Spada liczba ofiar śmiertelnych na drogach. Ale wciąż zbyt wolno
Jak wynika z opublikowanych właśnie przez Komisję Europejską statystyk wypadkowości na europejskich drogach, w minionym roku na terenie Unii Europejskiej w wypadkach drogowych śmierć poniosło o 2% mniej osób niż rok wcześniej. Wciąż to jednak zbyt małe tempo spadku zabitych na drogach, by mówić o jakimś znaczącym postępie.
W 2017 r. na europejskich drogach zginęło łącznie 25 300 osób, tj. o 300 mniej niż rok wcześniej i o 6200 mniej niż pod koniec minionej dekady. To oznacza spadek ofiar śmiertelnych wypadków drogowych odpowiednio o 2 i 20%. Utrzymująca się tendencja spadkowa może nastrajać optymistycznie, jednak stawia pod znakiem zapytania realizację ambitnego celu, jakim jest obniżenie o połowę liczby śmiertelnych ofiar wypadków w latach 2010-2020.
Ponadto w zeszłym roku poważne obrażenia odniosło ok. 135 tys. osób. Znaczny odsetek stanowili tzw. niechronieni użytkownicy dróg, czyli piesi, rowerzyści oraz motocykliści. Łączny szacunkowy koszt społeczno-ekonomiczny wypadków drogowych wynosi, przy takiej skali wypadków i ofiar, 120 mld euro.
Komisja Europejska ponownie wezwała rządy państw unijnych do podjęcia wzmożonych działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa na europejskich drogach. Władze krajowe i lokalne mają realizować bieżące działania, takie jak egzekwowanie przepisów i zwiększanie świadomości, natomiast Komisja będzie dalej pracować nad szeregiem konkretnych środków w celu pobudzenia działań umożliwiających osiągnięcie znacznego postępu.
Ze średnio 49 ofiarami śmiertelnymi wypadków drogowych na milion mieszkańców, europejskie drogi utrzymały w 2017 r. status zdecydowanie najbezpieczniejszych na świecie. W obrębie UE najlepsze wyniki w 2017 r. osiągnęły: Szwecja (25 ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców), Wielka Brytania (27), Holandia (31) i Dania (32). W porównaniu z 2016 r. największy spadek liczby ofiar śmiertelnych zgłosiły Estonia (32%) i Słowenia (20%). W Polsce w minionym roku wskaźnik ten wyniósł 75 ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców. W porównaniu z 2016 r. liczba śmiertelnych ofiar w naszym kraju zmniejszyła się o 6%.
Ponadto w 2017 r. zmniejszyły się różnice w wynikach państw członkowskich, a jedynie dwa państwa członkowskie (Rumunia i Bułgaria) odnotowały poziom śmiertelności przekraczający 90 ofiar na milion mieszkańców.