Powłoka ceramiczna vs powłoka kwarcowa. Którą wybrać?
Zabezpieczenie lakieru samochodowego powłoką ochronną staje się coraz bardziej powszechne. Wraz z popularnością tego tematu pojawia się jednak coraz więcej pytań. Między innymi, w jakim celu wykonuje się taki zabieg oraz ile warto wydać pieniędzy na tego typu ochronę? Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości i przybliżyć temat rodzajów ochrony lakieru oraz odpowiemy na pytanie, która powłoka jest lepsza: ceramiczna, czy kwarcowa?
Powłoka ceramiczna
Ochrona ceramiczna lakieru przeznaczona jest dla osób, które z bardzo dużą starannością dbają o swój samochód, chcą zachować go w nienagannym stanie przez wiele lat oraz pragną zafundować mu produkty absolutnie z najwyższej półki.
Ceramika jest przede wszystkim bardzo trwała oraz posiada zdecydowanie najlepsze właściwości. W zależności od firmy produkującej powłokę, może ona utrzymywać się na lakierze nawet 5 lat! Dodatkowo, warstwa ceramiki nadaje lakierowi niesamowitego połysku oraz podbija głębię koloru. Patrząc na samochód mamy wrażenie jakby została wylana na niego warstwa szkła.
Nie sposób pominąć faktu, iż zabezpieczone samochody o wiele łatwiej i przyjemniej się pielęgnuje. Właściwości antystatyczne oraz hydrofobowe sprawiają, że brud oraz inne zanieczyszczenia nie przylegają tak mocno do powierzchni karoserii, dzięki czemu w większości przypadków można usunąć je wodą pod wysokim ciśnieniem.
Najważniejszym jednak argumentem przemawiającym za ceramiką są właściwości ochronne. Ceramika osiągająca twardość 9H zapewnia ochronę lakieru przed mikrorysami oraz działaniem tępych narzędzi. Nie jest to jednak ochrona pancerna. Mocne rysy (np.: po gwoździu) przebiją warstwę zabezpieczenia i porysują lakier. Natomiast uszkodzenia na skutek styczności np. z gałęziami z pewnością będą tworzyć się rzadziej bądź w ogóle. Powłoka ceramiczna jest odporna również na ostrą chemię oraz na promieniowanie UV.
Powłoka kwarcowa
Powłoka kwarcowa to tańsza forma zabezpieczenia lakieru samochodowego. Jest zdecydowanie trwalsza i lepsza od wosku, ale nie ma co porównywać jej z ceramiką, która jest produktem o wiele lepszych właściwościach.
Ze względu na duże nasycenie rynku różnymi produktami kwarcowymi, których ceny zaczynają się nawet już od 200zł. z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, ponieważ są one dostępne w sprzedaży detalicznej. (ceramikę nakładają tylko autoryzowane studia detailingowe).
Powłoka kwarcowa utrzymuje się na samochodzie do 1 roku, zapewnia ograniczenie wpływu złych warunków atmosferycznych na karoserię oraz podkreśla estetykę samochodu nadając głębi koloru oraz szklistości lakierowi.
Podobnie jak w przypadku zabezpieczenia powłoką ceramiczną, właściwości hydrofobowe i antystatyczne powodują spowolnienie brudzenia się samochodu oraz ułatwiają jego pielęgnację.
Jaką formę ochrony więc wybrać?
Tak naprawdę, każdy musi zadać sobie pytanie czego oczekuje. Jeżeli efektów głównie wizualnych na krótszy czas to polecamy ochronę kwarcową. Jeżeli właścicielowi samochodu oprócz idealnego wyglądu zależy również na zabezpieczeniu przed zarysowaniami, to zdecydowanie ceramika.
*Tekst powstał w oparciu o doświadczenia oraz opinię lidera branży autodetailingu w Polsce – firmę „Bracia Pietrzak”. Ich ofertę dot. powłok ceramicznych można zobaczyć pod adresem: http://www.braciapietrzak.pl/uslugi/powloka-ceramiczna