Renault mecenasem cyklu wystaw Wojciecha Siudmaka
Cykl wystaw "Fantastyczne Światy" gromadzi trzydziestoletni dorobek wybitnego polskiego malarza, Wojciecha Siudmaka.
<strong>Cykl wystaw "Fantastyczne Światy" gromadzi trzydziestoletni dorobek wybitnego polskiego malarza, Wojciecha Siudmaka.</strong>
Odwaga innowacji i śmiałość we wprowadzaniu nowych rozwiązań znalazło swoje odbicie w haśle <strong>„Renault. Sztuka tworzenia samochodów”</strong> oraz charakteryzuje większości przedsięwzięć marki Renault. Najbliższe miesiące upłyną pod znakiem realizmu fantastycznego Wojciecha Siudmaka, z logo Renault w tle tego wyjątkowego przedsięwzięcia.
<strong>Cykl wystaw Siudmak „Fantastyczne Światy” rozpoczyna się 14 sierpnia 2003 wystawą w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, która potrwa do 12 października 2003. Później cykl wystaw obejrzeć będzie można również w Wieluniu, Wrocławiu, Kielcach, Katowicach, Łodzi, Toruniu i Warszawie, gdzie zakończy się 31 października 2004.</strong>
Przygotowany we współpracy z Renault Polska cykl wystaw retrospektywnych gromadzi niezwykle obszerny wybór prac tego wybitnego polskiego malarza, jednego z najbardziej uznanych w świecie przedstawicieli nurtu surrealizmu, cykl prezentujący trzydziestoletni dorobek twórcy. Siudmak wywodzi się z grupy artystów działających w Paryżu lat siedemdziesiątych, skupionych wokół nielicznych jeszcze wtedy galerii, wydawnictw fantastyki i science fiction.
Artyści wizjonerzy niezależnie od tendencji, kierunków czy mody pojawiają się w sposób periodyczny i nieprzewidziany.
Całą historię Renault przenika nieustanna wola innowacji i wdrażania śmiałych rozwiązań. Filozofia ta prowadzi nas w dokonywanych wyborach i decyduje o nowych tendencjach, przyczyniając się jednocześnie do naszego wizerunku. Tworzenie, czy to dzieła malarskiego, czy dzieła techniki, wymaga połączenia intuicji i umiejętności. Samochód to podsumowanie wysiłku wielu ludzi. Droga do jego powstania zaczyna się jednak od rysunku nakreślonego na papierze dłonią projektanta. Jego wyobraźnia staje się motorem naszej pracy. Bliskie pokrewieństwo Renault ze sztuką wyraża w symboliczny sposób nasz znak firmowy, zaprojektowany w 1972 przez Victora Vasarely’ego, hasło Renault Sztuka Tworzenia Samochodów, a w końcu, choć może przede wszystkim same modele naszych samochodów. W dobie indywidualizmu i osiągnięć technologicznych potrafiliśmy zerwać z utartymi schematami i wymyślić samochód jednobryłowy. Postawiliśmy na nonkonformizm lansując śmiałą elegancję Vel Satisa i nowatorski design Megane II. Nasza zdolność odczytywania pragnień użytkowników, oblekania w realny kształt ich oczekiwań pozwoliła nam zaprojektować samochody będące jakby naturalnym przedłużeniem domu (Espace), wynaleźć modularność czy samochód bez kluczyka (Laguna). Dzięki naszemu wizjonerskiemu podejściu do codzienności jutra, potrafiliśmy w dniu dzisiejszym przyoblec w ciało marzenie o interaktywnym samochodzie, który jest w stanie wspomagać kierowcę w pokonywaniu trasy oraz w czynnościach mających zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa – jego i innych. Tworzymy samochody, będące wyrazem pragnień każdego z nas. Podobne oryginalne, nowatorskie i wizjonerskie podejście do świata, życia i sztuki odnajdujemy w niezwykle bliskiej nam twórczości Wojciecha Siudmaka.
Dodatkowe informacje można uzyskać na stronach <a href="http://www.renault.com.pl">Renault</a> oraz <a href="http://www.siudmak.pl">Wojciecha Siudmaka</a>.
*Organizatorem wystawy jest Fundacja « Siudmak Arkana XXI »
<strong>Źródło: Renault Presse Polska</strong>