Policja otrzyma nową broń - mobilne stacje diagnostyczne
Mobilne stacje kontroli drogowej już w przyszłym roku trafią na wyposażenie pierwszych patroli drogowych policji. Dzięki nim policjanci, podczas rutynowej kontroli drogowej, będą mogli sprawdzić dokładnie podejrzany pod względem technicznym pojazd. Na początku nowelizacja przepisów zakłada możliwość przeprowadzania takich terenowych badań technicznych w przypadku pojazdów użytkowych.
Nowelizacja, zmieniająca rozporządzenie w sprawie kontroli ruchu drogowego, jest następstwem unijnej dyrektywy w sprawie kontroli technicznej, dotyczącej zdatności do ruchu drogowego pojazdów użytkowych poruszających się w Unii (2014/47/UE). Zmienione rozporządzenie ma sprawić, że na terenie wszystkich państw unijnych przepisy w tym zakresie będą identyczne.
W świetle nowych przepisów policjant będzie musiał pełnić w pewnym stopniu również rolę diagnosty. Wprawdzie i obecnie, w sytuacji gdy zauważy poważne uchybienia np. w zakresie wyposażenia czy ogólnie pojętego bezpieczeństwa, może zatrzymać takie auto, nowe przepisy będą jednak od policjantów wymagać takich zachowań.
Podczas kontroli drogowej policjant będzie zobowiązany do sprawdzenia dokumentacji dopuszczającej pojazd do ruchu, w tym przede wszystkim dowodu zaliczenia ostatniego badania technicznego. Następnie powinien przeprowadzić wzrokową ocenę stanu technicznego pojazdu, jak i sposobu zabezpieczenia ładunku, a w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości, będzie mógł przeprowadzić badanie techniczne z użyciem przyrządów kontrolno-pomiarowych, bądź skierować takie auto do najbliższej stacji kontroli pojazdów.
Szczegółowa kontrola techniczna może dotyczyć najważniejszych układów w pojeździe, czyli układu hamulcowego, kierowniczego, oświetlenia i wyposażenia elektrycznego, elementów podwozia, kół, opon, osi, zawieszenia, emisji spalin oraz kontroli ewentualnych wycieków, a także takich elementów wyposażenia jak tachograf czy ogranicznik prędkości.
Stwierdzone nieprawidłowości policjant będzie musiał następnie zaklasyfikować do jednej z trzech grup: usterki drobne, usterki poważne i usterki niebezpieczne.
Wstępną, wzrokową ocenę stanu technicznego pojazdu będą wykonywać wszyscy policjanci, szczegółową kontrolę zaś funkcjonariusze drogówki posiadający specjalne uprawnienia. Te z kolei będzie można uzyskać poprzez udział w specjalnym szkoleniu i warsztatach doskonalenia zawodowego, bądź posiadając odpowiednią wiedzę i co najmniej trzyletnią praktykę z zakresu obsługi technicznej pojazdu (w tym także praktyka w ramach szkoły lub na studiach wyższych czy wykonywany zawód diagnosty).
Znowelizowane rozporządzenie wejdzie w życie 20 maja 2018 r. Jak na razie nie wiemy, ile takich mobilnych stacji kontroli drogowej trafi na wyposażenie patroli policyjnych. Zapewne ich liczba będzie sukcesywnie się zwiększać.