Test opon letnich ADAC 2016
Choć nie nakłaniamy jeszcze do zmiany ogumienia w naszym aucie na letnie, to jednak osoby, które stoją przed koniecznością zakupu nowych opon, już powinny zacząć się rozglądać. A jeśli zależy nam na jak najlepszej jakości opon, warto prześledzić testy opon renomowanych instytucji. Dziś testy opon ADAC o rozmiarze 185/65 R15 H i 225/45 R17 Y.
Jak co roku, przed rozpoczęciem sezonu wiosennego, specjaliści z ADAC sprawdzają nowe modele letnich opon najpopularniejszych na rynku marek. Jak zawsze ocenie podlegają opony w dwóch rozmiarach - 185/65 R15 H i 225/45 R17 Y, czyli odpowiednio stosowane najczęściej w małych, miejskich modelach oraz w samochodach klasy średniej. W tym roku do testu trafiły 32 modele opon, po 16 z każdego rozmiaru.
Opony testowane są pod kątem generowanego hałasu, wpływu na zużycie paliwa, a także szybkości zużywania się. Ponadto sprawdzane jest zachowanie auta podczas różnych manewrów na mokrej i suchej nawierzchni.
W tym roku łącznie 11 modeli otrzymało ocenę dobrą, 18 zaś zadowalającą. Te opony, choć posiadają pewne niedoskonałości, są oponami, które zapewnią choćby minimalny poziom bezpieczeństwa i zarazem odpowiedni poziom jeśli chodzi o komfort jazdy. Trzy modele opon nie zdały jednak tego egzaminu. Dwie z nich otrzymały ocenę dostateczną, a jedna została oceniona jako niedostateczna.
Specjaliści z ADAC podkreślają, iż producenci opon za każdym razem stoją przed sporym wyzwaniem podczas projektowania opony letniej, aby pogodzić odpowiednie właściwości na mokrej nawierzchni z pozostałymi podlegającymi ocenie kryteriami. Aby opona dobrze zachowywała się na mokrym, powinna posiadać odpowiednią liczbę nacięć i rowków, którymi odprowadzana będzie woda. Jednak mają one zarazem negatywny wpływ na zachowanie samochodu np. na zakręcie na suchej drodze, na zużycie paliwa czy na generowany hałas.
185/65 R15 H
Wśród 15-calowych opon aż siedem nie wykazało większych wad, w wyniku czego otrzymało ocenę dobrą. Za szczególnie wartą uwagi, zwłaszcza za swoje zachowanie podczas hamowania i dynamicznej jazdy na mokrym, uznano holenderską oponę Vredestein Sportrac 5. Na suchej drodze najlepiej z kolei radziła sobie opona Continental Premium Contact 5. Co ciekawe, opona Michelin Energy Saver+, która łącznie otrzymała ocenę zadowalającą ze względu na słabsza wyniki na mokrym, okazała się najlepsza pod kątem wpływu na zużycie paliwa, a także najwolniej się zużywała.
Zdecydowanie odradzamy kupna opon Nankang Green Sport Eco-2+ oraz GT Radial Champiro VP1. Obie wypadły bardzo słabo na mokrej nawierzchni, a GT Radial okazał się też najgorszą oponą na suchej drodze.
225/45 R17 Y
W grupie "siedemnastek" tylko cztery modele letnich opon otrzymały najwyższą ocenę, zaś 11 zostało ocenionych jako zadowalające. Najlepszą oponą okazał się Continental Sport Contact 5, który otrzymał najlepszą ocenę zarówno na suchej drodze (tu ex equo z Yokohamą Advan Sport V105), jak i na mokrej. Opona Sava Intensa UHP zdecydowanie zwyciężyła w kategorii szybkości zużywania się, zaś najmniejszym wpływem na wzrost spalania wykazała się opona ESA-Tecar Spirit 5 UHP.
Właściwie tylko jedną oponę - Maxxis Victra V501 - zdecydowanie byśmy odradzili. Wypadła ona poniżej średniego poziomu, choć nie tragicznie, na mokrej nawierzchni. Natomiast całkiem przyzwoicie wypadła ona w pozostałych kategoriach, w tym wręcz dobrze na suchym.