Wynajem samochodów – na co zwracać uwagę podczas wyboru najodpowiedniejszej oferty?
Planujesz wypożyczenia auta i zastanawiasz się, na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas wyboru najodpowiedniejszej i najbezpieczniejszej opcji Zależnie od tego, czy wynajem ma być krótko, czy długo terminowy, należy położyć nacisk na zupełnie inne cechy pojazdu oraz dopasować ofertę do przewidywanego sposobu użytkowania wozu. Oto kilka kluczowych kwestii, które warto wziąć pod uwagę.
Co ma do zaoferowania wypożyczalnia samochodów?
Większość z wypożyczalni samochodów, np. Carent-24 proponuje wiele typów pojazdów, które różnią się przede wszystkim ilością drzwi, pojemnością silnika czy bagażnika. Najlepiej postawić na ofertę firmy, która będzie dysponowała odpowiednio szerokim asortymentem. Za klasą pojazdu i jego wielkością idzie oczywiście cena, chociaż często na jej wysokość ma także wpływ standard wyposażenia. Nie należy jednakże zapominać, iż największą różnicę w kosztach robi długość wynajmu. Wypożyczając auto, możesz odebrać je z dowolnie wskazanego miejsca bądź siedziby firmy (zależnie od wybranej oferty) i zwrócić w analogiczny sposób bądź zamówić odbiór pojazdu przez pracownika wypożyczalni.
Dla kogo przeznaczony jest wynajem samochodów?
Niezależnie od potrzeb, jakie wykazuje dany klient (biznesowe czy prywatne), musi spełnić on kilka podstawowych warunków, by móc wypożyczyć auto. Najczęściej, opcja wypożyczenia samochodu jest oferowana dla osób, które ukończyły 21 lat, posiadają uprawnienia do kierowania od co najmniej roku i mogą wylegitymować się dowodem osobistym bądź paszportem. Oczywiście zasada ta nie jest żelazną i każda z firm indywidualnie określa swoje kryteria. Wiele z nich, żąda zabezpieczenia transakcji kartą kredytową oraz kaucją zwrotną.
Wynajem aut – jak wybrać najlepszą ofertę?
Przeglądając propozycje poszczególnych firm, warto zwrócić uwagę na to, jakie warunki najmu oferują. Oprócz podstawowego parametru, czyli standardowego kosztu wynajmu (dobowego, tygodniowego, itd.) warto zapoznać się z cennikiem usług dodatkowych. Nawigacja czy fotelik dla dziecka, mogą być płatne osobno. Kolejna kwestia to limit kilometrów. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy planujesz dłużą podróż. Zwróć uwagę, czy w proponowanej kwocie nie ma zapisu o ograniczeniach w tym zakresie. Trzecią, niezwykle istotną sprawą jest to, jaki zakres ubezpieczenia posiada wypożyczany wóz. Może się bowiem okazać, iż przynależny do niego pakiet nie będzie zabezpieczał Cię w zakresie wszystkich, ewentualnych zdarzeń drogowych czy kradzieży.
Co może podnieść koszty w wynajmie auta?
Jeżeli wypożyczony pojazd będzie obsługiwany przez więcej niż jednego kierowcę, to należy poinformować o tym przed podpisaniem umowy. Jest to bowiem zazwyczaj opcja dodatkowo płatna. Podobnie wygląda sytuacja z wyjazdem za granicę. Wypożyczalnie wymagają w takim przypadku dodatkowego zabezpieczenia się. Jeżeli pojedziesz wypożyczonym autem do innego kraju a nie uwzględnisz tego w umowie, to w razie jakichkolwiek komplikacji, nie będziesz mógł liczyć na pomoc. Zwrot auta w innym mieście bądź jego podstawienie pod wskazany adres, czy np. odbiór z lotniska, również mogą generować dodatkowe koszty. Przekroczenie ustalonego terminu zwrotu to także solidna podstawa do powiększenia należności za wynajem.
Czynności sprawdzające
Przed podpisaniem umowy oraz przyjęciem kluczyków, warto dokładnie sprawdzić stan pojazdu i w protokole przekazania uwzględnić wszelkie uszkodzenia czy nieprawidłowości, jakie posiada. Jest to konieczne, by uniknąć sytuacji, w której będziemy zmuszeni ponosić koszty naprawy usterki, do której nie przyczyniliśmy się. Drugą, niezwykle istotną kwestią jest doprecyzowanie, z jakim stanem baku, auto ma zostać zwrócone. Najczęstszą praktyką jest sytuacja, gdy samochód wypożyczany jest w pełni zatankowany i takim ma zostać zwrócony. W przypadku kaucji, najpowszechniejszym sposobem na zabezpieczenie środków, jest blokada wskazanej kwoty na koncie karty kredytowej, które są później zwracane w całości. Kaucja może mieć także charakter wpłaty gotówki, w momencie podpisywania umowy najmu.