Sztuczna inteligencja od Toyoty do... zarządzania ruchem drogowym
Denerwują Cię codzienne korki albo konieczność zatrzymywania się na każdym skrzyżowaniu ze względu na akurat zapalające się czerwone światło? Być może w niedalekiej przyszłości płynność ruchu w miastach będzie dużo większa. Prace nad tego typu rozwiązaniami rozpoczęła Toyota we współpracy z Alan Turing Institute.
Toyota Mobility Foundation nawiązała współpracę z Alan Turing Institute, której celem jest zwiększenie płynności ruchu poprzez wprowadzenie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji do zarządzania ruchem miejskim, a także opracowanie nowych sposobów planowania miast.
Nowy projekt jest częścią szerszego programu rozwoju sztucznej inteligencji Instytutu Turinga, który ma za
zadanie przekształcić systemy zarządzania ruchem ze statycznych w dynamiczne. Według założeń systemy nowej generacji będą w stanie dostosowywać się do aktualnych warunków w czasie rzeczywistym, uwzględniając wiele różnych rodzajów transportu.
Aby zrealizować taką zmianę w systemach zarządzania ruchem drogowym w miastach, stworzony zespół będzie testował sztuczną inteligencję w systemach kontroli sygnalizacji świetlnej, a także zbuduje platformę do przetwarzania interaktywnych danych, by monitorować i przewidywać zachowania uczestników ruchu i testować różne scenariusze planowania komunikacji. Możliwe jest także opracowanie nowych systemów współpracy dla operatorów flot i zarządów miast, na przykład by dzielić się danymi na temat zagęszczenia ruchu lub zanieczyszczenia powietrza i zapobiegać nawarstwianiu się tego rodzaju problemów, zanim spowodują poważniejszy kryzys.
Jak tłumaczy szef zespołu Instytutu Alana Turinga, Alan Wilson, nowy system powinien opierać się na modelowaniu matematycznym i komputerowym oraz systemach uczenia się maszyn, dzięki czemu będzie można testować różne scenariusze i mieć wgląd w to, kiedy i w jaki sposób zmieniają się wzory zachowań uczestników ruchu. Ze względu na nowe technologie i przetwarzanie danych zagęszczenie ruchu może się bowiem obecnie gwałtownie zmieniać w krótkim czasie.
Zaawansowane systemy oparte o sztuczną inteligencję będą ważnym elementem autonomicznych samochodów w przyszłości. Również nowatorskie rozwiązania z zakresu zarządzania ruchem w miastach mogą stanowić ważny etap w szybszym rozwoju autonomicznych pojazdów.
Jednak rozwiązania, nad którymi pracuje Toyota Mobility Foundation, mają znaleźć zastosowanie również w innych obszarach. Fundacja zajmuje się dostarczaniem innowacyjnych rozwiązań mobilności od uspokojenia ruchu w najbardziej zatłoczonych miastach na świecie, po rozwiązania w zakresie energii wodorowej.