Projekt "Motocyklowe lato w zachodniopomorskim"
W Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbyło się ostatnie szkolenie dla instruktorów nauki jazdy motocyklem przeprowadzone w ramach projektu „Motocyklowe lato w zachodniopomorskim”.
Organizatorem akcji „Motocyklowe lato w zachodniopomorskim”, współfinansowanej w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej” jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kierowca.pl.
Projekt był realizowany przy współpracy i zaangażowaniu Wojewody Zachodniopomorskiego, Wydziału Ruchu KWP, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz przedstawicieli szczecińskiego środowiska motocyklistów.
W województwie zachodniopomorskim – tak jak w całej Polsce, notuje się dynamiczny wzrost ilości rejestrowanych jednośladów. Rosnąca popularność motocykli sprawia, że - zwłaszcza w okresie wakacyjnym, temat bezpieczeństwa motocyklistów staje się coraz większym problemem.Głównym celem akcji było oddziałanie na wyobraźnię i świadomość kierujących motocyklami i innych uczestników ruchu, aby w efekcie spadła liczba zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów.
Równolegle z kampanią medialną organizowane były szkolenia dla motocyklistów, policjantów z „drogówki” oraz instruktorów nauki jazdy. Akcja „Motocyklowe lato” jako jedna z pierwszych w Polsce miała charakter pozytywny. Nie opierała się tylko na negatywnych emocjach i próbach straszenia mocnymi sloganami. Przewodnim hasłem „Motocyklowego lata 2012” jest „Pozytywna jazda”. Do szanowania motocyklistów miły zachęcać kolejne: „Polub motocyklistów” i „Z motocyklistą masz po drodze”.
Dużym problemem w Polsce jest brak zrozumienia pomiędzy kierowcami jednośladów, a kierowcami aut osobowych czy ciężarowych – mówi prezes Stowarzyszeni Kierowca.pl Włodzimierz Zientarski - mam nadzieję, iż projekt wpłynął w pozytywny sposób na poszanowanie praw i zrozumienie wzajemne wszystkich uczestników ruchu drogowego. W Polsce ciągle panuje stereotyp motocyklisty - szaleńca, osoby nieodpowiedzialnej, niebezpiecznej, a przecież często są to głowy rodzin, ludzie normalni, często wysoko postawieni przedstawiciele różnych zawodów.
Realizacja projektu rozpoczęła się już w czerwcu udziałem w zlocie motocyklowym „Cruiser Party – XIV święto Junaka”, który odbył się 9 czerwca w Szczecinie. W jego trakcie przeprowadzane były szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które prowadzone były przez wykwalifikowanych ratowników medycznych z Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczecina. Ze szkoleń skorzystało kilkudziesięciu motocyklistów.
Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się podobne szkolenia zorganizowane podczas trzech kolejnych, najpopularniejszych w województwie zlotów: w Lubieszewie, Polanowie i Sułominie. W sumie, z zakresu udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków motocyklowych, zostało przeszkolonych ponad 100 motocyklistów i kierowców. Szkolenia dla policjantów i instruktorów 25 i 26 czerwca w Choszcznie odbyło się szkolenie dla funkcjonariuszy policji.
Około 50 instruktorów nauki jazdy na kat. A zostało przeszkolonych w trakcie szkoleń zorganizowanych w Szczecinie i Koszalinie. Podczas spotkań omawiane były efektywne metody nauki kandydatów na motocyklistów, stan wyszkolenia motocyklowych adeptów oraz zagadnienia związane ze zmianami w systemie szkolenia i egzaminowania kandydatów, jakie będą wprowadzone od 2013 r.
Zachodniopomorscy kierowcy dostali do swoich rąk specjalne ulotki. Znalazły się w nich m.in. porady dotyczące sposobu poruszania się na drodze w towarzystwie motocyklistów oraz instrukcje dotyczące udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków. Kilkadziesiąt tysięcy ulotek zostało rozdysponowanych przez zachodniopomorską policję. Motocykliści uczestniczący w szkoleniach otrzymali apteczki motocyklowe, szelki odblaskowe oraz koszulki. Pojawiły się także specjalne naklejki na samochody. Od lipca na jeżdżących po województwie PKS-ach i autobusach komunikacji miejskiej ukazały się przekazy „zauważ motocyklistę”. Podsumowaniem projektu jest opracowanie i wydanie raportu o zagrożeniach ze strony młodych kierowców na zachodniopomorskich drogach.