Zabiorą prawo jazdy, nawet gdy je zapomnisz
W obowiązujących przepisach występuje luka w prawie w kwestii zasad zatrzymywania prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h i więcej. Dziś wystarczy "zapomnieć" dokumentu i możemy dalej w pełni legalnie kierować samochodem. Od początku przyszłego roku ma się to jednak zmienić.
Obecnie podstawą do rozpoczęcia postępowania w sprawie zatrzymania prawa jazdy jest informacja o fizycznym zatrzymaniu prawa jazdy podczas kontroli drogowej. Oznacza to, że brak takiego dokumentu podczas kontroli skutkuje tym, że starosta nie ma możliwości wydania decyzji administracyjnej o zatrzymaniu prawa jazdy. Wystarczy więc, że kontrolowany kierowca stwierdzi, że zapomniał prawa jazdy i za popełnione wykroczenie otrzyma jedynie mandat za przekroczenie prędkości, punkty karne oraz dodatkową grzywnę za brak dokumentów. Nie straci jednak uprawnień do prowadzenia samochodu.
Obecna luka prawna jest w pewnym sensie następstwem braku funkcjonowania systemu teleinformatycznego CEPIK 2.0, za pomocą którego informacja o popełnionym wykroczeniu miałaby trafiać do właściwych organów. Kolejne terminy wdrożenia nowej wersji systemu są przesuwane i już dziś wiadomo, że również najbliższy termin, tj. początek przyszłego roku, również nie jest już aktualny.
Aby więc nie dopuścić do dalszego funkcjonowania luki prawnej proponowane są zmiany w Kodeksie karnym. Według autorów nowelizacji zapis dotyczący informacji o zatrzymaniu prawa jazdy jako podstawy do wydania decyzji administracyjnej o czasowym zatrzymaniu uprawnień ma być zastąpiony zapisem o popełnionym wykroczeniu. Podstawą do rozpoczęcia procedury zatrzymania prawa jazdy będzie więc już samo stwierdzenie naruszenia przepisów odnośnie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym. I to bez względu na to, czy funkcjonariusze policji zatrzymają prawo jazdy podczas takiej kontroli.
Powyższa zmiana spowoduje, że również wykroczenia (prędkość większa o 50 km/h od dopuszczalnej na terenie zabudowanym) uwiecznione przez fotoradar będą podstawą do wszczęcia procedury odbioru prawa jazdy.
Projekt nowelizacji trafił obecnie pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Można się spodziewać szybkiego trybu jego wprowadzania, gdyż proponowane zmiany (również w innych aspektach) powinny zacząć obowiązywać już od początku przyszłego roku.