Wyższe sumy gwarancyjne. Czy czekają nas podwyżki OC?
Ministerstwo Finansów przygotowało nowelizację ustaw ubezpieczeniowych, która zakłada m.in. podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach OC. Choć eksperci rynkowi przekonują, że ten ruch nie powinien mieć jakiegoś większego przełożenia na wysokości składek ubezpieczeniowych, to jednak mamy wrażenie, że firmy ubezpieczeniowe skrzętnie skorzystają z tej zmiany, by poprawić swój wynik finansowy na ubezpieczeniach OC komunikacyjnych.
Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zakłada podwyższenie minimalnych sum gwarancyjnych. W przypadku szkody na osobie – minimalną sumę gwarancyjną podwyższono do 1,05 mln euro na jednego poszkodowanego lub 5,21 euro na jedno zdarzenie szkodowe, niezależnie od liczby poszkodowanych. Natomiast w przypadku szkód na mieniu minimalną kwotę podwyższono do 1,05 mln euro na jedno zdarzenie szkodowe, niezależnie od liczby poszkodowanych.
Zmiana ta jest podyktowana koniecznością dostosowania polskich przepisów w zakresie ubezpieczeń do prawa unijnego (Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/103/WE z dnia 16 września 2009 r. w sprawie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych i egzekwowania obowiązku ubezpieczenia od takiej odpowiedzialności). Zgodnie z tymi przepisami kwoty minimalnych sum gwarancyjnych powinny być dostosowywane i podnoszone o wielkość stanowiącą procentową zmianę wskazaną przez HICP za odpowiedni okres i zaokrąglane do wielokrotności 10 tys. euro.
Polska w tym zakresie korzystała z okresu przejściowego do dnia 11 czerwca 2012 r. Minimalne sumy gwarancyjne są podnoszone o wielkość stanowiącą zmianę procentową wskazaną przez HICP za okres pięciu lat od końca okresu przejściowego. Za okres od czerwca 2012 do czerwca 2017 wskaźnik wzrósł o 4,14%.
Czy czekają nas podwyżki OC?
Wzrost minimalnych sum gwarancyjnych może, choć nie musi przełożyć się na ceny polis ubezpieczeniowych, jakie będą płacić w przyszłości kierowcy samochodów. Według resortu finansów wysokość składek ubezpieczeniowych za ubezpieczenia obowiązkowe ustala zakład ubezpieczeń. W każdym przypadku ustalenia taryfy składek za ubezpieczenia obowiązkowe lub ich zmiany, zakład ubezpieczeń przedstawia nadzorowi informacje o taryfach oraz o podstawach ich ustalenia.
Jak przekonują natomiast przedstawiciele Polskiej Izby Ubezpieczeń, którzy powołują się na rozmowy z zakładami ubezpieczeniowymi, podwyżka minimalnych sum gwarancyjnych w wysokości niecałych 5% będzie miała niewielki wpływ na wysokość polis OC. Wysokość składek zależy w większej mierze od oceny ryzyka ubezpieczeniowego, które ustalane jest na podstawie analizy i statystyk oraz z uwzględnieniem wpływu wypłat odszkodowań na wynik finansowy zakładu ubezpieczeniowego. Może to oznaczać, że podwyżka sum gwarancyjnych będzie zróżnicowana w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego.
W dłuższej perspektywie czasu, jeśli będzie się zwiększać liczba wypłacanych wysokich odszkodowań, firmy ubezpieczeniowe będą zmuszone do podwyżek składek OC, by nie generować strat.
Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2019 r.