Sprawdzimy już historię zagranicznego pojazdu
Od dziś działa już kolejna usługa w ramach portalu "Historia pojazdu". Od teraz bez wychodzenia z domu można sprawdzić również przeszłość auta z zagranicy, które nie zostało jeszcze zarejestrowane w Polsce.
Od miesiąca poprzez stronę internetową historiapojazdu.gov.pl można sprawdzić wybrane dane pojazdów sprowadzonych z niektórych krajów europejskich oraz USA i Kanady. Do tej pory jednak w systemie można było znaleźć wyłącznie te samochody, które zostały już zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów.
A tymczasem na rynku wtórnym znajduje się cała masa pojazdów, które już zostały sprowadzone do Polski, jednak nie zostały tu zarejestrowane. Jak dotąd nie było żadnej szansy, by dowiedzieć się czegokolwiek o takich samochodach. Teraz się to zmieniło. Jedynym warunkiem, by taki pojazd był dostępny w systemie, jest to, by był on widoczny w zagranicznej bazie danych.
Informacje o takim aucie zostały posegregowane w siedmiu kategoriach: kradzież, złomowanie, uszkodzony, powypadkowy, przekręcony licznik, niedopuszczenie do ruchu oraz użytkowanie jako taksówka. W przypadku potwierdzenia danej kategorii, w systemie pojawi się alert zaznaczony czerwonym wykrzyknikiem. Jeśli pojazdu nie ma w bazie zagranicznej, system również nas o tym poinformuje – na ekranie wyświetli się stosowna informacja tekstowa.
Nowa e-usługa jest bezpłatna. Aby jednak z niej skorzystać niezbędne jest zalogowanie się do systemu za pomocą profilu zaufanego (eGO). To zabezpieczenie przez hurtowym pozyskiwaniem danych przez nieuczciwe podmioty. Aby uzyskać informację o interesującym nas modelu, niezbędna jest znajomość jego numeru rejestracyjnego oraz numeru VIN, a także daty pierwszej rejestracji.
Obecnie usługa obejmuje samochody z wybranych europejskich państw (m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji), a także z USA i Kanady. W kolejnych latach, sukcesywnie, mają dołączać do bazy następne kraje, w tym chyba najważniejsze z punktu widzenia polskiego nabywcy Niemcy.