Prezydent podpisał - będą surowsze kary za najcięższe przewinienia drogowe
Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja przepisów wprowadza ostrzejsze kary za niektóre przestępstwa drogowe. Na minimum dwa lata za kratki pójdą m.in. te osoby, które pod wpływem alkoholu spowodowały wypadek ze skutkiem śmiertelnym.
Podpisana nowelizacja, uchwalona 23 marca br., objęła w sumie aż pięć aktów prawnych. Poza Kodeksem karnym, również Kodeks wykroczeń, Kodeks postępowania karnego, Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenie oraz Prawo o ruchu drogowym. Zmienione przepisy mają nie tylko surowiej karać sprawców niektórych przestępstw drogowych, ale przede pozwolić na bardziej skuteczne ściganie uporczywie łamiących przepisy ruchu drogowego piratów drogowych.
Najważniejszą zmianą wydaje się podniesienie dolnego progu kary więzienia z 9 miesięcy do 2 lat za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, którego następstwem jest śmierć człowieka albo ciężki uszczerbek na jego zdrowiu. Co równie ważne, kara nie będzie mogła być orzekana w zawieszeniu.
Przestępstwem od dnia wejścia w życie zmian będzie świadome niezatrzymanie pojazdu i ucieczka przed pościgiem policyjnym. Karą za ten czyn będzie więzienie od 3 miesięcy do 5 lat oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Takie same sankcje czekać będą na te osoby, które siądą za kierownicą pomimo zakazu prowadzenia samochodu. Co więcej, sądy będą musiały orzekać w takich przypadkach zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Wydłuży się także okres przedawnienia z dwóch do trzech lat, liczony od dnia popełnienia zabronionego czynu, pod warunkiem wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie w ciągu roku od jego popełnienia.
W przypadku prowadzenia postępowania w sprawach o przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym organy ścigania będą miały obligatoryjnie uzyskiwać informacje z centralnej ewidencji kierowców oraz z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Przepis ten będzie stosowany nie tylko do spraw nowych, ale też do tych toczących się i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy.
Ponadto wprowadzono zmiany w zakresie poddawania kierujących badaniom na obecność alkoholu w organizmie lub innego środka działającego podobnie jak alkohol. Główną zmianą jest rezygnacja z badań zawartości w organizmie alkoholu, dokonywanych na podstawie badań moczu. Kolejna zmiana wskazuje, że każde z badań mających na celu ustalenie obecności w organizmie środka działającego podobnie do alkoholu może być przeprowadzone w razie braku zgody osoby podlegającej badaniu.
Ustawa, podpisana 6 maja br. wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.