Policja przeszkoli wiekowych kierowców
Starsi kierowcy, choć doświadczeniem zdobytym za kierownicą zdecydowanie przewyższają młodych, to jednak często nie nadążają za zmieniającymi się przepisami, ruchem drogowym czy technologią. Dlatego też śląska policja postanowiła doszkolić kierowców po 50. roku życia.
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach uruchamiają od kwietnia warsztaty dla aktywnych kierowców powyżej 50. roku życia "Świadomy kierowca 50+". Inicjatywa powstała w efekcie analizy zdarzeń drogowych z udziałem kierowców w tej grupie wiekowej. Statystyki za lata 2010-2015 w województwie śląskim wykazują, iż pomimo spadku liczby wypadków drogowych w tym województwie w miarę upływu lat, z roku na rok zwiększa się udział procentowy wypadków spowodowanych przez najstarsze osoby.
Od 2010 r. liczba łącznej liczby wypadków na drogach województwa śląskiego spadła z 4.016 do 3.126 w ubiegłym roku. Liczba wypadków spowodowanych przez kierowców powyżej "pięćdziesiątki" pozostaje jednak na zbliżonym poziomie. W 2010 r. najstarsi kierowcy byli sprawcami 867 wypadków, zaś w 2015 r. - 876. Oznacza to, iż udział wypadków spowodowanych przez kierowców z tej grupy wiekowej wzrósł z 21,6 do 28 proc.
Dlatego też śląscy policjanci, mając również na uwadze prognozy Głównego Urzędu Statystycznego zakładające wzrost ludności powyżej 50. roku życia, postanowili zorganizować dedykowane dla nich warsztaty. Podczas wykładów teoretycznych i praktycznych kierujący zapoznają się z aktualnymi przepisami prawa oraz zasadami bezpieczeństwa w ruchu drogowym kierowanych do ich grupy wiekowej.
Przedmiotowe zajęcia przeprowadzane będą raz w miesiącu i będą zawierać następujące elementy związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego:
- wykłady z zakresu uczestnictwa kierujących w wieku "50+" w ruchu drogowym i powodowanych przez nich zagrożeniach oraz zasady postępowania w przypadku kolizji i wypadku drogowego;
- wykład w zakresie zmian biologicznych i mentalnych postępujących wraz z wiekiem w organizmie człowieka;
- zajęcia z zakresu obowiązujących przepisów ruchu drogowego i konsekwencji prawnych wynikających z ich niestosowania (z uwzględnieniem aspektu sprawdzenia kwalifikacji kierujących oraz błędów popełnianych przez osoby egzaminowane po 50 roku życia);
- pierwsza pomoc przedmedyczna ofiarom wypadków oraz prawidłowe rozpoznawanie własnych objawów chorobowych mających wpływ na kierowanie pojazdem;
- zajęcia praktyczne na placu manewrowym z wykorzystaniem: troley-i, testu Stewarda, alkogoogli, symulatora dachowania oraz urządzeń do badania czasu reakcji.