Pasy do transportu – jakie wybrać?
Każdy ładunek, który przewozimy, musi być dobrze zabezpieczony. Po pierwsze dlatego, by po prostu nie uległ uszkodzeniu. Po drugie – podczas transportu nie może stwarzać zagrożenia dla kierowcy, pasażerów, czy innych użytkowników drogi. Nie do pomyślenia jest sytuacja, że np. stalowe pręty czy dwumetrowa szafa będą przesuwać się z miejsca na miejsce w czasie jazdy. Stanowi to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa, zwłaszcza na zakrętach, podczas gwałtownego hamowania, nie mówiąc już o ewentualnej kolizji. Po trzecie – do właściwego zabezpieczenia ładunku jesteśmy zobowiązani przepisami.
Jak odpowiednio zabezpieczyć ładunek?
Przewożone ładunki różnią się między sobą. Raz będą to meble, innym razem materiały budowlane, kiedy indziej maszyny i różnego rodzaju urządzenia. Jak je zabezpieczyć, by bezpiecznie przewieźć je w wyznaczone miejsce?
Najpopularniejszym w tej chwili systemem, pozwalającym na mocowanie ładunku przeznaczonego do transportu, są pasy transportowe (pasy mocujące). Dzięki nim zabezpieczymy lekkie przedmioty, przewożone na przyczepie, ale także dużo większy ładunek podczas transportu TIR-em (zakres tonażu przewożonych ładunków jest szeroki). Pasy przydadzą się nawet do mocowania samochodu na lawecie.
Zastosowań jest naprawdę sporo. Warto dodać, że pasy transportowe sprawdzą się także przy organizowaniu przestrzeni – wykorzystywane są m.in. do porządkowania garaży i magazynów. Przydadzą się też do montażu banerów reklamowych. Wystarczy dobrać pas o odpowiedniej dla naszych potrzeb budowie, długości, szerokości i rodzaju mocowania.
Rodzaje pasów transportowych
Pasy do transportu można podzielić na kilka kategorii. W obrębie każdej dostępne są pasy o różnym tonażu i długości, co daje ogromne możliwości zastosowań. Ostatecznie, wybór rodzaju pasa powinien zależeć od tego, do czego będzie używany.
Najpopularniejsze z nich to:
- Pasy transportowe z napinaczem
Pas transportowy z napinaczem składa się z dwóch części – pierwsza to długa taśma, druga znacznie krótsza, wyposażona w napinacz. Aby korzystać z takiego pasa, wystarczy mieć jedynie dwa punkty zaczepienia (po jednym dla każdej części). Zastosowany mechanizm napinający jest wygodny w użytkowaniu, więc bez problemu zamontujemy różnego rodzaju ładunki, od bardzo lekkich, ale gabarytowo wielkich, po takie o sporym tonażu. Musimy jednak pamiętać, że każdy ładunek powinien być zamocowany parzystą liczbą pasów (minimum dwa) – wówczas nie będzie ryzyka, że się przesunie podczas transportu.
- Pasy ściągające
Pasy ściągające to pasy jednoczęściowe, wyposażone w jedną klamrę zaciskową. Sprawdzają się przede wszystkim w sytuacjach, gdy w samochodzie lub na przyczepie nie mamy odpowiednich punktów zaczepienia, by dobrze zabezpieczyć ładunek (jak było to konieczne przy pasach z napinaczem). Po drugie – przydadzą się też wówczas, gdy konieczne jest spięcie bagażu razem. Pasy ściągające pozwalają zabezpieczyć podczas przewożenia np. rowery lub deski surfingowe.
- Pasy 500 daN ERGO
Pasy 500 daN ERGO są to specjalne pasy do przewozu ładunków na terenie Europy Zachodniej, głównie Austrii i Niemiec, gdzie wymagane jest nieco inne niż u nas zabezpieczenie towaru. Czym się różnią od standardowego pasa z napinaczem 50 mm? Właściwie tylko wielkością i budową napinacza – ten musiał zostać wyposażony w dwukrotnie większą rączkę, przez co jest wytrzymalszy i pozwala bardziej napiąć taśmę, tym samym uzyskując lepsze dociśnięcie ładunku do podłoża (dwukrotnie większa siła napięcia taśmy). Dzięki temu zabiegowi mocowanie ładunku jest bezpieczniejsze. Z kolei sama taśma jest również bardziej wytrzymała (wytrzymałość nominalna to 7,5 t, wydłużenie mniejsze niż 4%).
- Pasy do lawety
Pasy transportowe do lawety to pasy, które mają trzy punkty zaczepienia (pasy trzypunktowe). Aby dobrze zabezpieczyć samochód na lawecie, wyposażone zostały w trzeci hak, a także kostki lub gumowy ochraniacz, dzięki któremu pas nie zsunie się z opony. Pasy do lawety mogą występować w tonażach: 3,2 tony, 4 tony i 5 ton, a także z różnymi rodzajami haków i ochroną taśmy, zatem sprawdzą sie przy transporcie różnych samochodów.
Gwarancja bezpieczeństwa
Kupując pasy transportowe od producenta Twojepasy.pl, mamy gwarancję bezpieczeństwa ich użytkowania, deklarowanej wytrzymałości i zgodności z normami jakości.
Wszystkie oferowane pasy transportowe produkowane są zgodnie z unijną normą EN 12195-2, która gwarantuje wysoką jakość (w Polsce norma ta obowiązuje pod numerem PN-EN 12195-2:2003).
Przy wyborze pasa transportowego warto zwrócić uwagę na szerokość taśmy (25 mm, 35 mm 50 mm i 75 mm) – im szerszy pas, tym większa jego wytrzymałość.
Na życzenie klienta, pasy można wykonać w różnych kolorach (czarny, granatowy, biały, zielony, czerwony, żółty, pomarańczowy itd.). Dodatkowo jest możliwość umieszczenia na nich logotypu lub innego nadruku.
Standardowe długości pasów to natomiast: 2,5 m, 3 m, 3,4 m, 4 m, 5 m, 6 m, 8 m, 9 m, 10 m, 12 m, 14 m, 16 m. Oczywiście jest też możliwość zamówienia pasów o innej długości.
Wszystkie pasy transportowe można nabyć w sklepie internetowym Twojepasy.pl.