W końcu pojawi się następca Toyoty Supry
O sportowym, współczesnym modelu Toyoty - następcy Supry czy Celiki - mówi się już od pewnego czasu, ale jak dotąd nic z tego nie wynikało. Wygląda jednak na to, iż w końcu doczekamy się sportowej Toyoty. Według nieoficjalnych informacji taki model pojawi się na rynku w 2018 r.
Obecnie w ofercie Toyoty znajdziemy jeden model, mający jakieś tam sportowe ambicje. Jednak GT86 ze stadem 200 koni mechanicznych z całą pewnością nie zadowoli wszystkich i do miana prawdziwego sportowego modelu trochę mu jednak brakuje. Wróble na dachu coraz głośniej jednak ćwierkają, iż jeszcze w tej dekadzie pojawi się nowe sportowe auto Toyoty. A nawet może i dwa.
Pierwszą realną zapowiedzią nowego sportowego modelu Toyoty był koncepcyjny model Toyota FT-1 Concept, zaprezentowany po raz pierwszy na wystawie w Detroit w 2014 r. Od tego czasu chyba wszyscy fani Toyoty oczekiwali w napięciu na kolejny krok koncernu. Jednak ten się nie pojawiał. Dziś wciąż nie ma żadnych konkretów, ale dochodzące informacje są więcej niż optymistyczne.
Następca Supry powstaje we współpracy z BMW i oba sportowe modele powinny się pojawić na rynku przed końcem 2018 r. Toyota i BMW opracowują wspólną platformę, w której znajdą się rozwiązania technologiczne obu producentów. Pod maskę Supry i następcy Z4, który prawdopodobnie otrzyma nazwę Z5, trafi turbodoładowany, 6-cylindrowy silnik rzędowy od BMW.
Jednak współczesna Supra, co w przypadku Toyoty nie jest żadnym zaskoczeniem, będzie posiadała napęd hybrydowy o wyścigowej genezie, a jego moc będzie trafiała na koła obu osi. Wskazuje na to chociażby zapowiedź użycia superkondensatorów, które ładują się w kilka sekund, zapewniając świetne przyspieszenie. Toyota przetestowała to rozwiązanie w bolidzie TS040 Hybrid, który w 2014 r. wywalczył dla japońskiej marki mistrzostwo świata w wyścigach długodystansowych FIA. Wyścigowa hybryda łączyła 500 KM mocy silnika benzynowego z około 500 KM dostarczanymi przez silniki elektryczne. W ramach współpracy z BMW Toyota udostępni swoją wyczynową technologię hybrydową niemieckiemu producentowi.
Z kolei Bawarczycy wniosą do wspólnego projektu swoje doświadczenie we wzmacnianiu podwozia włóknem węglowym. Technologia ta znalazła zastosowanie w Serii 7 oraz w modelu i3.
Produkcja ostatniej jak dotąd, czwartej generacji Supry zakończyła się w 2002 roku. Jeśli nowa generacja trafi do salonów w 2018 roku, zbiegnie się to z 40-leciem modelu – oparta na Celice Supra zadebiutowała w Japonii w 1978 roku.
Co ciekawe, na horyzoncie pojawił się także mały, skierowany do młodzieży S-FR. Wiele wskazuje więc na to, że do końca dekady będziemy mieli może nawet 3 sportowe Toyoty, w tym GT86 drugiej generacji.