Prezydent podpisał. Nie trzeba będzie wozić ze sobą dokumentów auta
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, która zakłada m.in. zniesienie obowiązku posiadania przy sobie podczas jazdy autem dowodu rejestracyjnego czy też papierowego potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC samochodu.
Zmiana ta jest spełnieniem licznych postulatów, jakie od lat były kierowane do naszych rządzących. Już od 4 czerwca polscy kierowcy będą zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania podczas kontroli drogowej dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego zawarcie obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu. W razie kontroli drogowej dane te sprawdzą funkcjonariusze policji czy ITD w centralnej ewidencji pojazdów.
W przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego, będącego np. efektem jakiejś usterki w aucie, kierowca otrzyma pokwitowanie, a w bazie danych zostanie odnotowana odpowiednia informacja. Zwrot dokumentu nastąpi także wirtualnie poprzez wymazanie z bazy informacji o zatrzymaniu. Te zmiany wejdą jednak w życie po wdrożeniu koniecznych rozwiązań technicznych w CEP. Konkretna data zostanie opublikowana, z co najmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem, w formie komunikatu Ministra Cyfryzacji.
Powyższe zwolnienie nie będzie obejmować jednak pojazdów zarejestrowanych poza granicami Polski. W takim przypadku kierujący pojazdem powinien posiadać przy sobie dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu i dokument potwierdzający zawarcie umowy OC lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie.
Zmiany w CEPiK 2.0
Poza zmianami w kwestii dokumentów nowelizacja wprowadziła również szereg zmian w funkcjonowaniu systemu CEPiK 2.0. Aby wyeliminować ryzyka związane z jednoczesnym uruchamianiem wielu nowych funkcjonalności oraz integracją i komunikacją z ponad 60 grupami interesariuszy, w części dotyczącej centralnej ewidencji kierowców (CEK), kolejne zmiany w systemie będą uruchamiane stopniowo po wcześniejszym ich ogłoszeniu na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji.
Dotyczy to głównie zmian dotyczących m.in. wprowadzania, przekazywania, gromadzenia w CEK danych w zakresie świadectw kwalifikacji zawodowej, danych o osobach i jednostkach (m.in. instruktorach, wykładowcach, egzaminatorach, lekarzach, psychologach, ośrodkach szkolenia kierowców, pracowniach psychologicznych itd.) uczestniczących w procesie nabywania uprawnień do kierowania pojazdami, a także danych w zakresie osób posiadających uprawnienia i tych, którym je cofnięto, oraz osób ubiegających się o uzyskanie uprawnień, w tym danych o naruszeniach przepisów ruchu drogowego popełnianych przez kierujących, danych o okresie próbnym, kursach reedukacyjnych, orzeczeniach lekarskich i psychologicznych.
Data wejście w życie nowych przepisów
Większość zmian objętych nowelizacją wejdzie w życie z 4 czerwca 2018 r. Przepisy dotyczące uzupełnienia ewidencji egzaminatorów, instruktorów, wykładowców, lekarzy uprawnionych do przeprowadzania badań kierowców, uprawnionych psychologów, instruktorów techniki jazdy mają wejść w życie po upływie 3 miesięcy od ogłoszenia przedmiotowej ustawy.
Z upływem 14 dni od dnia ogłoszenia wejdzie w życie natomiast przepis, zgodnie z którym Minister właściwy ds. transportu określi w drodze rozporządzenia terminy wymiany praw jazdy, które zostały wydane przed 18 stycznia 2013 r. oraz sposób postępowania w przypadku stwierdzenia rozbieżności między danymi zawartymi w dokumencie prawa jazdy a danymi znajdującymi się w centralnej ewidencji kierowców. Natomiast z dniem 19 lipca 2019 r. wejdą w życie przepisy dotyczące obowiązku w czasie wykonywania jazd testowych okazywania, na żądanie uprawnionego organu, dokumentu stwierdzającego dopuszczenie pojazdu do ruchu, tj. profesjonalnego dowodu rejestracyjnego.