo jasny i zapewnia odpowiednią widoczność nawet w słoneczny dzień. Bardzo ciekawą opcją jest wbudowany transmiter FM, który pozwoli na odsłuchiwanie muzyki z urządzenia w radiu samochodowym. Propozycja MODECOM to coś dla fanów multimedialnych gadżetów za rozsądną cenę.
Manta GPS 520 Cały Świat
Cena: 210 zł
Przekątna ekranu: 5''
Urządzenie Manty jest najtańszym, ale na pewno nie najgorszym, urządzeniem w naszym zestawieniu. Nawigacja nie ma masy dodatkowych opcji, ale jest dość prostym urządzeniem nawigacyjnym. Zainstalowane w niej mapy Navigator obejmują cały świat. Niestety, nawigacja, ze względu na niską cenę nie jest demonem prędkości. Dość słaby procesor i mała pojemność pamięci RAM nie pozwalają na szybkie obliczenie trasy. Niemniej jednak w tej nawigacji stosunek ceny do jakości jest całkiem niezły. Nie możemy od niej oczekiwać tyle, co od nawigacji renomowanych producentów, których urządzenia kosztują kilkakrotnie więcej.
NavRoad DUXO AM EU
Cena: 768 zł
Przekątna ekranu: 5''
NavRoad to tak naprawdę dobrej klasy smartfon z rozbudowaną funkcją nawigacji. Urządzenie ma nie tylko odbiornik WiFi, który służy do połączenia się z Internetem, ale także gniazdo na kartę SIM, która pozwoli przekształcić je w pełnoprawny telefon komórkowy. Połączenie z Internetem, czy to przez WiFi, czy sieć GSM, pozwoli na bieżąco aktualizować informacje o przeszkodach czy utrudnieniach na trasie. Nawigacja NavRoad ma także zainstalowaną przeglądarkę internetową. Teraz zawsze będziemy mogli w trasie sprawdzić kursy walut albo pogodę. Oby tylko takie sprawdzenie nie skończyło się kolizją drogową. Urządzenie można kupić z mapami NavRoad, a także AutoMapą Polski i Europy. Niestety, nawigacja jest dość wolna, przeliczanie trasy czy też komunikacja z satelitą zajmuje jej relatywnie dość dużo czasu.
Mio Spirit 670
Cena: 454 zł
Przekątna ekranu: 5''
Urządzenie Mio to dobra opcja dla tych, którym zależy na dobrej jakościowo nawigacji w przystępnej cenie, bez zbędnych opcji i fajerwerków. Nawigacja zbiera i analizuje historyczne czasy i trasy przejazdów milionów kierowców i na tej podstawie wyznacza optymalną trasę. Nawigacja, analizując styl jazdy kierowcy, stara się także podpowiedzieć trasę najwygodniejszą i dedykowaną dla kierowcy. Takie bardzo indywidualne podejście może owocować sporym zadowoleniem z urządzenia. W urządzeniu znajdziemy asystenta ruchu, a także bardzo przydatnego asystenta parkowania.
TomTom GO LIVE 1005 Europa
Cena: ok. 1200 zł
Przekątna ekranu: 5''
To jeden z najnowszych i najlepszych produktów jednego z bardziej cenionych producentów urządzeń GPS. Nic dziwnego, że za tak wysoką jakość trzeba dosyć sporo zapłacić. Urządzenie ma świetny i bardzo czuły wyświetlacz, który natychmiast reaguje na dotyk. Urządzenie informacje o aktualnych informacjach na drodze pobiera za pośrednictwem sieci GSM-owej. Zaletą nawigacji jest także bardzo szybki jej start, a także krótki czas potrzebny na obliczenie trasy. Nawigacja ma masę użytecznych funkcji wspomagających jazdę, a także dodatki jak prognoza pogody czy też wyszukiwanie informacji o POi w Internecie. Opcja sterowania głosem umożliwi wyznaczenie trasy przejazdu bez odrywania rąk od kierownicy. Społecznościowe podejście do aktualizacji map pozwoli wprowadzić poprawki w mapach i poinformować o tym system, a także innych kierowców. To urządzenie najwyższej klasy warte polecenia.
Blow GPS43YBT AM
Cena: 598 zł
Przekątna ekranu: 4,3''
Nawigacja dość mało znanego producenta, które powinna być zauważona na rynku. Urządzenie dostępne jest z AutoMapą w dość przystępnej cenie, a dodatkowo wyposażone jest w całkiem sporą liczbę przydatnych gadżetów. Blow potrafi odtwarzać filmy, muzykę przez transmiter FM, a także pozwoli skorzystać z przeglądarki internetowej i przeczytać e-booka. Mapa jest bardzo dokładna, a urządzenie dość szybko radzi sobie zarówno z rozpoczęciem pracy, a także wyznaczaniem kolejnych celów. Nawigacja została wyposażona w moduł bluetooth, który pozwoli połączyć ją z telefonem i przekształcić w zestaw głośnomówiący. Dodatkowo nawigacja jest dość cienka i dobrze wykonana.
Rozmowa z Urszulą Bydlińską, marketing & PR manager NavRoad.
Piotr Tabor: Jakie są obowiązkowe funkcje, żeby nawigację można było uznać za nowoczesną?
Urszula Bydlińska: Nowoczesne urządzenie przeznaczone do nawigacji powinno charakteryzować się przede wszystkim nowoczesnymi komponentami o wysokich parametrach technicznych, umożliwiających sprawne działanie najnowszych programów nawigacyjnych.
Wymagania tych aplikacji są z roku na rok coraz większe, poprzez dodawanie przez producentów nowych funkcji, rozbudowę baz danych, w oparciu o które programy te pracują. W związku z tym, sprawnie działające urządzenie potrzebuje wydajnego procesora, odpowiedniej ilości pamięci RAM, czułego, nowoczesnego modułu GPS. Poza tym niezbędny jest też właściwie zoptymalizowany system, który umożliwia połączenie tych wszystkich elementów w efektywnie działającą całość.
Jakie są aktualnie trendy w systemach nawigacyjnych?
Obecnie poszukiwane są nawigacje umożliwiające aktywne omijanie korków. W ofercie posiadamy urządzenia z programem AutoMapa, który taką funkcję oferuje (AM'Traffic).
Kierowcy w tej chwili zmienili swoje preferencje i przesiedli się z nawigacji z małymi ekranami na urządzenia o większych rozmiarach wyświetlaczy. Rozmiar 3,5", który kiedyś powszechnie występował, w tej chwili jest praktycznie niedostępny w wersji dla samochodów. Raczej stosuje się tego typu ekran w nawigacjach bardziej specjalistycznych (np. motocyklowe itp.).
Jakie kolejne funkcje planują państwo wprowadzić wraz z kolejnymi modelami?
Obecnie na rynek wprowadzona została nowa seria nawigacji o symbolu „S". Nawigacje te wprowadzają przełom w stosunku do poprzednio oferowanych modeli. Przede wszystkim pojawia się seria usystematyzowana, jeśli chodzi o design.
Wszystkie urządzenia mają jednakową, cienką, wizualnie atrakcyjną i nowoczesną obudowę z elegancko tłoczonym logo NavRoad. Poza tym każde z urządzeń może być użytkowane wraz z dedykowanym aktywnym uchwytem, co zdecydowanie wpływa na komfort obsługi. Urządzenia są wyposażone w USB host, co umożliwia wykorzystanie ich w komunikacji z urządzeniami peryferyjnymi jak np. systemy zarządzania flotą. W standardowym zestawie użytkownik znajdzie również uchwyt na szybę samochodu, który dzięki dwupunktowej regulacji umożliwia idealne dopasowanie ustawienia nawigacji, by kierowca mógł jak najwygodniej korzystać z wyświetlanych wskazówek.
Czy tablet lub smartfon jest w stanie zastąpić oddzielne urządzenie nawigacyjne?
Jeśli chodzi o tablet, to raczej jest to trudne ze względu na duży rozmiar tego typu urządzeń. Instalowanie tabletu na szybie może mocno ograniczyć widoczność, co w konsekwencji sprowadza się do zmniejszenia bezpieczeństwa podczas jazdy. Są to również urządzenia stosunkowo ciężkie, co powoduje, że znalezienie odpowiedniego uchwytu, który szybko nie łamałby się pod ciężarem, nie należy do rzeczy prostych.
Jeśli chodzi o smartfony to sprawa wygląda lepiej. Można je łatwo umieścić na szybie, nie zasłaniają widoczności, nie wymagają wytrzymałych uchwytów. Kłopot w tym, że telefon służy nam przede wszystkim do prowadzenia rozmów i jeśli chcemy komfortowo korzystać z tej funkcji, trudno zaprząc go do pracy nawigatora. Temat wymaga przede wszystkim przemyślenia przez osoby, które jeżdżą często, prowadząc w międzyczasie rozmowy przez telefon.
Urządzenia nawigacyjne jako dedykowane do prowadzenia do celu mają zestaw komponentów zapewniających jak najlepszą łączność z satelitami, zoptymalizowanych pod względem czasu, jaki potrzebny jest do nawiązania takiej łączności oraz utrzymania stabilnego połączenia.
Niestety i w naszej branży aktualne jest powiedzenie, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Lepiej zaopatrzyć się w dedykowane urządzenie do nawigacji niż oczekiwać wspaniałej pracy nawigacji po urządzeniu, którego priorytetem działania są zwykle inne funkcje.
Dobra nawigacja jest niezastąpiona, a jej zakup szybko zwraca się poprzez oszczędności dzięki prawidłowemu prowadzeniu do celu. Można błądzić i zatrzymywać się, szukając sygnału, oszczędzając na zakupie, tracąc nerwy i cenny czas. Można kupić porządny sprzęt i cieszyć się spokojną, bezstresową podróżą.