Sejm przyjął przepisy niezbędne do uruchomienia dopłat do zakupu aut elektrycznych
Choć program dopłat do zakupu aut elektrycznych miał ruszyć w grudniu, to jednak został on wstrzymany ze względu na brak niezbędnych uregulowań w kwestii podatków dochodowych. W obecnym kształcie przepisów wysokość dofinansowania podlegałaby opodatkowaniu, co ograniczałoby skuteczność programu. Dlatego też Sejm przyjął niezbędną poprawkę, która reguluje tę kwestię.
Na ostatnim przed świętami posiedzeniu Sejmu posłowie przyjęli nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przyjęte zdecydowaną większością głosów przepisy wprowadzają zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych i od osób prawnych dla wsparcia udzielanego ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Rozwiązanie to jest spójne z obowiązującymi zwolnieniami, jakie zostały wprowadzone dla działań realizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rzecz poprawy jakości powietrza w naszym kraju.
Teraz przyjęta nowelizacja trafi pod obrady Senatu – znalazła się ona w porządku najbliższego posiedzenia Senatu, które zaplanowano na 15, 16 i 17 stycznia. Zakładając, że nowelizacja ta zostanie przyjęta bez żadnych dodatkowych poprawek, jeszcze przed końcem stycznia powinna zostać podpisana przez prezydenta i zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw. Po 14 dniach od dnia jej publikacji przepisy zaczną obowiązywać.
Przypomnijmy, że o dopłaty będzie można się starać w przypadku zakupu samochodu z napędem elektrycznym, którego cena nie przekroczy 125 tys. zł.
Warto też odnotować, że powyższa nowelizacja obejmuje także dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych przez osoby prawne. Jak do tej pory poznaliśmy szczegóły systemu wsparcia zakupu aut elektrycznych wyłącznie przez osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej.