Samochód nowy czy używany?
W obecnych czasach samochód jest niezbędnym elementem niemal każdego gospodarstwa domowego. Kupując auto, większość z nas staje jednak przed dylematem, jaki pojazd wybrać – nowy czy używany?
Nowe auto – prestiż czy koszt?
Zakup zupełnie nowego samochodu ma swoje plusy i minusy. Auto, które dopiero wyjechało z fabryki, nadal jest symbolem prestiżu i luksusu. Nie trzeba się martwić o jego stan techniczny czy pochodzenie. Kupując nowy samochód, mamy niemalże pewność, że w najbliższym czasie ominą nas kosztowne naprawy. W razie usterki w większości przypadków nie musimy płacić za jej usunięcie, ponieważ ten koszt pokryje gwarancja producenta.
Za nowe auto trzeba jednak sporo zapłacić, a należy przy tym pamiętać, że po 3 latach traci ono nawet do 40% pierwotnej wartości. Do dodatkowych kosztów musimy zaliczyć wysoką opłatę za ubezpieczenie pojazdu. Droższa niż w przypadku samochodów używanych jest tu eksploatacja. Zastosowanie najnowszej technologii wiąże się bowiem z użyciem skomplikowanych konstrukcji, których wartość nie zawsze idzie w parze z trwałością. Po przejechaniu określonej liczby kilometrów, czekają nas z kolei kosztowne przeglądy okresowe, niezbędne do utrzymania gwarancji. Nowy samochód to także większe ryzyko kradzieży.
Samochód używany – oszczędność czy skarbonka bez dna?
Wiele osób, przede wszystkim z uwagi na koszty, decyduje się na zakup samochodu używanego. Ma to sporo plusów. Pierwszym z nich jest oczywiście niższa cena zakupu, a co za tym idzie – mniejsza utrata wartości pojazdu wraz z upływem czasu. W przypadku auta, którego nie jesteśmy pierwszym właścicielem, możemy liczyć również na niższą składkę ubezpieczeniową. Ewentualne usterki w samochodzie używanym usuniemy zapewne taniej niż w nowszym modelu danej marki. Nie musimy się także szczególnie obawiać potencjalnych złodziei. Ci połakomią się zapewne na „młodszy” rocznik.
Wymienione zalety wcale nie oznaczają jednak, że samochód używany ostatecznie będzie kosztował nas mniej niż nowy. Znacznie droższe może się bowiem okazać jego utrzymanie. Sprzedający rzadko decydują się udzielać jakichkolwiek gwarancji na auto „z historią”. Naprawy przyszłych usterek i awarii mogą okazać się dla nas bardzo kosztowne. Żeby wyeliminować takie ryzyko, warto więc dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu przed zakupem. Uwagę powinniśmy zwrócić w szczególności na:
- przebieg pojazdu – zbyt niski przebieg może świadczyć o cofnięciu licznika przez nieuczciwego sprzedającego,
- poprawność numeru VIN,
- stan lakieru – różnice w grubości warstwy lakieru świadczą o tym, że dany element karoserii był ponownie malowany, a samochód uczestniczył w stłuczce.
Przed zakupem najlepiej sprawdzić samochód w stacji kontroli pojazdów lub poprosić o pomoc zaufanego mechanika.
Skąd wziąć pieniądze na zakup samochodu?
Nowy czy używany – samochód to spory wydatek, który trudno ująć w budżecie domowym. Jeżeli nie posiadamy wystarczających oszczędności, po dodatkowe środki możemy zwrócić się do banku, firmy pożyczkowej jak Profi Credit lub po prostu wziąć auto w leasing.
- Kredyty
Kredyt na samochód to dobre wyjście dla osób, posiadających wymaganą zdolność kredytową. Z tej opcji najłatwiej skorzystać decydującym się na nowe auto. Bank za zabezpieczenie kredytu przyjmuje wówczas pojazd, mając gwarancję jego dobrego stanu technicznego i możliwość oszacowania dokładnej wartości. W szczególnie komfortowej sytuacji są tu firmy, które mogą wliczać raty kredytu w koszty prowadzonej działalności gospodarczej.
- Pożyczki konsumenckie i pożyczki dla firm
Dla osób, które dysponują własnymi środkami, ale potrzebują brakującej sumy pieniędzy na zakup samochodu, dobrym pomysłem będzie wzięcie pożyczki pozabankowej. Dzięki temu, że kwota do spłaty zostanie podzielona na wygodne raty, nie będą one musiały jednorazowo, znacząco obciążać budżetu. Przedsiębiorcy skorzystać mogą z pożyczki dla firm. Pożyczki dla firm to obecnie bardzo popularny produkt finansowy, którego bogatą ofertę można znaleźć między innymi za pośrednictwem Internetu.
- Leasing
W przypadku zapotrzebowania na nowy samochód tak firmy, jak i osoby prywatne, mogą zdecydować się na leasing. Należy jednak pamiętać, że w tej sytuacji nie są właścicielami a użytkownikami pojazdu, a auto należy do banku. Korzystać z samochodu można wówczas płacąc co miesiąc raty leasingowe. Po uregulowaniu całości należności leasingobiorca ma prawo odkupić auto od banku za stosunkowo niewielką część jego wartości. Dodatkową zaletą leasingu jest fakt, że opłaty za ubezpieczenie pojazdu pokrywa właściciel, a więc bank.