Ukryte funkcje układów hamulcowych
W świecie nowinek motoryzacyjnych coraz więcej mówi się o aktywnych i pasywnych systemach bezpieczeństwa współcześnie montowanych w samochodach. Co kryje się za tymi terminami? Jak nowa technologia wspiera kierowców oraz jak poprawnie serwisować współczesne układy hamulcowe?
W trakcie prowadzenia auta kierowca jest stale narażony na wiele niespodziewanych sytuacji i zmuszony do szybkiego podejmowania decyzji, od których nie rzadko zależy życie nie tylko kierowcy, ale i pasażerów. Poza szybkością reakcji, za nasze bezpieczeństwo odpowiedzialne jest również zachowanie kontroli nad autem – tutaj z pomocą przychodzą nam aktywne systemy bezpieczeństwa, takie jak ABS, ESP czy ASR (Acceleration slip regulation / System kontroli trakcji). Natomiast w sytuacji, gdy nie da się uniknąć wypadku, pomocne są nam systemy pasywne, czyli poduszki powietrzne, kurtyny i napinacze pasów.
Urządzenia te są bardzo potrzebne: Sytuacji drogowych, w których umiejętności kierowcy lub możliwości auta zawiodły, w samym kwietniu 2018 r. zdarzyło się 2575, natomiast kolizji odnotowano aż 33 227! Według statystyk Komendy Głównej Policji, w okresie od stycznia do kwietnia 2018 r. miało miejsce 8429 wypadków, w których zginęło 720 osób. Czy współcześnie montowane w autach systemy wspomagające układy hamulcowe mogą nas ustrzec przed tak przerażającymi statystykami? Okazuje się, że tak – znane nam układy hamulcowe wyposażone są aktualnie w wiele dodatkowych funkcji, które mają nam zapewnić bezpieczeństwo w trakcie podróży.
Czy hamulce tylko zatrzymują auto?
Powszechnie utożsamia się system hamulcowy z samymi hamulcami, jednak w tym układzie kryje się dużo więcej. Poza klockami dociskanymi do tarcz lub okładzin bębnów hamulcowych, znajdujemy tu mechanizmy uruchamiające, czyli wytwarzające i sterujące siłą hamowania. Jest ona bowiem zwiększana lub zmniejszana poprzez zamianę w ciśnienie hydrauliczne – proces ten uruchamiany jest przez elementy wykonawcze. Tutaj potrzebny jest kolejny element – jako można się domyślić, układ przeniesienia ciśnienia. Sprawia on, że ciśnienie jest przenoszone wraz z płynem hamulcowym lub za pomocą przewodów hamulcowych. W układach hamulcowych ukryte są również najbardziej pożądane przez kierowców systemy bezpieczeństwa jazdy. Należą do nich między innymi ESP (Electronic Stability Program) odpowiedzialny za utrzymywanie zadanego kierunku jazdy, ABS (Anti-Lock Braking System) zapobiegający blokowaniu kół w trakcie procesu hamowania, jak również TCS, który strzeże auto przed efektem poślizgu kół w trakcie ruszania. System bezpieczeństwa ESP podwyższa znacznie komfort jazdy szczególnie wtedy, jeśli jest wyposażony w dodatkowe opcje m.in funkcję Hill Hold Control zapobiegającą staczaniu się auta podczas ruszania na wzniesieniach lub Electronic Brake Prefill odpowiedzialny za zwiększenie ciśnienia w układzie hamulcowym. Po gwałtownym zdjęciu nogi z pedału hamulca, system przygotowuje układ do ewentualnego gwałtownego hamowania awaryjnego.
Odpowiedni serwis ochroną w podróży
Jak możemy dbać o nasze hamulce, aby móc korzystać w pełni ze wszystkich systemów ułatwiających nie tylko proces hamowania, ale i komfort prowadzenia auta? Ważne jest, aby w miarę szybko wymieniać wszystkie zużyte części i często kontrolować stan układu hamulcowego, ponieważ jak już się przekonaliśmy układy hamulcowe to nie tylko klocki i tarcze. Szczególnie przed wyjazdami wakacyjnymi lub planowanym urlopem warto skorzystać z autoryzowanych serwisów, takich jak Bosch Car Service, aby mieć pewność, że nasz układ hamulcowy nie zwiedzie w długiej podróży. Nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie ocenić stan układu hamulcowego oraz jakość płynu hamulcowego. Tymczasem w takich serwisach możemy liczyć na szybką naprawę oraz na wymianę na części oryginalne najwyższej jakości. Należy też pamiętać, aby w trakcie eksploatacji nie przegrzewać płynu hamulcowego powyżej kilkudziesięciu stopni. W serwisie na pewno możemy liczyć również na sprawdzenie „zapieczenia” cylinderków hamulcowych.
Układy hamulcowe są często dużo bardziej rozbudowane niż zdajemy sobie z tego sprawę. Nowoczesne systemy bezpieczeństwa – zarówno aktywne , jak i pasywne – ułatwiają nam prowadzenie auta oraz chronią nasze życie i zdrowie w wielu sytuacjach, z którymi spotykamy się na drodze. Należy tylko pamiętać, aby dbać o nasz system hamulcowy, gdyż nie wszystko jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem, a czasem małe zaniedbania mogą nieodwracalnie uszkodzić tak pomocny nam w drodze układ hamulcowy wzbogacony systemami bezpieczeństwa.