Przyjęte zmiany w prawach jazdy
Choć wydawać by się mogło, że ostatnie posiedzenia Sejmu zdominowały prace oraz towarzyszące im burzliwe dyskusje nad ustawą o Trybunale Konstytucyjnym, to jednak posłowie zdołali przyjąć również inne ustawy. M.in. uchwalono nowelizację ustawy o kierujących pojazdami.
Rządowa propozycja zmian w ustawie o kierujących pojazdami była następstwem pozwania przez Komisję Europejską Polski oraz kilku innych państw do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewdrożenie wszystkich przepisów unijnej dyrektywy w sprawie praw jazdy (2006/126/WE z 20 grudnia 2006 r.).
Przyjęta przez Sejm nowela usuwa przepis dający możliwość uzyskania prawa jazdy kategorii A w wieku 18 lat przez strażaków, wykonujących motocyklem czynności służbowe. Do tej pory strażacy, jak i żołnierze oraz pracownicy straży granicznej, byli przez ustawę traktowani jako wykonujący czynności zawodowe w ramach obrony cywilnej. KE zakwestionowała tę pierwszą grupę zawodową. Dlatego też po zmianach strażacy stracą taką możliwość i będą mogli się ubiegać o prawo jazdy na motocykle według ogólnych reguł (kat. A dopiero w wieku 24 lat, jeśli wcześniej kandydat nie posiadał przez co najmniej dwa lata kat. A2).
Do ustawy wprowadzono też zapisy korygujące wiek uzyskania prawa jazdy innych kategorii. Prawo jazdy kategorii C będą mogli uzyskać funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej oraz Biura Ochrony Rządu – po ukończeniu 19 lat. Natomiast otrzymanie prawa jazdy kategorii D przez funkcjonariuszy Policji, PSP, SG i BOR będzie wymagało 21 lat.
Ponadto w projekcie uzupełniono przepis określający zasady ustalania miejsca zamieszkania przy wydawaniu prawa jazdy o szczegółowe zapisy dyrektywy. Chodzi o osoby, których miejsce zamieszkania (z którym łączą je więzi osobiste) i miejsce pracy mieszczą się w różnych krajach.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.