Ten motocykl się nie wywróci
Koncern BMW, świętujący w tym roku stulecie istnienia, przygotował różne koncepcyjne wizje modeli przyszłości wszystkich swoich marek. Było już BMW, Mini oraz Rolls-Royce. Teraz przyszedł czas również na model motocykla niemieckiej marki.
Już sam wygląd motocykla BMW Vision Next 100 jest niezwykle futurystyczny, a jeśli dodamy do tego zaproponowane przez niemieckich inżynierów rozwiązania, to mamy obraz tego, jak być może będą wyglądać jednoślady za jakieś sto lat.
Większość elementów prototypowego BMW, w tym olbrzymia rama, zbudowana została z włókna węglowego. W całej konstrukcji mamy jednak dużo więcej nietypowych rozwiązań. Przedni widelec jest nieruchomy, a zmiana kierunku jazdy odbywa się poprzez skrętne elementy przedniej części ramy i nacisk na którąś ze stron kierownicy.
Najciekawiej jednak brzmią zapewnienia twórców tego motocykla, iż nie wywróci się on ani podczas jazdy, ani w czasie postoju. Odpowiedzialne za to są różne elektroniczne systemy, które utrzymują tę maszynę w pozycji stojącej, nawet bez podtrzymywania jej. Dzięki temu, że motocykl będzie super bezpieczny, jego kierowca nie będzie musiał posiadać kasku ani nawet ochronnej odzieży. Co do odzieży, to BMW przygotowało specjalną kurtkę oraz spodnie, które mają adoptować się do warunków pogodowych. Dzięki temu motocykliście nigdy nie będzie zbyt zimno ani zbyt ciepło.
Zamiast kasku ubierać będziemy specjalne okulary, które w polu widzenia będą wyświetlać wszystkie najważniejsze informacje i parametry. Co ciekawe, wzrokiem będzie można zmieniać wyświetlany aktualnie obraz.
Zgodnie z panującymi trendami prezentowany BMW Vision Next 100 posiada silnik elektryczny, choć wygląd jednostki napędowej może sugerować, że mamy do czynienia z klasycznym bokserem. To kwestia specjalnego ożebrowania, które dodatkowo rozszerza się po uruchomieniu silnika. BMW nie zdradziło parametrów jednostki elektrycznej, choć w tym przypadku chyba nie jest to specjalnie istotne.
BMW Vision Next 100 to naturalnie prototyp, któremu daleko do wersji produkcyjnej. Czy w ogóle możliwe jest, by do seryjnych modeli trafiły niektóre choć pokazane tu rozwiązania? Na dziś wydaje się to mało prawdopodobne, ale postęp technologiczny sprawia, że do użytku trafia mnóstwo rozwiązań, które jeszcze kilka, kilkanaście lat temu były wyłącznie w sferze marzeń.