Wolisz korki czy parkowanie za 9 zł/h?
Resort rozwoju przygotował dość kontrowersyjną propozycję nowelizacji ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz innych ustaw, zgodnie z którą władze miast będą mogły podnieść opłaty za parkowanie. I to nawet trzykrotnie.
Zmiana w ustawie o drogach publicznych, przygotowana przez ludzi Mateusza Morawieckiego, ma być remedium na korki, jakie są codziennością większości dużych polskich miast. Zmniejszenie ruchu samochodów ma zredukować także emisję szkodliwych substancji do atmosfery, co z kolei powinno ograniczyć występowanie zjawiska smogu, jakie w ostatnim czasie dość często dawało się we znaki mieszkańcom miast. Decyzja o tak drastycznych podwyżkach może również przyczynić się do promocji transportu publicznego.
Zgodnie z propozycją zmian władze dużych miast (powyżej 200 tys. mieszkańców - obecnie warunek ten spełniałoby więc 16 największych polskich miast) będą mogły w specjalnych strefach płatnego parkowania, które zostaną utworzone w ścisłych centrach miast, zwiększyć kwotę opłaty za parkowanie, nawet do trzykrotności obecnych stawek. Autorzy przekonują, że podwyżki nie były wprowadzane od 14 lat, więc i tak kierowcy nie mają co narzekać. Zmianie nie ulegną minimalne stawki opłat za parkowanie.
Co ciekawe, samorządy będą miały swobodę w ustalaniu wysokości podwyżek, a także, czy takie podwyżki w ogóle wprowadzić. Stawka za pierwszą godzinę parkowania może zostać podwyższona maksymalnie trzykrotnie, ale druga i trzecia może kosztować jeszcze o 20 proc. więcej. Z kolei czwarta godzina i każda kolejna nie może kosztować więcej niż pierwsza. Dodatkowe przychody z tytułu ewentualnego podniesienia stawek będą zasilały kasy samorządów, a nie budżetu państwa.
Patrząc na obecne wysokości opłat parkingowych i zakładając, że władze miast skorzystają z możliwości wprowadzenia trzykrotnie wyższych stawek, w wielu miejscach pierwsza godzina parkowaniu w ścisłym centrum będzie kosztować kierowców nawet 9 zł.
Kierowcom z pewnością nie spodoba się jeszcze jedna propozycja. Nowelizacja przewiduje bowiem wprowadzenie opłaty parkingowej w nowych strefach parkowania także w weekendy i święta.
Projekt trafił obecnie do konsultacji społecznych. Pierwsze pozytywne opinie ze strony dużych miast, Związku Powiatów Polskich czy Fundacji Polska Parkuje każą przypuszczać, że niebawem projekt ten wejdzie na ścieżkę legislacyjną.