Ranking miast przyjaznych kierowcom – gdzie opłaca się jechać autem?
Do których miast w Polsce warto wjechać samochodem? Oponeo.pl S.A. przygotowało ranking miast przyjaznych kierowcom. Czy wyniki Was zaskoczyły?
Czy w Polsce istnieją miasta, przez które przejazd samochodem nie wiąże się z ciągłym staniem w korkach? Miasta, w których ceny paliw nie są zbyt wygórowane, a za godzinę parkowania nie zapłacimy dwucyfrowej kwoty?
Przygotowując ranking, Oponeo.pl S.A. pod uwagę wzięło ośrodki miejskie, w których liczba mieszkańców przekracza 180 tysięcy. Okazuje się, że w Polsce jest ich dziewiętnaście. Następnie podzielono je jeszcze na dwie grupy: miasta poniżej i powyżej 300 tysięcy mieszkańców.
Co brano pod uwagę podczas oceny?
Poszczególne miasta oceniano w sześciu kategoriach:
– kolizje (gdzie na 1000 mieszkańców przypada najmniej wypadków i kolizji?)
– parkowanie (w jakich godzinach funkcjonuje strefa płatnego parkowania? gdzie najmniej kosztuje godzina postoju? czy można opłacić krótszy postój np. na 15-30 minut? czy są oferowane abonamenty? czy motocykliści są zwolnieni z opłat?)
– paliwa (w których miastach średnie ceny paliw są najniższe?)
– prędkości (gdzie w dni robocze, między 7:00 a 21:00 najdłużej stoimy w korkach i gdzie średnia prędkość przejazdu przez miasto jest najniższa? – dane zebrane przez system Yanosik)
– zmiany opon (jaki jest koszt wymiany opon w poszczególnych miastach?)
– OC (w których miastach ubezpieczenie OC jest najtańsze?)
Wszystkim przyznawano punkty w poszczególnych kategoriach w skali od 1 do 9 (w przypadku mniejszych miast – poniżej 300 tys. mieszkańców) i od 1 do 10 (w przypadku miast powyżej 300 tys.). Tylko w kategorii „wymiana opon” miasto mogło uzyskać maksymalnie 6 punktów.
Gdzie zatem jeździ się najbardziej komfortowo?
W pierwszej grupie najwięcej punktów – po zsumowaniu wszystkich kategorii – zebrały Kielce. Tuż za nimi był Sosnowiec i Radom. Z kolei w grupie miast z liczbą mieszkańców powyżej 300 tys. wygrał Lublin, pokonując Szczecin i Bydgoszcz.
Jeśli przyjrzelibyśmy się kolejno poszczególnym kategoriom, okazuje się, że:
– najmniej wypadków jest we Wrocławiu, Gdańsku i Szczecinie (miasta powyżej 300 tys.) oraz w Kielcach, Gliwicach i Radomiu (miasta poniżej 300 tys.); najwięcej natomiast w Warszawie i Katowicach
– najszybciej można przejechać przez Warszawę, Gdańsk i Lublin (miasta bardziej zaludnione) oraz przez Częstochowę, Gliwice i Katowice (mniej zaludnione); najdłużej w korkach stoimy w Rzeszowie, Wrocławiu i Krakowie
– parkować najlepiej w Szczecinie, Bydgoszczy i Wrocławiu (duże miasta), a także w Sosnowcu, Białymstoku i Kielcach; niestety w najgorszej sytuacji będą kierowcy parkujący w Warszawie i Toruniu
– najlepsze pod względem cenowym oferty OC są w Lublinie (miasta powyżej 300 tys. mieszkańców) i Rzeszowie (miasta do 300 tys. mieszkańców); najdroższe OC płacą kierowcy we Wrocławiu i Gdyni
– najtańsze paliwo tankujemy w Lublinie, Poznaniu, Gdańsku i Szczecinie (duże miasta) oraz w Sosnowcu, Gdyni i Gliwicach (mniejsze miasta); najdrożej jest w Warszawie i Toruniu
– sezonowa wymiana opon najkorzystniej cenowo wypada w Lublinie, Bydgoszczy, Gdańsku i Krakowie (miasta powyżej 300 tys. mieszkańców), a także w Radomiu, Kielcach i Rzeszowie (miasta do 300 tys. mieszkańców); najdrożej za wymianę opon płacą mieszkańcy Warszawy i Sosnowca.
Szczegółowy ranking miast przyjaznych kierowcom znajduje się na stronie Oponeo.pl
Wyniki zeszłorocznego rankingu opisaliśmy w artykule "Miasta przyjazne kierowcom".