Targi Fleet Market 2012 - święto branży flotowej.
IV Ogólnopolskie Targi Branży Flotowej - FLEET MARKET 2012, które odbyły się w Warszawie pod koniec listopada (27.11.2012r.) - okazały się niewątpliwie największą imprezą flotową w Polsce. To wyjątkowe święto branży uświetniło 200 wystawców i ponad 3.000 gości powiązanych z rynkiem flotowym i motoryzacyjnym, którzy szczelnie wypełnili największą halę w Warszawskim Centrum EXPO XXI liczącą 5250 m².
Targi FLEET MARKET to nie tylko doskonała okazja do prezentacji bieżącej oferty i promocji produktów przeznaczonych dla flot samochodowych, ale także możliwość pozyskania nowych kontaktów oraz wymiany wiedzy z zakresu prawa, zarządzania, finansowania, telematyki i techniki motoryzacyjnej. Uczestników targów przyciągnęły zatem nie tylko ogólnopolskie premiery samochodowe, prezentacje nowych produktów, usług oraz innowacyjnych rozwiązań, liczne atrakcje i konkursy, ale także panele konferencyjne i debaty.
Pod znakiem debat
Podczas Fleet Market 2012 odbyły się dwie bardzo interesujące debaty. Pierwsza debata – zorganizowana przez magazyn „Fleet”, którą poprowadził prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR – Pan Wojciech Drzewiecki, a temat wiodący dotyczył: „Optymalnego samochodu flotowego w polskich warunkach prawnych i ekonomicznych. Jaki jest i jak będzie się zmieniał w najbliższych latach”. Druga debata organizowana pod egidą „Dziennika Gazety Prawnej” skupiła się na problematyce podatkowej w kontekście tematu: „Fiskus w firmowym aucie, czyli czy da się zmienić system podatkowy tak, aby skorzystały na tym i firmy, i państwowy budżet?” Debatę poprowadzi redaktor Dziennika Gazety Prawnej Łukasz Bąk.
Podczas panelu konferencyjnego, odbyły się także ciekawe wykłady. W tym roku nie możliwym było uciec od najbardziej palącego tematu, czyli podatku VAT od samochodów i paliwa. O czekających nas zmianach i planowanych od 2014 roku rozwiązaniach legislacyjnych opowiedzieli mecenasi Andrzej Dębiec i Zbigniew Marczyk z międzynarodowej kancelarii Hogan Lovells. Jak sami powiedzieli, jest to tylko przybliżenie planowanych zmian, które na dziś są najbardziej prawdopodobne. Niestety, wciąż nie możemy powiedzieć – pewne. Już o tym, ile konkretnie oszczędności może przynieść wdrożenie w firmie nowych rozwiązań, opowiedział Piotr Białobłocki, dyrektor pionu logistyki w BZK Group. Wdrożenie nowego systemu monitoringu w firmach pana Piotra zaowocowało oszczędnościami na poziomie 80 tysięcy zł miesięcznie. Następnie, wystąpienie mieli przedstawiciele partnera głównego targów, firmy Impel Monitoring. Łukasz Kuczyński i Sebastian Siwy opowiedzieli, pozostając w temacie nowoczesnych technologii, o nowinkach, które mogą wspomóc fleet managera w codziennej pracy.
Samochodowe premiery
Równolegle do sali wykładowej, w największej hali wystawienniczej Warszawskiego Centrum EXPO XXI, odbywały się pokazy i premiery motoryzacyjne. Ponad sto modeli zebranych w jednym miejscu naprawdę robiło wrażenie. Były samochody, które we flotach są już dobrze znane, ale nie zabrakło także premier ogólnopolskich. Opel Adam, nowy Golf, Škoda Rapid, Toyota Auris Kombi, nowe Renault Clio, Dacia Dokker i Sandero, czy Citroën C-Elyssée i Peugeot 301. Do tego Subaru BRZ, Mercedes Citan, Ford Fiesta i B-Max. Najnowsze modele Kia, Hyundai, BMW, Audi, Chevrolet.
Moc atrakcji
Na targach Fleet Market oprócz koncernów samochodowych można spotkać także dostawców wszystkich usług związanych z szeroko rozumianym zarządzaniem flotowym. Nowe karty paliwowe, usługi monitoringu, finansowe, felgi. Ciężko jest wskazać, co było bardziej, a co jeszcze bardziej ciekawe. Bo czy można porównać wrażenia z kina 5D PZU do rozmowy z Jackiem Czachorem i Markiem Dąbrowskim, motocyklistami Orlen Teamu? Albo pyszne sushi na stoisku VB Leasing z możliwością wygrania BMW na weekend? Nie można. Gradu atrakcji i nagród, które spadły na uczestników, nie sposób wymieniać. Niektórzy, jak na stoisku Akademii Jazdy Opla czy Szkoły Jazdy Renault, aby wygrać, musieli wykazać się umiejętnościami prowadzenia samochodu. Na niektórych stoiskach, jak chociażby Impel Monitoring, trzeba było wykazać się kreatywnością, na stoisku Carefleet nawet i sprawnością fizyczną, a na stoisku PKN Orlen wiedzą i pamięcią. Na innych stoiskach, jak Renault, Chevrolet, BMW, Toyota, VW Group, Raiffeisen Leasing, Alphabet Polska, Satis, Business Lease, 99Rent, LINK4, Logic czy Ford, wystarczyła odrobina szczęścia w losowaniu wizytówkowym.
Nagrody i wyróżnienia
Podczas tegorocznych targów Fleet Market, wzorem lat ubiegłych, magazyn „Fleet” wręczył certyfikaty udziału w Długodystansowym Teście Flotowym oraz statuetki Fleet Leader.
Partnerzy przedsięwzięcia, jakie magazyn „Fleet” prowadzi od lat, a jakim jest Długodystansowy Test Flotowy (DTF), czyli przedstawiciele Automobilklubu Polski, Polskiego Stowarzyszenia Motorowego Ośrodków Doskonalenia Techniki Jazdy, Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych i Instytutu Transportu Samochodowego, wręczyli pamiątkowe certyfikaty, za produkty i usługi, które w 2012 roku były przetestowane w ramach DTF-u. W tym roku wyróżnienia otrzymały koncerny: General Motors Poland (Opel Astra), Mazda Motor Poland (Mazda 6), Peugeot Polska (Peugeot 208), Toyota Motor Poland (Toyota Avensis i Yaris), Suzuki Motor Poland (Suzuki Splash) oraz sieć myjni Robo Wash Center.
Uwieńczeniem targów była uroczystość wręczenia nagród Fleet Leader. Trafiają one w ręce tych firm, ludzi, stowarzyszeń, które w danym roku za wyjątkowe osiągnięcia. Tym razem nie zostały przyznane wyróżnienia bezpośrednio za najwyższą sprzedaż samochodów czy najwyższe miejsce w rankingach. Nagrody zostały przyznane liderom innowacyjności.
Lista wyróżnionych osób i firm z tytułem Fleet Leader 2012:
• Fleet Leader 2012 dla firmy Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.,za udaną i wyjątkową na polskim rynku konsolidację marek Volkswagen, Volkswagen Samochody Użytkowe, Škoda, Audi, Porsche i Seat.
• Fleet Leader 2012 dla firmy Carefleet S.A.za zdobycie 6% udziału w rynku wynajmu, wg danych Keralla Research, i najdynamiczniejszy rozwój usług CFM, głównie w sektorze małych i średnich firm.
• Fleet Leader 2012 dla firmy Toyota Motor Poland Company Limited Sp. z o.o.za odważne i skuteczne wprowadzenie do sprzedaży modelu Yaris Hybrid, czyli pierwszej konkurencyjnej cenowo hybrydy, która już jest obecna we flotach.
• Fleet Leader 2012 dla firmy Volkswagen Bank Polska S.A. za zdecydowany i bardzo dynamiczny rozwój w swoim portfolio usług związanych z wynajmem i leasingiem pojazdów z grupy VAG.
• Fleet Leader 2012 dla firmy Renault Polska Sp. z o.o. za wprowadzenie do sprzedaży samochodów elektrycznych Fluence Z.E., Kangoo Z.E., w niesprzyjającym środowisku fiskalnym.
• Fleet Leader 2012 dla firmy EurotaxGlass's Polska Sp. z o.o.za wdrożenie aplikacji CarCostExpert, pierwszego tego typu narzędzia do liczenia Total Cost of Ownership.
• Fleet Leader 2012 dla firmy Volkswagen Group Polska Sp. z o.o. z marką Škodaza Škoda AutoLab, pierwszy tak zaawansowany projekt, dzięki któremu temat bezpieczeństwa przez zabawę i edukację jest przybliżony szerokiej rzeszy odbiorców.
• Fleet Leader 2012 dla firmy Volvo Auto Polska Sp. z o.o. za wprowadzenie do sprzedaży pierwszego seryjnego samochodu z poduszką powietrzną dla pieszych i jednocześnie, wg testów EuroNCAP, najbezpieczniejszego samochodu w historii testów.
• Fleet Leader 2012 dla Michała Miszewskiegoza wykraczające poza zakres obowiązków jurora zaangażowanie się w projekt DTF oraz wkład merytoryczny i chęć dzielenia się ponadprzeciętną wiedzą z rynkiem flotowym.
• Fleet Leader 2012 dla Polskiego Stowarzyszenia Motorowego Ośrodków Doskonalenia Techniki Jazdyza nieustający lobbing na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, ujednolicenie standardów szkolenia kierowców i dbanie o najwyższą jakość nowoczesnych autodromów.
• Fleet Leader 2012 dla firmy PasCom sp. z o.o. oraz firmy TRONIK sp.j.za integrację systemu PasCom FLOTA II z GPS ATRAX TRONIK i skutkujące dużymi oszczędnościami praktyczne wdrożenie w firmach spółki BZK Group.