Za mandat zapłacimy kartą
Do konsultacji społecznych trafił projekt zmian przepisów umożliwiający płacenie za mandat przy pomocy karty płatniczej bezpośrednio w czasie kontroli policyjnej.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poprzez wprowadzenie formy bezgotówkowej (płatność mogłaby być wykonywana nie tylko za pomocą karty płatniczej, ale również innych instrumentów płatniczych) chce rozwiązać szereg problemów, jakie pojawiają się podczas nałożenia mandatu wobec sprawcy wykroczeń, którzy jedynie czasowo przebywają na terytorium Polski, a więc głównie w odniesieniu do cudzoziemców.
Obecnie obowiązujące przepisy przewidują wobec takich osób wyłącznie gotówkową formę mandatu karnego. Wielu cudzoziemców nie posiada jednak często przy sobie odpowiedniej ilości gotówki, co komplikuje całą interwencję. Wiąże się to z koniecznością zapewnienia sprawcy wykroczenia możliwości dotarcia do bankomatu i zwiększa zaangażowanie interweniującego policjanta w sprawy nie związane bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa na drodze.
Proponowana nowelizacja kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenie przewiduje również możliwość korzystania z takiej formy płacenia za mandat przez osoby posiadające miejsce zamieszkania w Polsce, wobec których obecnie nakłada się wyłącznie mandat kredytowany. Dzięki wprowadzonej zmianie jest szansa na istotne zwiększenie ściągalności mandatów karnych wobec tej grupy sprawców wykroczeń.
Możliwość płacenia kartą za mandat jest dość powszechnym zjawiskiem w wielu krajach zachodniej Europy.
W Polsce taka forma płacenia za mandaty ma być wprowadzana etapowo, gdyż fizycznie nie będzie możliwe wyposażenie wszystkich patroli od razu w terminale do uiszczania mandatu za pomocą karty. Według propozycji zmian przepisów sprawca wykroczenia będzie ponosił również wszelkie koszty bankowe związane z opłaceniem w takiej formie mandatu karnego. Bezgotówkowa płatność za mandat karny będzie możliwa u wszystkich służb uprawnionych do nakładania grzywien.
Przygotowana przez MSWiA nowelizacja przepisów trafiła obecnie do konsultacji społecznych. Po ewentualnych zmianach zostanie ona skierowana do dalszych prac legislacyjnych.