Volkswagen podpisał oświadczenie dotyczące praw socjalnych i stosunków gospodarczych
Podpisanie umowy między Światową Radą Zakładową Koncernu, Zarządem Koncernu i Związkami Zawodowymi Pracowników Przemysłu Metalowego.
Jako pierwsze przedsiębiorstwo motoryzacyjne na świecie Zarząd i Rada Zakładowa Koncernu Volkswagen AG podpisały wspólnie z Międzynarodowym Związkiem Zawodowym Pracowników Przemysłu Metalowego (IMB) 6 czerwca 2002 roku w Bratysławie „Oświadczenie dotyczące praw socjalnych i stosunków gospodarczych”. Okazją do tego było tegoroczne posiedzenie Światowej Rady Zakładowej Koncernu i Zarządu Koncernu. Volkswagen dokumentuje tym oświadczeniem podstawowe prawa socjalne oraz zasady stanowiące podstawę zrozumienia polityki koncernu, które opierają się na odpowiednich konwencjach Międzynarodowej Organizacji Pracy. Dzięki temu idea „rozwiązywania konfliktów opierająca się na współpracy” zyskuje nową, obowiązującą w zakładach na całym świecie formę. Zasada ta narodziła się w Volkswagenie i od kilkudziesięciu lat jest realizowana z powodzeniem w niemieckich zakładach.
W preambule zwraca się uwagę na to, iż globalizacja firmy Volkswagen jest nieunikniona w celu zapewnienia jej międzynarodowej konkurencyjności, a tym samym przyszłości koncernu. Szczególnym wyrazem socjalnych zobowiązań jest zapewnienie stabilności i rozwój zatrudnienia. Volkswagen i jego pracownicy w niniejszym oświadczeniu wspólnie stawiają czoło wyzwaniom globalizacji.
Klaus Volkert, przewodniczący Rady Zakładowej Koncernu i członek Rady Nadzorczej Volkswagen AG podkreślił, że Volkswagen jako międzynarodowe przedsiębiorstwo opowiada się za globalizacją, lecz ze świadomością odpowiedzialności socjalnej. „W świecie, który w wyniku globalizacji coraz mocniej popada we wzajemne zależności, nie można myśleć tylko w skali wzrastających zysków rynku kapitałowego!” Taka tendencja byłaby przeciwieństwem długotrwałości, ponieważ doprowadziłaby do zniszczenia podstawowych zasobów, które nie mogłyby być wykorzystywane przez następne pokolenia.
Dr Peter Hartz, członek Zarządu Volkswagen AG wydaje się być przekonany, że możliwe jest połączenie stałego rozwoju oraz konkurencyjnej i dynamicznej wymiany wiedzy z wartościami socjalnego społeczeństwa. „Światowi liderzy, o ile chcą, aby ich kategorie wartości były uznawane za wiarygodne, nie mogą inaczej traktować swoich pracowników w Europie, USA, Ameryce Południowej, czy Środkowej. Oznacza to, że operacje globalne wymagają nowego zdefiniowania odpowiedzialności przedsiębiorstw” – powiedział Hartz. Odpowiedzialność nie może już być dzielona. Niezbędne jest myślenie kompleksowe. Corporate Social Responsibility (CRS) oznacza zdolność przedsiębiorstwa do rozwiązywania problemów ekonomicznych i społecznych poprzez odpowiedzialność socjalną. „Odpowiedzialność socjalna jest istotną wartością, jaką społeczeństwo europejskie wnosi do globalizacji, która w pierwszej linii definiowana jest tylko pod względem kryteriów ekonomicznych” – mówi Hartz.
Klaus Zwickel, Przewodniczący Międzynarodowych Związków Zawodowych Pracowników Przemysłu Metalowego (IMB) i zastępca przewodniczącego Rady Nadzorczej Volkswagen AG uważa, że niezwykle ważnym zadaniem jest wytyczenie światowych dróg pozwalających na wprowadzenie i zaszczepienie minimalnych standardów ekologicznych i socjalnych. „Dobrowolne kodeksy postępowania w formie poczynionych przez strony zobowiązań stanowiłyby ważny wkład w przestrzeganie praw człowieka oraz we wprowadzenie międzynarodowych norm pracy. Volkswagen wykonuje tutaj pionierską pracę.”
Hans-Jürgen Uhl, Generalny Sekretarz Światowej Rady Zakładowej Koncernu Volkswagen określa podpisanie „Karty Socjalnej Volkswagena” jako kolejny krok milowy w rozwoju współpracy międzynarodowej w koncernie Volkswagen. Przypomina on także, że Volkswagen był pionierem w tworzeniu Europejskiej (od 1990 r.) i Światowej Rady Zakładowej (od 1998 r).
<strong>Źródło: Kulczyk Tradex</strong>