Przyczepa kempingowa – jaką wybrać? Jakie aspekty wziąć pod uwagę przed zakupem?
Przyczepy kempingowe cieszą się dużą popularnością wśród osób, lubiących spędzać wakacje w podróży samochodem. Ich największą zaletą jest funkcjonalność. Przyczepy stanowią bowiem formę minimalistycznych mieszkań, w których na niewielkiej przestrzeni można wypoczywać, przygotowywać posiłki, brać prysznic itp. Rynek tego typu pojazdów jest jednak zróżnicowany i wybór odpowiedniego modelu może sprawić wiele trudności. Warto wiedzieć, jakie aspekty wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad kupnem przyczepy kempingowej.
Wysoka jakość w dobrej cenie
Własna przyczepa kempingowa sporo kosztuje, dlatego możliwości finansowe są pierwszym aspektem, który powinieneś uwzględnić przeglądając oferty producentów. Bogato wyposażony, funkcjonalny model to koszt około kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście, można znaleźć tańsze przyczepy kempingowe, jednak mają one spore ograniczenia, zwłaszcza w aspekcie przestronności. Jest to szczególnie istotne dla osób podróżujących z przyjaciółmi lub rodzin dziećmi, gdyż wspólne korzystanie z takiego pojazdu będzie mało komfortowe. Warto też pamiętać, że przyczepy kempingowe nie mają swojego napędu, dlatego Twój samochód powinien mieć odpowiednią moc i wagę, aby poradzić sobie z holowaniem. Jeśli masz jedynie prawo jazdy kategorii B, nie jesteś zobowiązany do zdobycia nowych uprawień. Trzeba jednak zaznaczyć, że dopuszczalna masa całkowita dla auta z przyczepą kempingową to 3500 kg. Co więcej, pojazd powinien mieć przynajmniej 140 koni mechanicznych, gdyż w przeciwnym razie holowanie będzie dla niego zbyt obciążające.
Przyczepy z runku wtórnego – o czym pamiętać?
Przyczepy kempingowe z rynku wtórnego to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą niższym kosztem otrzymać kilkuletni pojazd w podobnym stanie do nowego modelu. Taka decyzja ma wiele zalet, gdyż w sprzedaży pojawiają się bardzo rzadko użytkowane pojazdy turystyczne w idealnym stanie. Różnica między kilkuletnim a nowym modelem dotyczy zatem rynku, z którego pochodzą. Należy jednak pamiętać, że zakup używanej przyczepy kempingowej wymaga dużo ostrożności. Poza wspomnianymi wcześniej aspektami warto uwzględnić aspekty techniczne. Pojazd w dobrym stanie powinien mieć solidne opony, szczelną zabudowę oraz sprawne instalacje – gazową i elektryczną. Warto również ocenić stabilność podłoża. Jeśli nie ma ono odpowiedniej sztywności, wówczas zakup przyczepy będzie dużym ryzykiem. Z pomocą w kwestii zakupu używanej przyczepy kempingowej przychodzi serwis Truck1, w którego ofercie można znaleźć bardzo dużo ogłoszeń sprzedaży tego typu pojazdów z Polski i z zagranicy.
Tania czy luksusowa przyczepa kempingowa?
Przyczepy kempingowe różnią się między sobą wyposażeniem, a co za tym idzie – ceną. Pojazd z bogatym, luksusowym wnętrzem to koszt około kilkuset tysięcy złotych. Oczywiście, jeśli klient zażyczy sobie, by w standardowej przyczepie znalazło się bogate wyposażenie, jak np. dodatkowe meble czy urządzenia, to cena stanie się o wiele wyższa. Tanie pojazdy turystyczne mają niewielką kuchnię, minimalistyczną łazienkę, łóżko, gniazdka, szafki itp. Przeznaczone są one zwykle dla dwóch, czasem trzech osób. Luksusowe przyczepy kempingowe mogą być wyposażone w telewizory, wysokiej jakości sprzęt Hi-Fi, barek, piekarnik, kanapy i wygodne łózka. Każdy element wykonany jest z wysokiej jakości materiałów, by był on nie tylko funkcjonalny, ale i estetyczny. Luksusowe przyczepy są bardzo przestronne, dlatego poza łazienką, sypialnią i kuchnią, znajduje się w nich np. przedsionek, salon i jadalnia.
Alternatywa dla przyczepy kempingowej – kamper
Podstawowa różnica między tymi pojazdami dotyczy niezależności. Przyczepa kempingowa musi być holowana przez inne auto, kamper jest natomiast pojazdem autonomicznym, z własnym silnikiem. Według polskich przepisów RV o wadze 3,5 ton nie wymaga dodatkowych uprawnień poza prawem jazdy kategorii B. Jeśli natomiast samochód ma większą wagę, wówczas wymagana jest kategoria C. Na dopuszczalną masę całkowitą składa się ciężar kampera i jego wyposażenia. Należy również zaznaczyć, że pasażerowie RV muszą zajmować miejsca siedzące w trakcie jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.
Kamper czy przyczepa – co warto wybrać?
Wszystko zależy od formy wakacji. Ograniczenia postojowe dla kampera są znacznie mniejsze niż w przypadku przyczepy. RV jest zatem świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą spędzić wakacje często zmieniając miejsce postoju. Jeśli jednak chcesz odpocząć przez kilka dni w jednym miejscu, wówczas zdecyduj się na zakup przyczepy. Kamperem można bowiem stać nie tylko na dedykowanym kempingu. Przyczepa ma natomiast określone miejsca postojowe, które nie zawsze są wolne, a szukanie kolejnego parkingu może zająć sporo czasu. Kolejna różnica pomiędzy pojazdami turystycznymi dotyczy ceny. Przy ograniczonym budżecie lepiej jest postawić na przyczepę kempingową, gdyż nie tylko jej zakup, ale i utrzymanie oraz ubezpieczenie stanowią mniejsze obciążenie dla portfela. Kampery są natomiast produkowane przez znane koncerny samochodowe i luksusowe modele kosztują tyle samo, co sportowe auta. Nie powinno zatem dziwić, że za nowy RV można zapłacić nawet kilka milionów złotych.
Przyczepy kempingowe są funkcjonalne i praktyczne, dlatego warto zdecydować się na ich zakup, chcąc spędzić wakacje w formie kampingu. Przed zakupem konkretnego modelu należy wziąć pod uwagę nie tylko własne preferencje, ale i stan techniczny, wielkość, wyposażenie itp. Jeśli natomiast dysponujemy większym budżetem, wówczas alternatywą dla przyczepy jest kamper. Z pewnością przypadnie on do gustu tym, którzy uwielbiają podróżować autem, często zatrzymując się w atrakcyjnych miejscach.