Szykują się zmiany dla przedsiębiorców. Niestety, będą stratni
Najprawdopodobniej już od początku przyszłego roku zaczną obowiązywać zmienione przepisy dotyczące zasad odliczania wydatków związanych z użytkowaniem samochodu w firmie, w tym od usług leasingu oraz wynajmu długoterminowego. Proponowane zmiany niestety nie są korzystne dla przedsiębiorców, zwłaszcza dla tych, którzy będą chcieli zakupić do firmy droższe modele.
Podczas odbywającego się w tym tygodniu posiedzenia Sejmu uchwalony został pakiet ustaw, które docelowo mają uprościć prawo podatkowe, w tym w zakresie rozliczania wydatków związanych z samochodami osobowymi wykorzystywanymi w prowadzonej działalności.
Nowe przepisy wprowadzają limit wydatków w wysokości 150 tys. zł w przypadku nabycia samochodu w drodze leasingu bądź użytkowania w wynajmie długoterminowym. Oznacza to, że jeśli nabędziemy do firmy auto w cenie przekraczającej tę kwotę, do kosztów uzyskania przychodu będzie można zaliczyć tylko część poniesionych wydatków w ratach leasingowych czy abonamencie, ale również np. za ubezpieczenie AC. Limitem w tej samej wysokości objęta zostanie amortyzacja, co akurat jest dobrą wiadomością dla przedsiębiorców, gdyż dotychczasowy limit dla amortyzacji wynosił 80 tys. zł.
Przyjęty przez posłów projekt nowelizacji powyższych przepisów wprowadza także zmiany w odliczaniu podatkowym innych kosztów związanych z eksploatacją samochodów firmowych. Chodzi m.in. o koszty zakupu paliwa, części zamiennych i akcesoriów, usług serwisowych czy też myjni oraz kosztów przejazdu autostradą. Wprowadzona zostanie analogiczna zasada jak w przypadku odliczania podatku VAT. Jeśli samochód będzie wykorzystywane wyłącznie do celów firmowych, co się wiąże z koniecznością prowadzenia szczegółowego rejestru wyjazdów, będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu całość wydatków. Jeśli natomiast będziemy wykorzystywać auto w cyklu mieszanym, wówczas nie trzeba będzie prowadzić uciążliwego rejestru podróży, ale za to odliczymy tylko 75% poniesionych kosztów.
Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się wziąć auto w leasing czy też rozpocząć wynajem długoterminowy, będą mogli rozliczać koszty wg dotychczas obowiązujących przepisów.